+הוסף פעילות
לוגו נקודה ישראלית

"כל הטוב שבטבע" – אפרת גיאת

בעמק התימנים שבעין כרם – סיורים ברוח היהדות ואירוח ביתי אותנטי המשלב כיבוד תימני עם גבינות עיזים מעשה ידנו. מוזמנים לסייר איתנו בסמטאות עין כרם בעקבות סיפורי דמויות שחיו במקום, הסיורים מלווים בקטעי שירה, תמונות והרבה מאוד סיפורים מרתקים: סיפורה של גבאית בית הכנסת התימני, סיפור חלומה של הנסיכה שהתגשם אחרי מאה שנה והנס שקרה לבן התשעים… ועוד ועוד סיפורים. הסיור מסתיים באירוח ביתי בעמק התימנים בבית עתיק הצופה אל הנוף הקסום של הואדי (נחל עין כרם).

התנדבות בארגון לקט ישראל

לקט ישראל הוא הארגון היחיד בארץ שכל עיסוקו הצלת מזון, למען הזקוקים לו. הארגון קוטף עשרות אלפי טון של תוצרת טרייה ואוסף ארוחות מבושלות ומעבירם באמצעות מאות עמותות לכ-175,000 נזקקים בכל רחבי הארץ.

הארגון מקיים מגוון רחב של פעילויות להצלת מזון ממגוון מקורות: קטיף תוצרת חקלאית עודפת ואיסופה מחקלאים, קטיף בשדות לקט ישראל וכן איסוף עודפי מזון מבושל. המזון המבושל מועבר ממקורות שונים כגון: חברות הסעדה, מלונות, בסיסי צה"ל, משטרה ועוד. כל עודפי המזון מועברים תוך הקפדה על כללי בטיחות מזון באמצעות עמותות, לאוכלוסיות שידם אינה משגת.

הצטרפו לעשרות אלפי מתנדבים שמאפשרים לנו להציל יותר עודפי מזון טריים, מזינים ואיכותיים וכך להמשיך ולסייע לאלפי נזקקים בכל הארץ

 

קטיף ירקות ופירות

קטיף תוצרת חקלאית המועברת באמצעות עמותות, למאות אלפי נתמכים בכל הארץ.  חוויה מהנה ומיוחדת של קרבה לאדמה ולטבע יחד עם ההתרגשות שבתרומה ובנתינה לזולת. פעילות חברתית מגבשת למשפחות וקבוצות. ההתנדבות בעלות סמלית של 20 ₪ למתנדב.

במושב נהלל ובסמוך לקבוצת שילר * א'-ה' בין השעות 8:00-16:00 * מתאימה לילדים מכיתות ה’ ומעלה

לפרטים והרשמה: 09-7909202  volunteer@leket.org

*התנדבות בקבוצה הינה במינימום עלות של  500 ₪ לכיסוי העלויות

לטייל בעמק המעיינות עם סופי

עמק המעיינות , עמק בית שאן יושב על הבקע הסורי אפריקאי ומכיל בתוכו, מעיינות רבים,צמחייה ובעלי חיים בעיקר את הציפורים הנודדות המבלות איתנו את חודשי החורף בבריכות הדגים.  העמק חובק היסטוריה ארוכת שנים של התיישבות לאורך כל התקופות, סיפורי מקום של הנוסעים בדרך והחלוצים שהביאו פריחה ושגשוג.

הגדת חבל ימית

סיפור מרגש של עבר, הווה ועתיד השזורים יחדיו בחלומות של מתיישבים.

זו לא רק נוסטלגיה, אלא רצף של ערכים: התיישבות, חלוציות, הפרחת השממה, ויתור על הבית למען השלום ואהבת ארץ ישראל.

בית ילין במוצא

על אם הדרך לירושלים, במרכזו של עמק מוצא ובצמידות לבית הכנסת של המושבה, ניצב בית ילין ההיסטורי – הבית הראשון שנבנה במוצא בשנת 1890. הוא נבנה על ידי יהושע ילין, בנו של דוד טביא ילין, שרכש את הקרקע מערביי קאלוניה, יחד עם חותנו יחזקאל יהודה בשנת 1860. בשנת 1890 בנו יהושע ורעייתו שרח לבית יהודה, את ביתם הפרטי מאחורי החאן שנבנה על ידם 20 שנה קודם לכן ולימים הפך לבית כנסת. בנוסף נטעו כרם ובוסתן, ניסו את כוחם בייצור רעפים ורכשו אדמות להמשך ההתיישבות במוצא. היו אלה ראשיתן של החקלאות, התעשייה והיזמות הפרטית בארץ ישראל, בימים שבהם החל היישוב הישן לצאת מגבולות ירושלים שבתוך החומות.

מה באתר: ביתו הפרטי של יהושע ילין – מבנה אבן שעבר עבודות שיפוץ ושימור נרחבות המשמש כיום כמרכז למבקרים במוצא ובאזור. הבית מספר את סיפור המעשה החלוצי יהודי על פי חזונו האישי של ילין. הוא משמש גם כמרכז מידע והדרכות לתולדות ההתיישבות במוצא ובסביבתה. ניתן לצפות בסרטון קצר על משפחת ילין. במקום חלקת קרקע חקלאית בת חמישה דונם ובה בוסתן עצי פרי וגינת תבלינים ובסמוך לבית ניצב בית הכנסת העתיק.

בבית ילין אפשר לקבל יעוץ והנחיה על סיורים בסביבה: עמק הארזים, המושבה מוצא, מוצא עילית ועוד.

הדרכות באתר בימי שישי ושבת יש לתאם לפחות שבועיים מראש

שעות פתיחה: בית ילין פתוח לקהל בתיאום מראש בימים א'-ה', ובימי שישי ושבת פתוח לביקורי קבוצות של מינימום 20 מבקרים ובתיאום מראש.

טלפונים לתיאום הזמנות ל"קפה וסיפור": 050-8386831. "קפה וסיפור" עובד בימים רביעי-שבת.

 

לילדים: סיורים והפעלות ייחודיות, בתיאום מראש.

דרכי הגעה: 1. לבאים מכיוון ירושלים: נסיעה על הגשר החדש עד ההשתלבות עם הכביש הישן, משם עלייה לגשר הראל (מבשרת), פניה שמאלה על הגשר, פניה ימינה לכביש הישן בנתיב החוזר לירושלים מתל אביב, פניה שמאלה לכיוון בית זית מהכביש ומשם שמאלה ושוב שמאלה ושוב שמאלה עד העלייה על הכביש הישן בסבוב מוצא – 100 מטר ופניה ימינה מסומנת לבית ילין.

2. לבאים מכיוון תל אביב – כמו שהיה עד כה, מכביש 1, דרך סיבוב מוצא.

3. יש אפשרות נוספת להגיע מירושלים דרך הר הרצל – כניסה לדרך היער מיד ושם ומשם דרך היער לבית זית ויציאה בסבוב מוצא.

צריף בן גוריון

צריף המגורים של פולה ודוד בן-גוריוןן בקיבוץ שדה בוקר נשמר כפי שהיה ביום מותו של דוד בן-גוריון ב1973.
באתר מתחם תערוכות ופעילות חדש!
מיצג אנימציה אודות קורות חייו ופועלו של המנהיג, פעילות אינטראקטיבית הבוחנת את חזונו של בן-גוריון במבחן הזמן, סרט מרגש על מנהיגותו של בן-גוריון, תערוכה בנושא חזון הנגב וקיבוץ שדה בוקר.

מוזיאון היכל שלמה לאמנות יהודית

מוזיאון היכל שלמה לאמנות יהודית ע"ש וולפסון שוכן בבניין ההיסטורי "היכל שלמה" בלב ירושלים.
המוזאון מציג תערוכות קבע ותערוכות מתחלפות המתבססות על אוסף עשיר של פריטים מתחומי מורשת, יודאיקה, ותרבות יהודית-ישראלית.
אוסף המוזאון נחשב לאחד מאוספי היודאיקה החשובים בעולם, והוא מכיל פריטים מימי בית שני ועד ימינו, ממגזרים ומקהילות ברחבי העולם.
לצד הסיור במוזאון, יוכל המבקר להתרשם מבית כנסת הרמח"ל, עם ארון קודש ובימה מהמאה ה-18 מאיטליה, לסייר בגלריית המבואה המציגה תערוכות של אמנות ישראלית עכשווית, ולהתרגש מיופייה של ירושלים הנשקף מתצפית פנוראמית מרהיבה מגג הבניין.

לחיות את התנ"ך – Live the bible

הצטרפו לרגע תנכי

אנו שמחים להגיש לכם חוויה מרגשת בעיר העתיקה, מסע מצולם אל הבולטים שבסיפורי התנ"ך אותם מספרים ומדמיינים אלפי שנים דורות על דורות של אנשים, אנו מאפשרים לכם להיכנס אל תוך העולם הקסום של תקופת התנ"ך ולהפוך לחלק מרכזי בסיפור באמצעות אביזרים, תלבושות רקעים וטכנולוגיה מתקדמת.
במהלך החוויה נכנסים למבנה עתיק מהתקופה העותומאנית, מתלבשים בתלבושות תנ"כיות, בוחרים רקע לצילום של סיטואציה מהתנ"ך ולצלילי מוסיקה מרגשת ותאורה מקצועית לוחצים קליק והקסם מתחיל!
מזכרת מיוחדת ובלתי נשכחת מהעיר העתיקה ומארץ הקודש!

הסיפורים שלנו 
דוד וגוליית – קרב הענקים מעמק האלה בו הכריע דוד הקטן ברוגטקה את גוליית הענק הפלישתי!
רות ובועז – הסיטואציה הרומנטית מגורן השעורים בה גואל בעז את רות המואביה הסבתא רבא של דוד המלך!
משה בתיבה – הסיפור המרגש על יוכבד שנאלצה להצפין את בנה הקטן בתיבת גמא על היאור מפחד פרעה מלך מצרים.
המרגלים ואשכול הענבים – הסיפור המפורסם שהפך להיות סמל התיירות של ישראל, בו שלח יהושע 12 מרגלים מן המדבר לתור את ארץ כנען.
הכהנים בבית המקדש – משמרות הכהונה בבית המקדש היו לשם דבר בעולם כולו בתקופת שלמה המלך וסמל של פאר והדר!

 

ארבעת בתי הכנסת הספרדיים

לאורך מאות שנים הייתה הקהילה הספרדית למרכזית מבין קהילות ירושלים ובכך שמרה על רצף של יישוב יהודי בעיר.

מקובל לומר כי עם עלייתו של הרמב"ן, גדול חכמי ספרד, במאה ה-13 התחדש היישוב היהודי בירושלים לאחר חורבן המקדש במאה הראשונה לספירה. עם זאת, התפתחותה המשמעותית של הקהילה החלה דווקא לאחר גירוש ספרד וגירוש פורטוגל – סביב ראשית המאה ה-16 .

כבכל קהילה יהודית, היוו בתי הכנסת את המרכז הרוחני והחברתי של בני הקהילה. קומפלקס 'ארבעת בתי הכנסת הספרדים' התפתח לאורך השנים וחווה עליות ומורדות בהתאם לקורותיה של הקהילה הספרדית בירושלים.

סיפורו של המקום שזור בסיפורה של הקהילה הספרדית ובסיפורה של ירושלים שבין החומות כאחד.

עם ההכרזה על הקמת מדינת ישראל בשנת ה'תש"ח (1948) נהרס המתחם ע"י חיילי הלגיון הירדני. לאחר שחרור העיר העתיקה במלחמת ששת הימים (1967) הוחל בשיקום המבנה ובשנת ה'תשל"ג (1973) הוא נחנך מחדש לאחר ששוחזר בקפידה.

מכון המקדש

"מכון המקדש" עוסק, מאז היווסדו בשנת תשמ"ז, בהשבת נושא "בית המקדש" לחזית המחשבה היהודית ובקידום העיסוק היומיומי בנושא זה.

במסגרת זו, בין השאר, שוחזרו במכון רבים מכלי המקדש והם מוצגים לציבור בתערוכת המכון בירושלים.

המכון גם פועל לקרב את מושגי המקדש ולהמחישם כך שיהיו מובנים יותר.

לצורך כך נבנה במכון דגם מדויק של בית המקדש וכן צוירו על ידי אמנים ידועי שם ציורי שמן מרהיבים המתארים את חיי המקדש.

המכון רואה חשיבות עליונה בכך שיותר ויותר יהודים יעסקו בלימוד ובעשייה בעניינים הקשורים למקדש מתוך תפיסה שהמקדש הוא מרכז החיים היהודיים ומהווה קשר חי בין עם ישראל לאביו שבשמים.

מגדל דוד המוזיאון לתולדות ירושלים

מוזיאון מגדל דוד לתולדות ירושלים ממוקם במצודה מימי הביניים הידועה בשמה 'מגדל דוד' בסמוך לשער יפו, שער הכניסה ההיסטורי לעיר העתיקה.

המוזיאון מציג את סיפורה של ירושלים, את האירועים הבולטים בתולדותיה למן העדויות הראשונות לקיום עיר בירושלים באלף השני לפנה"ס ועד להיות ירושלים בירת מדינת ישראל ואת חשיבותה לבני שלוש הדתות. תצוגת הקבע ממחישה את תולדות העיר לאורך ציר הזמן באמצעים מגוונים, ומוסברת בשלוש שפות: עברית, ערבית ואנגלית.

המצודה עצמה היא אתר ארכיאולוגי מרתק. השרידים שבה הם עדות לעבר רב התהפוכות של העיר, ויוצרים בתוכה ייצוג של העיר ירושלים על תקופותיה בזעיר אנפין. ממגדלי המצודה נשקף נוף מרהיב בתצפית של 360 מעלות אל העיר העתיקה של ירושלים ואל העיר החדשה.

נוסף להיותו מוזיאון להיסטוריה פניו של המוזיאון אל ההווה ואל העתיד: מוזיאון מגדל דוד מציג תערוכות מתחלפות אשר מתייחסות לתפאורה הייחודית של המקום, והן משלבות בין הדרה של המצודה העתיקה וההיסטוריה הספונה בין אבניה לבין הצגה עכשווית של נושאים אומנותיים ותרבותיים. כן עורך המוזיאון הרצאות ואירועים מיוחדים בתחומי המוזיקה, המחול והדרמה, ומקיים עשרות פעילויות ותכניות חינוכיות.

במקום מתקיים מופע לילי יחידי מסוגו בעולם. מופע המספר את סיפורה של ירושלים. תרבויות, דתות שליטים ומיתוסים קדומים נגלים על החומות ומופיעים בין השרידים הארכיאולוגיים שבמצודת העיר העתיקה. החיזיון הלילי הוא חגיגה של צלילים ומראות עוצרי נשימה העוטפים את הצופה בחוויה רב חושית יחידה מסוגה.

לצד שלל הפעילות המתקיימות במוזיאון ובמטרה לספר את סיפורה של ירושלים בצורה חדשנית ואינטראקטיבית, מגדל דוד מוביל את השימוש באמצעים דיגיטליים המעשירים את חוויית המבקרים ומציע מגוון משחקים ואפליקציות לילידים, למשפחות ולמבוגרים.

הקמת המוזיאון

מוזיאון מגדל דוד לתולדות ירושלים נפתח לקהל באפריל 1989 ביזמתו ובעידודו של ראש העיר דאז, מר טדי קולק ז"ל. טדי קולק ביקש לחדש כך מסורת מימי המנדט הבריטי, עת שימש המקום מתחם תרבות ואכסניה לתערוכות מתחלפות (1932-1921) ולאירועי תרבות.

כדי להכשיר את המצודה לקראת הקמת מוזיאון העיר בה, בוצעו במקום חפירות ארכיאולוגיות, ונערכו פעולות שיקום נרחבות: חדרי המשמר של המצודה שוקמו והותאמו לשמש חללי תצוגה של תערוכת הקבע לתולדות ירושלים, אולם צלבני הוכשר לשמש חלל לתערוכות מתחלפות, לאורך חומות המצודה הוכשרו שתי טיילות המאפשרות תצפיות מרהיבות על העיר, ובחצר המצודה בין הממצאים הארכיאולוגיים נבנו מסלולי הליכה. כל אלה נעשו מתוך הקפדה על נהלי שימור ופיתוח שפת-שימור שנועדה להבטיח את אופיו הייחודי של המקום.

במקביל פעל צוות מקצועי על הכנת תצוגת הקבע לתולדות ירושלים בהחלטה להקים במקום תצוגה פרשנית, שאינה מתבססת על אוסף מוצגים אותנטיים, אלא משתמשת באמצעי המחשה מגוונים.

מיום פתיחתו ועד היום נמצא מוזיאון מגדל דוד בשורת המוזיאונים המובילים בעולם מבין המוזיאונים ההיסטוריים.

הרובע היהודי

הרובע היהודי, אחד מארבעת הרובעים של העיר העתיקה השוכן על המורדות המזרחיים של הר ציון, וצופה לכיוון הכותל המערבי. מזמין אותנו להביט על ירושלים לאורך כל תקופותיה. ברובע היהודי פרושים אתרים בהם נוכל לשמוע, להרגיש, את העבר וההווה של ירושלים. להיכנס לבתים, לפסוע ברחובות, לפגוש אנשים ולשמוע את הסיפורים על השכונות ואנשי ירושלים של פעם שהתהלכו באותם מקומות ממש בהן אנו נבקר. חצרות בתים, בתי כנסת, אתרים ארכיאולוגים, שרידים מן העבר. מבט אל ימיה המפוארים של ירושלים.

מבין אתרינו:

  • הגן הארכיאולוגי- מרכז דוידסון. לגעת להתרגש ולחזור 2000 שנה אחורה לימי בית המקדש השני.
  • הרובע ההרודיאני – לרדת 5 מטר מתחת לאדמה  ולחזור 2,000 שנה אחורה.
  • הבית השרוף – בית כוהנים מפואר אבל מתחת לפני השטח מתחילות פה מזימות ותככים.
  • בית הכנסת החורבה – האומנם חורבה ? והרי לעינינו אחד המבנים היפים והמרשימים שבירושלים !!! אגדות, סודות, מסתורין ועוד בבית כנסת החורבה.

עיר דוד

עיר דוד החלה את קיומה בימי אברהם אבינו, כעיר כנענית מבוצרת ומרשימה, סביב למעיין הגיחון המפורסם של ירושלים הקדומה.

לפני כ-3000 שנים, החליט דוד לעזוב את עירו חברון, ולעלות לירושלים על מנת לאחד את עם ישראל סביב עיר בירה אחת. עם כיבוש ירושלים מאת היבוסים, הפך אותה דוד לבירת ממלכה משגשגת וחזקה. שלמה, בנו, הקים את בית המקדש על פסגת הר המוריה, מקום עקידת יצחק, וכך הפכה ירושלים לבירה מדינית, דתית ורוחנית עבור עם ישראל כולו.

כיום מתאפשר הביקור באתרים קדומים ומרשימים אלה, בגן הלאומי עיר דוד, השוכן על גבעה קטנה וקסומה,הסמוכה לכותל המערבי, מדרום לשער האשפות.

חווית הביקור באתר כוללת תוכן מרגש, לצד סיור ייחודי בעירם של מלכים ונביאים, המקום בו נכתבו כמחצית מספרי המקרא, ובו התרחשו רוב הסיפורים בירושלים התנ"כית.

סוסיא הקדומה

הכל התחיל לפני 1500 שנה…

סוסיא הייתה עיירה יהודית קדומה מהמאות 4-9 לספירה.
המבקרים באתר,  יחוו מקרוב את חיי היום יום של היהודים בארץ ישראל בתקופת התלמוד באופן מוחשי. שרידי המבנים והמערות, המקוואות, בתי הבד והגתות, הכתובות, מנהרת המילוט, העיטורים והסמלים היהודיים באבן ובפסיפס, ובראש כולם מבנה בית הכנסת המפואר עם הפסיפסים המיוחדים – מוזמנים לבא ולבקר אצלנו!

מרכז כרמל למורשת הדרוזית בעוספיא

כיצד מתוארת העדה הדרוזית מנקודת מבטה של אישה דרוזית פעילה ויצירתית? מרכז כרמל למורשת הדרוזית בעוספיא נולד בזכות חזונה של רג'אא קייס מנסור, תושבת הכפר המבקשת להציג לציבור את התרבות הדרוזית המפוארת, את סיפורו של הכפר עוספיא ב-100 שנים האחרונות, וכמובן – את הקשר היהודי-דרוזי ההדוק בכרמל לפני קום המדינה ועד היום.

כאן, באחד הכפרים הדרוזיים הגדולים בישראל המונה כ-12,000 תושבים, תיחשפו לסיפורם האישי של חלוצים וחלוצות הכפר, וגם למעמדה של האישה במשפחה הדרוזית –מעמד שהלך והתקדם עם השנים.

הביקור החווייתי מלווה בהסברים ובסיפורים נוסטלגיים מחיי הכפר, תצוגה מרהיבה של כלים אותנטיים ופריטים רבים מחיי היומיום של תושבי האזור. אפשר להצטרף לסיור מודרך בסמטאות המצוירות של גלעין הכפר העתיק, המעניק מבטים אל חצרות הבתים, מפגשים עם אתרים היסטוריים ותצפיות נוף יפות.

הביקור – המהווה חוויה תרבותית, אמנותית וקולינרית – מותאם לקבוצות שונות ולאירועים שונים: משפחות, חיילים, ועדי עובדים, פנסיונרים, ארגוני נשים, חוגים חברתיים שונים, ימי כיף, ימי הולדת, ימי גיבוש ועוד.

אל תוותרו: ביקור בבית בד קדום המצוי בתוך מערה, כולל הסבר על תעשיית שמן הזית והסבון בעבר ובהווה. הביקור כולל המחשה פעילה, כיבוד קל ולגימת מגלי – תה תבלינים דרוזי המפורסם בטעמו ובסגולותיו הבריאותיות.

במיוחד לילדים: הסיורים מותאמים גם לילדים ולתלמידים.

הידעת? אזור עוספיא מיושב מאז תקופת הברונזה. הדרוזים הגיעו למקום לפני כ-400 שנים. ב-1960 התגלה באזור מטמון עוספיא מהמאה הראשונה לספירה, ובו כ-4,500 מטבעות.

שפות הדרכה: עברית, ערבית, אנגלית

מוזיאון הרכבת

מתי בפעם האחרונה ביליתם בתוך קרון טרקלין לנסיעות אח"מים, שנבנה ב-1922 ושימש נכבדים כגון הנציב העליון, קיסר אתיופיה, צ'רצ'יל ואישים רמי מעלה נוספים שביקרו בארץ ישראל? קרון זה – שמכיל ריהוט עץ משובח, תאי שינה מפנקים וחדר רחצה עם רצפת פסיפס – הוא אחד משיאי הביקור במוזיאון הרכבת, המצוי בתחנת הרכבת "חיפה מזרח".

התחנה נוסדה בתחילת המאה ה-20 כתחנת המוצא של שלוחת חיפה של הרכבת החיג'אזית, שלוחה שזכתה לימים לכינוי "רכבת העמק". בתחנה שכנה ברוב שנות קיומה הנהלת הרכבת בארץ, ובה היו גם מוסך הקטרים של המסילה הצרה (שמשמש כיום כמבנה הראשי של המוזיאון).תמצאו כאן אוסף גדול של קטרים וקרונות מכל התקופות (לחלקם אפשר להיכנס), וכן אוסף של מאות פריטים נוספים הקשורים לעולם מסילות ברזל: מסמכים ולוחות זמנים היסטוריים, מפות עתיקות, מכשור וכלי עבודה, מערכות איתות ועוד. המוזיאון שוכן בין בנייני האבן הישנים של התחנה וצמוד למסילות הפעילות של רכבת ישראל כיום.

אל תוותרו: עלו לגשר הולכי הרגל, המקשר בין חלקי המוזיאון ומספק תצפית מרהיבה אל חיפה ונמלה, וגם אל הפעילות הסואנת של רכבות הנוסעים והמשא המודרניות.

במיוחד לילדים: כניסה אל הקרונות ההיסטוריים – הקטנים לא ישׂבעו…

הידעת? קו חיפה-דמשק של רכבת העמק נחנך ב-1905 בטקס חגיגי ורב משתתפים. תחילה הופעלה רכבת אחת ביום והנסיעה נמשכה 11 שעות וחצי, במהירות ממוצעת של 25 קמ"ש.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

המוזיאון הימי הלאומי

המוזיאון הימי הלאומי הוא המקום הנכון לגלות כי הים הוא הרבה יותר מאותו "כחול גדול" המצוי שם במערב. המוזיאון מוקדש לתולדות הספנות באגן הים התיכון, בים סוף ועל גדות הנילוס, ותצוגתו משקפת כ-5,000 שנות היסטוריה ימית – מה שמבטיח מפגשים עם ממצאים מרתקים: מעוגנים קדומים עד סיפורי מיתולוגיה ימית מסעירים.

תחילתו של המוזיאון ב-1953 באוספו הפרטי של אריה בן אלי ז"ל, מייסדו ומנהלו הראשון של המוזיאון. המוזיאון מציג תערוכות מרהיבות של ספנות בתקופות שונות, וכן מוצגים בו ממצאים נדירים ששרדו מהעת העתיקה, אוספי ארכיאולוגיה תת-ימית, דגמי כלי שיט מתקופות שונות, מפות עתיקות, מטבעות יווניים ורומיים ועוד. לצד תערוכות הקבע מוצגות תערוכות מתחלפות מאוספי המוזיאון וכן תערוכות של אמנים ישראליים ובינלאומיים הקשורות כולן לים. בתערוכות הקבע ובתערוכות המתחלפות מתקיימות הדרכות לקבוצות ולקהל הרחב.

 

אל תוותרו: תערוכת הפיראטים היא תערוכת קבע חווייתית ויחידה מסוגה בארץ, המתאימה לכל גיל.

במיוחד לילדים: בימי שבת ובחגים מתקיימות הדרכות מותאמות לילדים בתערוכות וסדנאות יצירה חינוכיות וחווייתיות על פי התערוכות המוצגות באותה עת.

הידעת? נמלי הארץ הם מהעתיקים בעולם ויש עדויות על קיומם עוד לפני כ-5,000 שנה. הסיבה היא שמיקומה של ארץ ישראל בין מסופוטמיה במזרח ומצרים בדרום – מרכזי התרבות הגדולים של העולם העתיק – הפך אותה לציר ימי חשוב בנתיבי הסחר הקדומים.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית. אפשר להזמין בשפות נוספות בתיאום מראש.

מוזיאון ההעפלה וחיל הים

מוזיאון מרתק זה מצליח לקסום הן לילדים הן למבוגרים, הודות לעושר הממצאים, הפריטים והמידע המגוון שבו. המוזיאון סוקר את ההיסטוריה הימית-הצבאית של מדינת ישראל מימי ההעפלה והעלייה הבלתי לגאלית בתקופת המנדט הבריטי. ככזה הוא מציג את הקשר הישיר שבין ההעפלה, הפלי"ם והשירות הימי של ההגנה לפני הקמת המדינה, לביןהקמתו של חיל הים ופועלו עד ימינו.

בכניסה למוזיאון ניצב גשר הצוללת אח"י דקר, שנמשטה מן הים ב-1999, 31 שנים לאחר טביעתה.

בין שפע המוצגים שממתינים לכם במקום: דופן אוניית הגירוש פאטרייה שטובעה על ידי ההגנה בנמל חיפה ואגף מיוחד לתולדות חיל הים ובו תצלומים, תעודות, מרשמי קרב, נשק ואמצעי לחימה, דגמי אוניות ועוד. פרשת מאבק המעפילים והיישוב מוצגת במסמכים היסטוריים, קטעי עיתונות, תצלומים דגמים וחזיונות אורקוליים. למעוניינים רצוי לתאם הדרכות מראש. כמו כן, בכל שעה עגולה יוצא סיור מודרך לקבוצות קטנות וליחידים.

אל תוותרו: בספינת המעפילים "אף על פי כן" יש שחזור הוויי החיים במחנות המעצר בקפריסין ותולדות המאבק הימי בבריטים.

במיוחד לילדים: שיטוט בנבכי ספינת הטילים אח"י מבטח ובצוללת אח"י גל.

הידעת? ב-1 בינואר 1949 נערך קרב ימי מול חופי תל אביב: ספינות השייטת הגדולה של חיל הים הישראלי מול שתי אוניות מלחמה מצריות שניסו להפגיז את העיר. הכוח המצרי נמלט.

* המוזיאון שייך ליחידת המוזיאונים של משרד הביטחון.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

מדעטק – המוזיאון הלאומי למדע טכנולוגיה וחלל

חיפה, 11 באפריל, 1912. חזונו של פאול נתן, מייסד חברת "עזרה" של יהודי גרמניה, מתגשם בטקס הנחת אבן הפינה למוסד חינוכי טכנולוגי חדש – הטכניקום.

נתן ביקש להקים מוסד לימודי שיכשיר עובדים יהודים בתחומי הטכנולוגיה, יתרום לשיפור מצבם של יהודי הארץ תחת שלטון האימפריה העותמאנית הנחשלת ויעודד את עלייתם של יהודים נוספים. האדריכל שנבחר למבצע היה אלכסנדר ברוולד ולמנהל המקומי מונה ד"ר שמריהו לוין.

עקב פרוץ מלחמת העולם הראשונה נדחתה התכנית. הגרמנים, הטורקים והבריטים השתמשו במבנים למטרות אחרות,מבתי מטבחיים עד בית חולים.

רק ב-6 בפברואר 1925, עם שישה מורים, 16 תלמידים ושתי מחלקות (ארכיטקטורה והנדסה אזרחית) נערך טקס החנוכה. ב-1965 עברו רוב הפקולטות למתחם הטכניון בנווה שאנן, וב-1984 הוקם המוזיאון.

הביקור יחשוף אתכם להיסטוריה מרתקת ולאדריכלות יוצאת דופן, בצד תערוכות בנושאי מדע, טכנולוגיה וחלל. עוד במקום: פארק אטרקציות מדעי וסינמטריקס – קולנוע רב-חושי בתלת-ממד.

אל תוותרו: לפני הביקור מומלץ להתעדכן באתר האינטרנט באשר לתערוכות חדשות ופעילויות מיוחדות.

במיוחד לילדים: בשבתות ובחופשות נערכות לעתים פעילויות מיוחדות, הדגמות מדעיות, משחק "בלשי מדע" ופעילויות בתחומי השימור, המורשת וההיסטוריה של המקום.

הידעת? הוויכוח על שפת הלימוד בטכניקום, שזכה לכינוי "מלחמת השפות", גרר תגובות נזעמות ביישוב היהודי, כולל התפטרותו של ד"ר שמריהו לוין. לבסוף נכנעה חברת "עזרה" והודיעה על שינוי שפת הלימוד מגרמנית לעברית. והטכניקום? הוא שינה את שמו ל"תכניון" – חידוש של חיים נחמן ביאליק, על בסיס המילה העברית "תוכן". רק ב-1945 שונה השם ל"טכניון".

שפות הדרכה: עברית, ערבית, אנגלית

מוזיאון הרמן שטרוק – חיפה

בסתיו 2013 הושלם שיקום ושימור בית שטרוק והפיכתו למוזיאון על שם הרמן שטרוק, אחד מאמני ההדפס החשובים בעולם. שטרוק היה יוצר ממוצא יהודי שפעל בסביבה גרמנית ניאו-רומנטית לאחר מלחמת העולם הראשונה. האמן, איש מערב שבחר לעלות לארץ ישראל, לב ה"אוריינט", ביטא ביצירתו את זיקתו אל המסורת היהודית ואל הרוח הציונית החדשה.

בית שטרוק הוא מבנה מהודר בעל ערך אדריכלי והיסטורי רב שתוכנן בידי האדריכל הנודע אלכסנדר ברוואלד, הצופה מראש הכרמל אל נופי המפרץ ועמק זבולון. הבית המרשים שבו אירח האמן נבחרי ציבור ואמנים רבים, משלב בתוכו אלמנטים מזרחיים ואירופיים: חלונות מקושתים בסגנון אוריינטלי ורצפות מצוירות שעל חשיפתם ושחזורם הושם דגש בשיפוץ.

כאן ממתינה לכם תערוכת קבע המוקדשת לפועלו וליצירתו של הרמן שטרוק. כמו כן נערכות במקום תערוכות מתחלפות העוסקות בסוגיות נבחרות של תולדות האמנות ואמנות של היום, תוך התמקדות בתחום ההדפס.

אל תוותרו: מומלץ להצטרף להדרכות בתערוכות הכוללות הדגמות הדפס, סדנאות הדפס וכן סיורים ברחבי שכונת הדר, מופעים מוזיקליים, סדנאות ומפגשי אמן ועוד.

במיוחד לילדים: סדנאות הדפס לילדים ופעילויות יצירה בחגים.

הידעת? הרמן שטרוק, שעסק כאן בטכניקת ההדפס האמנותי, יצר בבית זה סטודיו זהה לזה שהיה לו בברלין.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית, רוסית. אפשר להזמין בשפות נוספות בתיאום מראש

מוזיאון העיר חיפה

מוזיאון העיר חיפה הוא פנינה אדריכלית בניחוח נוסטלגי המעניק בריחה מענגת אל עולם של היסטוריה, אמנות ותרבות. המוזיאון שוכן במבני בית העם הטמפלרי ובית הספר הטמפלרי במושבה הגרמנית. בית העם הוקם בשנת 1869 והיה הבניין הראשון שהקימו הטמפלרים בארץ ישראל. בתחילת המאה ה-21 זכו המבנים לשיקום ולשימור, ומאז פועל האתר כמוזיאון העיר. במקום תערוכות מתחלפות העוסקות בהיסטוריה המגוונת של העיר, בזהות, ברב-לאומיות ובבין-תרבותיות. בצד כל זאת תוכלו להתרשם מקרוב מהמבנים הטמפלריים ומפעולות השימור שנעשו בהם – הרבה בזכות מאבק ציבורי עיקש. הקטנים שבחבורה יתענגו במיוחד על תערוכת קבע לילדים המציגה את סיפורה של העיר חיפה בתקופות שונות.

אל תוותרו: בימי שבת, בחגים ובתיאום מראש מתקיימים סיורים מודרכים בתערוכות המוזיאון וכן סיורים ברחבי העיר בזיקה לתערוכות מתחלפות ולסיורים במושבה הגרמנית המתמקדים בסוגיות של שחזור ושימור ופותחים צוהר לסיפורם המרתק של הטמפלרים.

במיוחד לילדים: סיורים מודרכים מותאמים לילדים בתערוכות, סדנאות יצירה בימי שבת ובחגים וסיורים מרתקים לכל המשפחה בעקבות סיפורם של הטמפלרים.

הידעת? חיפה נבחרה באמצע המאה ה-19 על ידי הטמפלרים הגרמנים כמקום מושבם הראשון בארץ ישראל, בזכות מזג האוויר, הקרבה לים והפוטנציאל הכלכלי שלה.

שפות הדרכה:   עברית, אנגלית. אפשר להזמין בשפות נוספות בתיאום מראש

שביל מורשת רמת יוחנן

שביל אחד – שפע של סיפורים ואתרים. בשביל מורשת רמת יוחנן תלמדו באופן חווייתי ומרגש על חלוצים, על מגִנים ועל יוצרים, במסלול הנע בין פינות חמד היסטוריות.

קיבוץ רמת יוחנן עלה על הקרקע ב-1931 והיה ראשון ליישובי גוש זבולון. מסלול הסיור המודרך יוליך אתכם אל כמה אתרים מראשית ההתיישבות בקיבוץ, המספרים את תולדות המקום ואת תולדות המדינה. כך תגיעו אל מגדל המים שבו מוצגים אביזרים שונים ותצלומים היסטוריים משנותיו הראשונות של הקיבוץ. סביבו משתרע גן מכונות חקלאיות. בהמשך מגיעים לאנדרטה לזכר חללי קרב רמת יוחנן בתש"ח, שם מתואר סיפור הקרב מול צבא ההצלה של קאוקג'י והמהפך שחל ביחסים בין לוחמיו הדרוזים למדינת ישראל המתהווה. הסיור מוביל אל עמדת הגנה ממלחמת העצמאות המספרת על עמידתם בקרב של חברי הקיבוץ והיישובים השכנים וכן אל סליק אותנטי של ההגנה ובו מנגנון פתיחה סודי, תצוגה, כלי נשק וסרטונים.

לקינוח – המכון להוויי ומועד: ארכיון חגים מיסודו של מתתיהו שלם, הוגה ויוצר החג הקיבוצי. המכון מציג את יצירתם של מתתיהו שלם ושל לאה ברגשטיין, בעיקר בשירה ובמחול.

אל תוותרו: עיטור קיר מונומנטלי של האמן אלעזר הלבני, המתאר דמויות העוסקות בחקלאות בארץ בימי קדם, ובמרכזו ירושלים.

במיוחד לילדים: הפעלות מיוחדות באתרי המסלול.

הידעת? הקיבוץ קרוי על שם יאן סמאטס, שהיה ראש ממשלת דרום אפריקה ואוהד הציונות.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

בית פישר – המוזיאון העירוני לתולדות קרית אתא

בבית פישר שבקרית אתא מצאו דרך מקורית במיוחד לתעד את תולדות היישוב: באולם המרכזי מוצגת התערוכה "ממעוף הציפור" – תצלומי אוויר מ-2009-1945 המספרים את סיפור המקום.

בית פישר נבנה בשלהי המאה ה-19 ונודע בשם בית הבק. בראשיתו גר בו המוכתר יהושע פישר, מי שעמד בראש תושבי כפר עטה היהודים. הוא הוריש את הבית לעמותת תו"ם והועיד אותו לפעילות קהילתית. עיריית קרית אתא ועמותת תו"ם שיפצו את המבנה, שבו שוכנים כיום זה בצד זה המוזיאון העירוני לתולדות המקום ובית הכנסת מעלות הגיבורים.

באולם המרכזי מוצגת כאמור התערוכה "ממעוף הציפור" ובאולם המקומר – התצוגה החדשה "חאקי זה לא רק צבע" העוסקת במפעל אתא המיתולוגי. בחדר הראשונים אפשר למצוא מבחר כלים המלמדים על הוויי חיי המייסדים בבית ובשדה.

הארכיב מכיל מסמכים, קלטות, תמונות וזיכרונות של ותיקי היישוב בצד חומר עכשווי המבוסס על פרסומים בעיתונות המקומית ותיעוד קהילתי שרובו נעשה על ידי מתנדבים ותלמידים מקרית אתא. במרכזייה הפדגוגית חומר דידקטי הקשור לתולדות העיר, פרויקטים חינוכיים וסרטונים המספרים את תולדות המקום מאז יושב לראשונה לפני יותר מ-5,000 שנה.

אל תוותרו: מומלץ להזמין ולהשתתף בסיור "בעקבות לוחמים מקרית אתא לרמת יוחנן" הנערך ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ובסיור "בעקבות ראשונים בקרית אתא" הנערך במהלך שבוע השימור.

במיוחד לילדים: שעשועונים, דפי עבודה, משחקי חדר ומשחקי חוצות (בתיאום מראש).

הידעת? קרית אתא, שנוסדה ב-1925, זכתה לתנופה כלכלית משמעותית החל ב-1934, עם הקמת מפעל הטקסטיל אתא.

שפות הדרכה: עברית, רוסית, איטלקית, גרמנית, יידיש וצרפתית.

מוזיאון דור לדור, בית כץ – קרית ביאליק

כיום קשה לדמיין זאת, אך בשנת 1924 היה עמק זבולון שומם ברובו. בשנה ההיא הגיעו למרחב מבודד זה אפרים וסבינה כץ, ועל אדמה שרכשו הקימו את ביתם הראשון – היחיד בעמק כולו.

הבית והחווה הצמודה לו נשרפו במאורעות תרפ"ט והביאו לבניית בית האבן העומד על תלו כיום, וסביב הבית החלו אנשי העלייה החמישית מגרמניה להקים את שכונת עולי גרמניה.

במוזיאון תמצאו תיקי משפחות הראשונים, תצלומים, חפצים וחומר ארכיוני עשיר על העיר ועל העלייה החמישית. חדר המייסדים מתאר את סיפורם של ראשוני העיר באמצעי המחשה ויזואליים וקוליים, חדר העלייה החמישית כולל מוצגים, מפות ואנקדוטות, ובחדר ההקרנה פועלים סרטונים ומצגות על ראשית קרית ביאליק ותולדות העלייה החמישית.

תוכלו להזמין סיורים בנושאים כגון העלייה החמישי ויישומה בקרית ביאליק, אישיים היסטוריים ואדריכלות מקומית. ואם אתם כבר כאן סיירו בקרית ביאליק הוותיקה והגיעו אל מגדל המים הישן, שדרת הפיקוסים, מבנים היסטוריים ואתרים נוספים. נכון לאביב 2015 שוקדים כאן על שיפוץ חצר בית כץ הצמודה למוזיאון.

אל תוותרו: חדר האווירה שבו אפשר להתוודע לאורח חייהם של ראשוני המתיישבים באמצעות ריהוט תקופתי וחפצים שונים.

במיוחד לילדים: פעילויות לגילאים שונים המבוססות על סיפורי מתיישבים ותוכני מרכז דור לדור: כתבי חידה, פעילויות ייחודיות למשפחות ועוד.

הידעת? בשנת 1934, עם ההכרזה על הקריה כ"עיר הגנים", נפטר המשורר חיים נחמן ביאליק והוחלט לקרוא לה על שמו.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית, גרמנית.

בית גרושקביץ – מוזיאון וארכיון היסטורי לתולדות קרית מוצקין

הידעתם כי ב-9 באוקטובר 1934 התקיים טקס הנחת אבן הפינה לקריית מוצקין, בידי גוף הקרוי "ארגון המעמד הבינוני בחיפה"? מטרת הארגון, שרוב חבריו היו עצמאיים בעלי עסקים קטנים בחיפה, הייתה לאפשר לחבריו חיי רווחה בבנייה צמודת קרקע, במרחק סביר ונגיש לעסקיהם בעיר הגדולה.

שמו של היישוב החדש מנציח את המנהיג הציוני אריה לייב (ליאו) מוצקין שנפטר באותה השנה. במאי 1935 נחנך המבנה הראשון – מגדל המים – ומיד אחריו נבנו בתים נוספים. המוזיאון והארכיון ההיסטורי שוכן בבית ראש המועצה הנבחר הראשון, אריה לייב גרושקביץ (1960-1897). בית המשפחה נתרם לצורכי ציבור ושימש כספריית ההשאלה העירונית.

ב-2004 הוחלט לשפץ את המבנה, לשמרו ולכונן בו את המוזיאון והארכיון ההיסטוריים לתולדות העיר. הארכיון כולל פרוטוקולים ומסמכים מקוריים משנת 1935, כ-10,000 תמונות מחיי הקריה, תצלומי אוויר מתקופות שונות, דגם הקריה ושכונת הצריפים משנות ה-40, תיקים אישיים וסיפורי מייסדים, פרסומים, קטעי עיתונות ועוד. במוזיאון תיחשפו למאות פריטים המייצגים את התקופה במבחר תצוגות נושאיות מרתקות. הביקורים המודרכים במוזיאון ומגוון הפעילויות מותאמים לקהלי יעד שונים, החל בילדי גנים ותלמידי בתי ספר עד גמלאים.

אל תוותרו: אפשר להזמין סיורי שטח נושאיים: "בעקבות ראשונים", "מורשת קרב", "בתי כנסת" ועוד.

במיוחד לילדים: הדרכה פעילה, דפי משימות ופעילות (לקבוצות ו/או לכיתות בתי ספר בתיאום מראש).

הידעת? סמל העיר המקורי עוצב ב-1946 ועבר כמה שינויים ותוספות במשך השנים. עם זאת מגדל המים, המבנה הראשון שהוקם בה, ממשיך להתנוסס על הסמל.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

מוזיאון אסירי המחתרות עכו

המבנה ההיסטורי המרשים והסביבה הפסטורלית, אל מול הים הכחול, אינם מעידים על הדרמות שהתחוללו כאן במחצית הראשונה של המאה ה-20.

מוזיאון אסירי המחתרות, שזכה לשדרוג של ממש לפני כמה שנים, שוכן במבצר רחב ידיים שנבנה בתקופה העות'מאנית. בימי המנדט הפכו הבריטים את המבצר לבית סוהר מרכזי שבו נכלאו מאות מחברי המחתרות – ההגנה, האצ"ל ולח"י – בעקבות מאבקם על הגנת היישוב, מלחמתם במנדט הבריטי והזכות להקמת בית לאומי בארץ ישראל. המוזיאון מציג את סיפורו של הכלא בעכו, הכולל את מאסרם של זאב ז'בוטינסקי ומגִני ירושלים בשנת 1920, תשעת עולי הגרדום (1947-1938), הפריצה לכלא במאי 1947, קורותיהם של קבוצות האסירים המרכזיות ושגרת החיים הכלא.

במקום פועלת תצוגה חדשנית המשלבת חוויה אינטראקטיבית המלווה בהדרכה ובמוצגים מקוריים ומשוחזרים. הסיור כאן משלב את תולדות המבצר העתיק, שיסודותיו צלבניים, ואת סיפורי המחתרות, כולל היכרות עם הערכים של אנשי המחתרות בזמן שלטון המנדט הבריטי כגון ציונות ואהבת הארץ, גבורה והקרבה. אורך סיור כשעה וחצי, בתיאום מראש בלבד.

אל תוותרו: סיורים מודרכים בין תאי האסירים, אגף ז'בוטינסקי, נקודת הפריצה, תאי הצינוק, תא הגרדום וחדרי ההנצחה.

הידעת? עולי הגרדום זכו להנצחה משמעותית במרוצת השנים, ורחובות רבים בערי ישראל קרויים על שמם.

* המוזיאון שייך ליחידת המוזיאונים של משרד הביטחון.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

מוזיאון אוצרות בחומה – עכו העתיקה

אם כבר עורכים מסע בזמן מומלץ לעשות זאת בלבה של חומת אבן אדירת ממדים, המעניקה את האווירה ואת התפאורה הנדרשות, זאת בצד היסטוריה, פולקלור ונוסטלגיה.

בלב החומה המזרחית של עכו העתיקה, שנבנתה ברובה על ידי השליט העות'מאני אל-ג'זאר לפני כ-200 שנה, נמצא מוזיאון "אוצרות בחומה". המבנה, ששמו המקורי בורג' אל קומנדאר, נבנה במקור כבסיס צבאי לחיילי המשמר העותמאנים ששמרו על עמדות התותחים. החללים המקומרים בלב החומה הם כיום אולמות התצוגה במוזיאון, המשמש כמרכז לאתנוגרפיה ולפולקלור וממחיש את הוויי החיים של עכו ושל הגליל משלהי המאה ה-19 עד קום המדינה.

המוזיאון הייחודי מאכלס שני אגפים המשחזרים היטב את רקמת החיים של תושבי העיר וסביבתה. האגף הראשון מתעד בעלי מלאכה מסורתיים – סנדלר, רצען, נגר, כובען, רוקע נחושת, חרש עץ, נפח, מתקן פרימוסים ועוד – באמצעות "חנויות" ופריטים שחלקם נדירים. . האגף השני מוקדש לאוספים ולאספנים והוא מלא "אוצרות" – מסלון דמשקאי עד כלי קודש של העדות השונות.

אל תוותרו: הזמנת סיורים מודרכים ברחבי המוזיאון המלווים בשחקנים (בתיאום מראש).

במיוחד לילדים: פעילויות למשפחות והפעלות לילדי בית הספר והגנים, בהתאם לגיל.

הידעת? עכו, שתחילתה בתקופת הברונזה הקדומה, נחשבת לאחת מערי הנמל העתיקות בעולם. בשנת 2001 הוכרזה העיר העתיקה אתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו‏.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית.

בית ליברמן – המוזיאון לתולדות נהריה

לאחר שעמד מוזנח במשך שנים, שוקם ושוחזר אתר היסטורי חשוב זה על ידי המועצה לשימור אתרי מורשת, עיריית נהריה ומפעל הפיס, ומאז שנת 2000 הוא משמש מוזיאון לתולדות נהריה, בירת הגליל המערבי.

המבנה שנבנה ב-1860 והשטח שסביבו נרכשו ב-1934 על ידי מייסדי נהריה וב-1935 נמכרו לפיליפ ליברמן, תעשיין יהודי מהעיר סטניסלבוב שבאוקראינה (פולין, באותם ימים). בבית גדול מידות זה מוצגים פריטים המתארים את הקמת נהריה ב-1935 ואת הקשיים הרבים שפקדו את היישוב במרוצת השנים. כאן גם תגלו כי המתיישבים הראשונים של הקיבוצים עברון ונאות מרדכי וכן של שבי ציון סייעו בעבודות השונות של המשק החקלאי וכן בשמירה על המקום. רק בהמשך הקימה כל קבוצה יישוב משל עצמה.

במוזיאון מוצגים ותמונות מעברה של נהריה בהיבטים שונים: עיבוד חלקות חקלאיות, קליטת אוניות מעפילים, התפתחות ענפי התעשייה והקיט, התמודדות עם מצבים ביטחוניים וכלכליים מורכבים ועוד. מומלץ לצפות בסרטון על אודות נהריה בעבר ובהווה (אפשרות לכיתובים בשפות אנגלית, צרפתית, גרמנית ורוסית).

הביקור במקום כולל הדרכה השזורה בסיפורים אישיים מרתקים, המסייעים להמחשת ההיסטוריה המקומית. בבית ליברמן תוכלו לרכוש ספר הדרכה למטייל בנהריה וספרים נוספים מתולדות היישוב וכן לקבל מידע אודות אטרקציות בסביבה.

אל תוותרו: ביקור בגלריה לאמנות הפועלת במגדל המים הסמוך לשדרות הגעתון, מבנה מרשים המתנשא לגובה של 27 מטרים הניצב על גבעה שגובהה כעשרה מטרים. במקום תערוכות מתחלפות ואירועי תרבות שונים.

הידעת? נהריה קיבלה את שמה מנחל ("נהר") הגעתון הזורם במרכזה.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית, גרמנית, הונגרית, נורבגית

מיקום: רח' הגדוד ה-21, סמוך לכניסה הדרומית לעיר, צמוד לקניון שבשכונת עין שרה (רח' אירית 2), נהריה

מוזיאון המייסדים – מעלות תרשיחא

במבנה שהוקם בשנות ה-60 של המאה שעברה, המכונה "הרכבת" והוכרז מבנה לשימור, הוקם מוזיאון המייסדים על שם יעקב חזן. המוזיאון יציג בפניכם את תולדות ההתיישבות במעלות. הוא מתמקד בסיפורם של מייסדי העיר ויאפשר לכם להכיר מקרוב את עלילות החלוצים, ללמוד על בניין הארץ וגם לתת מקום של כבוד לזיכרון ההיסטורי.

כאן תגלו כי ראשוני המתיישבים היהודיים הגיעו לתרשיחא ב-1949 והתיישבו בה. עליית יהודי רומניה שקובצו ממעברות העולים יצרה חיי תרבות עשירים שכללו תיאטרון, בית הארחה, עיתון, בתי קפה ועוד. לאח מכן ייסדו עולים אלו את מושב מעונה וחלקם התיישבו במעלות. באמצע שנות ה-50 התיישבו עולי מרוקו בכפר תרשיחא ובשנות ה-60, עם העלייה ההמונית, הוקמה מעברה בתרשיחא. שנה לאחר מכן הוקמה מעברה באזור התעשייה של מעלות. התיישבותם של עולי רומניה ומרוקו היא התשתית להקמת מעלות ב-1957.

במקום ממתינה לכם תצוגה מתחלפת וכן דירה לדוגמה שבה חדר מגורים, מטבחון, פינת אוכל ופינת ישיבה. נוסף על כך עוצבה כאן מכולת משוחזרת משנות ה-60. בחצר המוזיאון צומחים גידולים המאפיינים את תפיסת המגורים של "משק עזר". ולאחרונה נוסד כאן "ישראל נגלת לעין" – מרכז לחקר המשפחות במעלות תרשיחא. אפשר לסייר במוזיאון בלבד ואפשר לשלב גם הרצאה וסיור רכוב במעלות ותרשיחא, הכולל סיור רגלי ברובע הנוצרי הציורי של תרשיחא.

אל תוותרו: ביקור בחדר ההנצחה של חללי הטבח ממאי 1974.

הידעת? שם היישוב מעלות נובע מהיותו ממוקם על מעלות ההרים.

שפות הדרכה: עברית

מוזיאון חומה ומגדל חניתה

בבית אבן הנישא בראש ההר, אל מול נופי הגליל המערבי, ניצב מוזיאון חומה ומגדל חניתה. המוזיאון מציג את סיפור העלייה הנועז של חניתה כמבצע לאומי, במסגרת יישובי חומה ומגדל. התערוכה – שבה אוסף תצלומים ייחודי ונדיר, מפות ומסמכים, כלי נשק, כלי עבודה ועוד – תפרוש בפניכם את תולדות היישוב מאז העלייה לקרקע (1938) עד למלחמת העצמאות.

סרט קצר מתאר את הרקע ואת התנאים שהפכו את הקיבוץ לסמל של נחישות וגבורה, והוא משלב שירים, סרטים וקטעי ארכיון יחד עם ראיונות של אנשי הקיבוץ המספרים את סיפור המקום מזווית אישית ומרגשת.

מומלץ לשלב סיורים במסלולי הקיבוץ (משעול השומרים ושביל גן העדן) ובסביבה הקרובה (שביל הבאר ועין כובשים).

אל תוותרו: באגף הארכיאולוגיה תוכלו לצפות בממצאי האזור מתקופות קדומות, כגון שרידים של בזיליקה ביזנטית, פסיפסים נדירים, מטבעות מתקופת בית שני, משקוף אבן מתקופת המשנה והתלמוד וכלי אבן ששימשו את האדם הקדמון.

במיוחד לילדים: "חניתה סיפור חלוצי אמיתי" – חוברת פעילות מאוירת וססגונית בשילוב משימות ויצירה מפתיעה למזכרת, "כאן מזמן" – כתב חידה המלווה לביקור באגף הארכיאולוגי שבעזרתו הילדים מגלים את סיפורה של חניתה הקדומה וסיור תיאטרלי (לבתי ספר) – מפגש חווייתי עם הדמויות המרכזיות בסיפור העלייה לחניתה.

הידעת? במוסדות היישוב הייתה התנגדות לרכישת אדמות חניתה, כי "יהודים אינם יודעים לחיות מההר". בסופו של דבר הכריע דוד בן גוריון לטובת הרכישה.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

מוזיאון ההגנה בג'וערה

סיפורן של המחתרות של ימי טרום המדינה מוכר למדי, אך עלומים יותר הם אתרי האימון וההדרכה של הארגונים הצבאיים הללו. בשנת 2000 נחנך בהרי מנשה מוזיאון ההגנה בג'וערה, השוכן בבית אבן מהתקופה העותמאנית. התצוגה במוזיאון מביאה את סיפור המקום שהיה בסיס האימונים של ארגון ההגנה במשך עשור (1948-1938) ומפנה את אור הזרקורים בעיקר לקורס הקצינים שנערך כאן באותה תקופה.

במהלך הביקור שלכם באתר, המצוי בלב נוף ירוק, תתוודעו לאופן שבו הוכשרו הקצינים בהגנה, ואגב כך תיחשפו לסיפור המאבק על ההתיישבות ועל הביטחון בארץ באותה תקופה. התצוגה במוזיאון כוללת רקע על ההתיישבות באזור ועל תולדותיו של המקום לאורך השנים עד ימינו, תצוגת מסדר בקורס הקצינים ודבר מפקד הקורס, סרט על ההגנה ועל ג'וערה בתקופת המנדט הבריטי, תצוגת שמות בוגרי קורסי קצינים בהגנה, תצוגת נשק ועוד.

הסיורים לקבוצות, יחידים ומשפחות (בתיאום מראש) מביאים אל קדמת הבמה את רוח ההתנדבות והחשיבות הרבה שהייתה בהכשרת צבא למדינה שבדרך.

אל תוותרו: יום בג'וערה – הדגמה של יום אופייני בקורס הקצינים ותיאור קרבות משמר העמק.

במיוחד לילדים: קבוצות מבתי ספר, תנועות נוער וקייטנות זוכות להדרכה המלווה בהפעלה בנושאים מגוונים (בתיאום מראש). בחול המועד (פסח וסוכות) מתקיימת פעילות יצירה לילדים ומשימות בדפי פעילות.

הידעת? יגאל אלון, משה דיין, יצחק רבין ורחבעם זאבי הם רק אחדים מקציני צה"ל שקיבלו את הכשרתם בג'וערה.

* המוזיאון שייך ליחידת המוזיאונים של משרד הביטחון.

שפות הדרכה: עברית אנגלית

מיקום: בסיס ג'וערה, רמת מנשה (סמוך לקיבוץ עין השופט)

מערת הפלמ"ח במשמר העמק

סודות מן העבר נוטים להצית את הדמיון גם שנים רבות לאחר שנחשפו. בפאתי קיבוץ משמר העמק, בלב יער, שוכנת לה בסתר מערה גדולה. זהו המקום שנבחר לאימוני שתי המחלקות הסודיות של הפלמ"ח: מחלקת המסתערבים והמחלקה הגרמנית.

הביקור במערה כולל צפייה בסרטון המספר על התקופה, סרט מיוחד לילדים, תצוגת כלי נשק וציוד ששימשו בסתר את הלוחמים וכמובן סיפורי גבורה מרתקים. הביקור המודרך משלב תכנים של ערכי הפלמ"ח ואפשר אף להשתתף בערבי שירה סביב מדורה, פעילות אקסטרים הנערכת בפארק החדש והשתתפות בסדנאות מיוחדות. המעוניינים יוכלו לשלב בפעילות גם ארוחת גורמה, קפה ועוגה סביב המדורה.

אל תוותרו: סיור במערה המשלב גם תצפית מראשו של הר הגעש החולש אל נופי עמק יזרעאל המרהיבים ויערות מנשה הירוקים. מנקודת התצפית מתואר סיפור הקרב על משמר העמק.

במיוחד לילדים: פארק אתגרי חדש, המתאים גם למבוגרים ופועל לפי הקוד האתי של הפלמ"ח. הוא כולל את שביל החידות (מודרך), מסלול מכשולים, אוהלי לינה ואוהל סדנאות גדול. נערכים בו סיורים ופעילויות המשלבות תכנים ערכיים.

הידעת? כאן נולדה קריאת המפקד "אחריי!"

שפות הדרכה: עברית אנגלית, צרפתית, רוסית

רכבת העמק אלרואי

מי לא נשבה בסיפורי רכבות, מסעות ומה שביניהם? רכבת העמק המיתולוגית, שפעלה בתקופת השלטון העות'מאני, נעה באטיות בין כמה תחנות ביישובים הפזורים בעמק יזרעאל, בהן תחנה קטנה באלרואי ששימשה כמקום מפגש לתושבי היישוב. מעניין לדעת כי היישוב הוקם ב-1935 במיוחד עבור יוצאי כורדיסטן, וזאת לאחר מאבק עיקש שניהלו חברי ארגון הכורדים בחיפה מול מוסדות היישוב.

התחנה שימשה את תושבי אלרואי, קריית עמל וקיבוץ שער העמקים. עם השנים חדלה הרכבת לפעול, התחנה הוזנחה, מסילת הברזל נעלמה, וקוצים ושממה כבשו כל חלקה טובה. תושבי המקום נטלו על עצמם את מלאכת השיקום של האתר והחליטו לחדשו ולשחזרו.

כאן ממתינות לכם תחנה הרכבת ששוקמה ומסילת הברזל שחודשה, וכן קרונות של רכבת, קטר ואפילו גן פורח ופסטורלי. באחד הקרונות הוקם מוזיאון לתולדות היישוב המציג את סיפור המקום, ובקרון אחר מוקרן סרט המתאר את סיפור רכבת העמק ואת תולדות ההתיישבות באלרואי. קבוצות מוזמנות לערוך ימי גיבוש ופעולות העשרה מגוונות.

אל תוותרו: מסלול הליכה קצר במעלה הדרך מוביל למעיין שהעניק מים חיים ליישוב. צמוד למעיין יש בריכת מים מלאכותית המהווה אטרקציה אזורית בימי הקיץ. המקום הוא גם נקודת יציאה מומלצת לטיולי אופניים.

במיוחד לילדים: הפעילות "אמץ אתר", המיועדת לתלמידים מהאזור. לקבוצות עם ילדים המונות 60-20 משתתפים אפשר לארגן פעילויות הכוללות הדרכה חווייתית, סרט, טיול מודרך באזור ופעילויות יצירה ייחודיות.

הידעת? היישוב נקרא על שם דוד אלרואי, שהנהיג במאה ה-12 תנועה משיחית בכורדיסטן, פרס ועיראק.

שפות הדרכה: עברית

מיקום: שכונת אלרואי בקרית טבעון, סוף רחוב

אתר רכבת העמק – כפר יהושע

הטורקים יזמו, הגרמנים פיקחו, ולאחר קשיי לידה החלה לנוע בתחילת המאה ה-20 רכבת העמק, שחיברה בין חיפה לדרעה שבעבר הירדן.

כיום נותרו ממנה רק רמזים, הבולט שבהם הוא תחנת תל אל-שמאם היפה אשר בשנות ה-30 שונה שמה ל"תחנת רכבת כפר יהושע". כאן ממתינים לכם מבני אבן מרשימים בסגנון טמפלרי, כולל מגדל המים, מבנה שירותים ובאר. בשטח ניצבים שלושה קרונות משא, ובמרכז המבקרים ששוקם בסיוע המועצה לשימור אתרים נערכת תצוגה מרהיבה המשחזרת את סיפור הרכבת ותחנותיה העיקריות, באמצעות רכבת מיניאטורית שעוצבה כהעתק מדויק לרכבת העמק.

לקהל הרחב מוצעים סיורים מודרכים באתר ובסביבתו, וכן אירועי תרבות וזמר עבריים, מסיבות בר מצווה, ימי הולדת בסימן מורשת המקום. בית שואב המים משמש בית תרבות ובו תערוכות מתחלפות וחפצי נוי נוסטלגיים.

אל תוותרו: ביקור במגדל המים, הממחיש את פעולת מנוע הקיטור ששאב את המים מהבאר והעבירו לקטר. הוא משמש גם מרכז מידע של עמותת התיירות עמק יזרעאל.

במיוחד לילדים: בקרון ההנפשה מוקרן סרט אנימציה המתאר בהומור את סיפור רכבת העמק. כמו כן מתקיימות פעילויות בנושא רכבות מכל הזמנים: סדנאות יצירה, משחקי שולחן ושעת סיפור מומחז.

הידעת? בימי מלחמת העולם הראשונה חיילים גרמנים שהוצבו ליד מרחביה קיבלו חופשה קצרה וביקשו לבלות בחיפה. כדי להגיע לעיר במהרה חובר לקרון שטוח מנוע ומדחף של מטוס, והחיילים "טסו" לחיפה במהירות שיא.

שפות הדרכה: הסרט מוצג בשפות בעברית, עברית עם כותרות לכבדי שמיעה, אנגלית, ערבית, רוסית, ספרדית, צרפתית, אמהרית

מיקום: בכניסה לכפר יהושע, עמק יזרעאל

הסליק בנהלל

גם כיום, שנים רבות לאחר שסיים את תפקידו ההיסטורי, מצליח הסליק במושב נהלל לרגש את מי שפוגשים בו, בעיקר בעת הירידה הדרמטית אל קרבו.

כאן, במשק הפרטי של משפחת אבידוב, נמצא הסליק – מחסן הנשק המחתרתי – מתקופת שלטון המנדט הבריטי. היה זה אחד הסליקים המרכזיים והגדולים ששימשו את אנשי היישוב לפני קום המדינה. המסווה לבנייתו היה מושלם: כריית בור לאגירת השתן של הפרות ברפת הסמוכה. הסליק – שעומקו חמישה מטרים ושטחו כ-25 מ"ר – נחפר ונבנה בעבודת ידיים בשנת 1943. לאחר השבת השחורה (29 ביוני 1946) נאטם פתחו מחשש לגילויו על ידי הבריטים. לאחר פרוץ קרבות מלחמת העצמאות נפתח הסליק ותכולתו הועברה לכוחות הלוחמים.

הסליק בנהלל הוא גם שם מוזיאון משפחתי ייחודי המספר את קורות משפחת אבידוב, הקשורות בהקמת מדינת ישראל ובביטחונה. המוזיאון נמצא מעל הסליק הישן במשק המשפחה ובצל עץ התמר שגם לו סיפור הקשור למקום – סב המשפחה הוביל מבצע סודי ליבוא חוטרי תמר. חוטרים אלה היו הבסיס לחידוש ענף התמרים בארץ. כאן, בני הדור השלישי והרביעי מספרים למבקרים את סיפורי המשפחה ומארחים קבוצות ויחידים לחוויה ייחודית. צפו לביקור מרתק שייקח אתכם לתקופה אחרת, חשאית ומסעירה.

אל תוותרו: סיורים מודרכים על ידי עפר אבידוב, מבני המשפחה שבמשקה נבנה הסליק, מורה דרך מוסמר ודור שלישי בנהלל. הסיורים באתר הסליק, ברחבי נהלל ובעמק יזרעאל משולבים בסיפורי העמק.

במיוחד לילדים: פעילות הכוללת האזנה לסיפורי העמק, דפי פעילות וכמובן ירידה אל הסליק.

הידעת? הסליק במשק אבידוב היווה את ההשראה לסליק המופיע בספריו של מאיר שלו "רומן רוסי" ו"הדבר היה ככה".

שפות הדרכה: עברית אנגלית גרמנית

משטרת נהלל ההיסטורית למורשת הנוטר והשוטר העברי

משטרת נהלל ההיסטורית למורשת הנוטר והשוטר העברי ומרכז המבקרים ע"ש האלוף מאיר עמית

רבים יודעים על הנוטרים שפעלו בימי טרום המדינה, אך מה היה סדר יומם ומה היו תפקידיהם בהגנה על היישוב העברי? בנקודה אסטרטגית על קו התפר שבין נצרת ליגור שוכנת מצודת נהלל ההיסטורית. היא נחנכה ב-1936, בעיצומם של מאורעות הדמים שהתרחשו ברחבי הארץ. תפקידה היה להגן על האוכלוסייה האזרחית בעמק יזרעאל – יהודית וערבית – ועל אנשי השלטון הבריטי. על התחנה פיקד סרג'נט יצחק שבילי, מפקד סמכותי ובעל אישיות מרשימה, שיצר יחסי רעות עם כל תושבי העמק.

במסווה של פעילות משטרתית שגרתית עזרו שוטרי התחנה בפיקודו של שבילי לפעילי ההגנה בפעולות מבצעיות רבות. לאחר שיקום התחנה על ידי המועצה לשימור אתרים, הוקם בה מרכז מבקרים למורשת השוטר והנוטר העברי בארץ ישראל.

המרכז, על שם האלוף מאיר עמית, פורשׂ את סיפור חייו ופועלו של מאיר עמית לצד סרט ייחודי המציג את סיפורם הלא נודע של הנוטרים העבריים. עוד במקום: סיורים מודרכים, צפייה בסרטון הממחיש את אווירת התקופה ואת הקשר בין הנוטרים של ימי המנדט לשוטרי משטרת ישראל היום. אפשר להזמין ערבי זמר וימי עיון.

אל תוותרו: פעילות ניווט וכתבי חידה לקבוצות, באמצעות סיור באופניים חשמליים.

במיוחד לילדים: משחק התגנבות יחידים למשטרת נהלל (בתיאום מראש).

הידעת? בתחנת המשטרה שירתו אלו לצד אלו שוטרים יהודים ושוטרים ערבים.

שפות הדרכה: עברית

מיקום: על כביש 75 בכניסה למנשייה זבדה

מוזיאון העמק – קיבוץ יפעת

הביטוי "העמק הוא חלום" ניכר היטב באתר מיוחד זה – מוזיאון העמק בקיבוץ יפעת, שבו אחת התצוגות הגדולות מסוגה בישראל המוקדשת לסיפורו של העמק, להתיישבות בו ולהוויי החיים החלוציים בשנים 1951-1911.

בתצוגה אלפי פריטים – בהם תמונות, חפצים, מבנים משוחזרים, בגדים, כלי עבודה, כלי בית, מחרשות, טרקטורים וכלי חקלאות מקוריים – המציגים את סיפורם של אנשי העליות השנייה, השלישית והרביעית שהתיישבו בעמק יזרעאל. חלוצים אלו הקימו את אחד ממפעלי ההתיישבות הגדולים והמובילים בארץ, בדרך להקמת המדינה, בחזון ובלהט של יצירת חברה חדשה.

המוזיאון מתרכז בסיפורם של הקיבוץ והמושב – אבני היסוד להתיישבות השיתופית-סוציאליסטית – ועוסק גם בהתפתחות החקלאית כתשתית ליצירת פרנסה, עבודה ושינוי אורחות החיים של העם היהודי, מעם גלותי לעם חופשי העובד את אדמת הארץ המובטחת. הביקור וההדרכה מתמקדים במסרים ובערכים החברתיים והלאומיים, כפי שבאו לידי ביטוי במעשה החלוצי: מאחריות חברתית ועזרה הדדית עד יציקת תכנים יהודיים-חילוניים וטיפוח סובלנות.

המקום מתאים לקהל הפרטי ולקבוצות מאורגנות, למסיבות סיום, לערבי גיבוש ולאירועים פרטיים.

אל תוותרו: במוזיאון מתקיימים לעתים אירועי תרבות כערבי שירה בציבור וכנסים עיוניים.

במיוחד לילדים: פעילות חווייתית בשבתות ובחגים, משולבת בהתנסות וביצירה. בפארק ג'ונדיר העמק, הילדים מטפסים על טרקטורים קטנים ונוסעים בהם. עוד במקום: פעילות לתלמידי בתי ספר המותאמת לגיל הילדים, לנושאי הלימוד ולדרישות הצוות החינוכי.

הידעת? בתחילה נקרא הקיבוץ "איחוד השרון-גבת". מאוחר יותר שונה שמו על פי שם היישוב המקראי יפיע.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

מקורות – מרכז מבקרים אשכול

לאחרונה ציינה מקורות – חברת המים הלאומית – יובֵל להקמת המוביל הארצי – עורק המים הראשי של ישראל ואחד ממפעלי התשתית הגדולים שהוקמו בארץ. עוד ב-1902 חזה הרצל כי בעתיד יהיה צורך להוליך בארץ מים למרחקים גדולים. עשורים רבים מאוחר יותר, ב-1964, הושלמה בנייתו של המוביל הארצי, המזרים מים מהכנרת למרכז הארץ ולדרומה.

במרכז מבקרים מיוחד זה ילמדו הילדים כיצד מגיעים המים אל הברז בבית, ואתם תזכו להצצה מיוחדת אל אחד האתרים החשובים בתוואי המוביל הארצי – אתר אשכול. האתר קרוי על שם לוי אשכול, מייסד מקורות, אשר כיהן לאחר מכן כשר אוצר, כשר הביטחון וכראש ממשלת ישראל.

אין ספק שהמוביל הארצי ליווה את מפעל ההתיישבות ואִפשר את מימוש החזון הציוני. באתר אשכול הנמצא בבקעת בית נטופה שני מאגרי מים ענקיים הקולטים את מי הכנרת ומפעל סינון מרכזי לסינון המים. כאן הם מטופלים ומוכנסים לצינור המוביל הארצי המזרים אותם לרחבי הארץ.

מהנושאים המוצגים באופן חווייתי במרכז המבקרים: משאבי המים בארץ, הדרכים לטיפול ולהשבחת איכות המים והובלתם לכל חלקי הארץ, המיצג "מים, אור וצליל", סרטוני המחשה, מודלים, משחק טריוויה על מפת ענק של ארץ ישראל ועוד. הביקור מלווה בהדרכה ומיועד לקבוצות בלבד.

אל תוותרו: תצפית פנורמית על הבקעה וסרט חווייתי המוקרן באודיטוריום.

במיוחד לילדים: הפעילות במהלך השנה מתאימה לכיתות ה' ומעלה, ובחגים – למשפחות עם ילדים. אל תוותרו על משחק הטריוויה עם מסכי מגע, שבו הילדים מתמודדים עם בעיות אספקת מים ברחבי הארץ.

הידעת? מקורות הוקמה ב-1937 כדי לסייע ליישובי עמק יזרעאל שנקלעו למשבר עקב מצוקת המים. ב-1938 הקימה את מפעל המים הראשון שלה בשדות העמק.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית, ערבית, רוסית, ספרדית, צרפתית

מיקום: ממחלף המוביל יש לנסוע לכיוון כפר מנדא. מול קיבוץ חנתון פונים לכיוון המאגרים ואתר אשכול

מזרע הקטנה – מוזיאון לתולדות הקיבוץ במזרע

חפצים, אנשים ומה שביניהם. זוהי הדרך הטובה ביותר לתאר את המוזיאון לתולדות הקיבוץ במזרע. הוא הוקם כמוסד הנוצֵר את העבר ומעביר באמצעותו את מסר ההגשמה של אנשי קיבוץ מזרע, השוכן בעמק יזרעאל. והגשמה זו ניכרת היטב בסיפורם של מייסדי הקיבוץ.

במוזיאון תיחשפו לתצוגת חפצים ייחודית, עשירה ומרשימה המספרת את מסכת העשייה בחברה, במשק, בחינוך, בתרבות ובביטחון – בקיבוץ מזרע בפרט ובהתיישבות בעמק יזרעאל בכלל. האתר כולל גם שחזור של חצר הקיבוץ הישנה, אוסף גדול של כלים חקלאיים ושחזור מבני המגורים הראשונים, שחזור חדר הילדים בחינוך המשותף, חדר האוכל הראשון, המוסד החינוכי, המתפרה והסנדלרייה, אולמות תצוגה עשירים בחפצים וסיפורי דמויות מהוויי החיים בקיבוץ ומהפולקלור המקומי, ואף סליק מתקופת המנדט הבריטי שהכניסה אליו חבויה הייתה מתחת למכבסה הישנה. אפשר לתאם סיורים מודרכים בדגש על סיפורי המקום, שנוסד ב-1923 על ידי אנשי העלייה השלישית.

אל תוותרו: ביקור בגלריה על שם חבר הקיבוץ, האמן אברהם (טושק) אמרנט. שלל הפריטים שבה כולל תיאטרון צלליות ייחודי שנשמר משנת 1938.

במיוחד לילדים: פעילות חווייתית המותאמת לגילאים שונים בקבוצות גדולות.

הידעת? מקור השם "מזרע" אינו ידוע בוודאות, אך הוא מוזכר במקורות ואף במפות מימי הביניים. כך או כך, את שם הקיבוץ הגתה ועדת השמות של קק"ל.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית, צרפתית, גרמנית

החצר הגדולה במרחביה

"החצר הגדולה" המטופחת של מרחביה נדמית כמסע בזמן אל ראשית המאה שעברה. אבל מתברר שהכול החל עוד קודם לכן: מרחביה, היישוב העברי הראשון בעמק יזרעאל, מצוי על תל עתיק שהיה מיושב מאז ימי עפרה של גדעון בן יואש. במקום היה מבצר צלבני בשםLa Feve שבו שלטו הטמפלרים הצרפתים. קרב התבור – ניצחונו הגדול ביותר של נפוליאון בונפרטה בארץ ישראל – התרחש סביב מבצר זה.

בנובמבר 1910 החלה במקום ההתיישבות העברית כקואופרציה חקלאית. חצר מרחביה, המכונה "החצר הגדולה", הוקמה בשנים 1916-1912, וכיום פועל בה מרכז מבקרים היסטורי וחינוכי.

בחצר תגלו את חדרה של גולדה מאיר בראשית צעדיה בארץ ואת חדרו של מאיר יערי, מנהיג השומר הצעיר והקיבוץ הארצי. במרכז המבקרים תצוגה הכוללת פאנלים צבעוניים ומודלים תלת-ממדיים, הקרנת סרטון הדרכה על חיי הקואופרציה וסרטון על בואה של גולדה מאיר למרחביה. הסיורים המודרכים מגיעים לתל העתיק, לסליק, לחצר הגדולה, לחדר גולדה ולתצוגה שבמרכז המבקרים.

אל תוותרו: הסליק ההיסטורי שנפתח לאחרונה למבקרים בסיוע המועצה לשימור אתרים.

במיוחד לילדים: מרכז המבקרים מתאים במיוחד להפעלות תלמידי בית הספר בנושאי תולדות ארץ ישראל בעת החדשה, במסגרת לימודי היסטוריה ואזרחות.

הידעת? בימי מלחמת העולם הראשונה יצאו מכאן אנשי הטייסת הבווארית ה-304 לצלם את מרחבי הארץ לראשונה מהאוויר. בשעות הפנאי הם אף נהגו לצלם את המתיישבים היהודים של מרחביה, וחלק מהתצלומים מוצגים באתר.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית, גרמנית ורוסית

בית חנקין – מעיין חרוד

יהושע (1945-1865) ואולגה (1945-1852) חנקין החליפו בחייהם כתובת רבות, אך דווקא בבית חלומותיהם, במורדות הגלבוע הציוריים, כלל לא זכו לגור.

את הרעיון לבנות את ביתם באזור הגה חנקין, שכונה "גואל אדמות העמק", בראשית שנות ה-20 של המאה שעברה, בעת שרכש את גוש הקרקעות נוריס בעמק חרוד. כאשר מלאו לו 70 הסתיימה בניית הבית, אך באותה תקופה חלתה אשתו, ולמענה החלו לחצוב אחוזת קבר באבן ההר. אולגה חנקין נפטרה בפברואר 1942, ובעלה המסור החליט להפוך את הבית למוזיאון לתולדות ההתיישבות בעמק יזרעאל. ב-1945 נפטר יהושע ונקבר לצד אשתו.

בית חנקין, המעוצב ברוח שנות ה-30, נמצא בגן הלאומי מעיין חרוד. ביקור בו יפגיש אתכם עם הסלון, המטבח וחפצים בני הזוג. במקום מוקרן סרט על חייו ועל פועלו של חנקין בארץ ישראל. עוד בסביבה: פארק הנופש גן לאומי מעיין חרוד משמש כמקום בילוי למשפחות וכחניון לילה. הוא כולל מרכז לחינוך והקניית מורשת באתרים שבסביבה, וכן את חלקת הקבר של אולגה ויהושע חנקין ואת מערת גדעון שממנה נובע המעיין שבו, לפי המסורת, ערך גדעון ללוחמיו את מבחן המים (שופטים, פרק ז').

אל תוותרו: סיור מעניין שכותרתו "מגדעון השופט וסיפור מבחן המים ועד גואל האדמות יהושע חנקין וסיפור חייו בארץ ישראל".

הידעת? בשני העשורים האחרונים של חייו היה חנקין מעורב ברכישת קרקעות בהיקף של יותר מחצי מיליון דונם.

שפות הדרכה: עברית

משכן לאמנות עין חרוד ע"ש חיים אתר

מעטים הם המוזיאונים לאמנות המצליחים להעניק במה ליצירות המוצגות בקרבם ולהיות יצירה בפני עצמה בלי להתחרות בהן. דוגמה מצוינת לכך הוא המשכן לאמנות עין חרוד.

במוזיאון, הצופה לעמק יזרעאל ולהרי הגלבוע, 14 אולמות רחבים המוארים בתאורה טבעית וחצרות פסלים קסומות המשמשים אכסניה לאוסף אמנות מהחשובים בארץ. האדריכל שמואל ביקלס (1975-1909) תכנן יצירה ארכיטקטונית מופלאה בפשטותה, שאיכותה טמונה ביחסי המידות של האולמות ובניצול המקורי של האור הטבעי.

ראשיתו של המשכן לאמנות ב-1937, כ"פינת אמנות" בצריף עץ קטן באטלייה של האמן המקומי חיים אתר (1902-1953) – יוזם המוזיאון ומייסדו. ב-25 באוקטובר 1948 נחנך בניין הקבע ומייסדיו הגדירו אותו כ"בית גנזים לאוצרות הרוח היהודית". זהו המבנה הראשון שהוקם בארץ כמוזיאון לאמנות.

קו מחשבה מרכזי בפעילות המוזיאון הוא הצגת תערוכות יחיד של אמנים איכותיים שיצרו לאורך השנים ולא נכללו בזרם המרכזי של האמנות הישראלית. המוזיאון מציג תערוכות של אמנים צעירים ופרויקטים המאפשרים התנסות חדשנית ויוצאת דופן. חלק ניכר מהתערוכות עוסק בהקשרים ההיסטוריים של תולדות ההתיישבות. מומלץ לבקר באגף היודאיקה, המציג אוסף עשיר של פריטים מקהילות ישראל ממזרח וממערב. במקום ספרייה ואודיטוריום המיועד לימי עיון ולאירועי תרבות. בתחום החינוך מקיים המשכן לאמנות הדרכות וסדנאות מגיל גן ועד תיכון.

אל תוותרו: אתנחתאות נעימות בחצרות הפסלים הפסטורליות של המוזיאון.

במיוחד לילדים: באגף היודאיקה מתקיימת פעילות חינוכית לקירוב הילדים למסורת ישראל ולחגיה.

הידעת? ב-2014 נבחר המשכן לאחד מ"שבעת המבנים המופלאים" בישראל על ידי ירחון העיצוב הבינלאומי "Wallpaper".

שפות הדרכה: עברית, אנגלית, ערבית (חינוך)

בית חיים שטורמן

חובבי היסטוריה, ארכיאולוגיה, טבע, תרבות, אמנות – נראה כי כל אחד ואחת ימצאו את מבוקשם באתר המיוחד הזה, הסמוי מן העין, ובו שפע תערוכות ואוספים מוזיאליים המוקדשים למורשת המפוארת של עמק בית שאן.

האתר, שנחנך ב-1941, מנציח את זכרו של חיים שטורמן, ממנהיגי השומר וההגנה, חבר עין חרוד, שנפל בי"ח באלול תרפ"ח (1938) בעת שרכבו עלה על מוקש בעמק בית שאן. עמו נהרגו אהרון אתקין וד"ר דוד מוסינזון, על שמם נקרא גן השלושה (הסחנה) הסמוך.

המוזיאון שוכן במבנה מרהיב המיועד לשימור, ובו אוסף פוחלצים ייחודי של בעלי חיים שחיו בעמק, אוסף ארכיאולוגי הכולל ממצאים מגוונים מהאזור, כלי נשק מימי ההגנה ועוד. באולם התערוכות המתחלפות מוצגות יצירותיהם של אמני העמק ותערוכות בנושאי טבע, התיישבות וסביבה.

עוד במקום: ארכיון עשיר, אודיטוריום וחצר הנצחה שבה פריטים כגון תותח הרים צרפתי הידוע בשם "נפוליאונצ'יק", הדוידקה האימתנית שניצחה בקרב על העיר בית שאן, משאית משוריינת מימי שיירות באב אל-וואד וסליק נשק סודי. בתיאום מראש אפשר להזמין טיולים מודרכים בנושאי ההתיישבות.

אל תוותרו: תערוכת "הידיד" – רטרוספקטיבה ראשונה ומקיפה על חייו ודמותו של אורד צ'רלס וינגייט ופלוגות הלילה. בתערוכה פריטים שטרם הוצגו לציבור, כגון אקדחו האישי וספר התנ"ך שנשא עמו וינגייט.

במיוחד לילדים: פעילויות מרתקות בנושאים מגוונים בתערוכות, ברחבי המוזיאון ובסביבתו.

הידעת? בית שטורמן הוא המוזיאון הראשון להתיישבות שהוקם בארץ ישראל

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

חומה ומגדל תל עמל – אתר משוחזר בגן השלושה

במרחק דקות הליכה מהמעיינות השוקקים של גן השלושה (סחנה) שוכן מבצר עץ עוצר נשימה שילדים (וגם מבוגרים) ישמחו לאמץ. מדובר בשחזור קפדני המעלה על נס את שיטת התיישבות חומה ומגדל.

כידוע, חומה ומגדל היא שיטת התיישבות ייחודית שבאמצעותה הוקמו יישובים בתקופת מאורעות הדמים (1939-1936) תחת שלטון המנדט הבריטי. את הרעיון הגו ויישמו לראשונה חברי תל עמל (ניר דוד), והוא אומץ על ידי ארגון ההגנה כשיטה אסטרטגית.

באתר שחזור בגודל טבעי של תל עמל בימיו הראשונים: חצר מוקפת חומת עץ, צריף מגורים, מכבסה, חדר אוכל ומטבח ששחזורם והתצוגה שבהם ממחישים באופן שובה לב את תנאי החיים ואת אווירת התקופה. קבוצות יכולות להזמין סיורים מודרכים, סרטון ומגוון הפעלות והרצאות בנושא התיישבות חלוצית בימי חומה ומגדל. נוסף על כך יש אפשרות לסיור עם שחקנים חלוצים, שירי התקופה, פעילות ערב וארוחת חלוצים ייחודית.

אל תוותרו: עלו למרומי מגדל התצפית הגבוה שבמרכז החצר והשקיפו על הגלבוע ועל העמק הפורח.

במיוחד לילדים: פעילות עצמאית וביצוע משימות בחצר המשוחזרת הכוללות פענוח אותות מורס, בניית חומה ואפילו כביסה בגיגית ועוד. לבתי ספר: הפעלות בהתאם לגיל ופעילות ערב.

הידעת? בשיטת חומה ומגדל עלו על הקרקע, תוך יום אחד או לילה אחד, יותר מ-50 יישובים חדשים שמבניהם הוקמו במהירות מחלקי עץ מוכנים מראש. כך יכלו המתיישבים להגן על עצמם החל מהלילה הראשון.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית (סרטון בעברית ואנגלית וכתוביות ברוסית, גרמנית וספרדית)

מוזיאון יק"א, חצרות האיכרים בכפר תבור

מתי בפעם האחרונה זכיתם בהצצה בלתי אמצעית אל חיי היומיום של חיי האיכרים בתחילת המאה ה-20? המוזיאון החדיש שבכפר תבור מציג עשרות מוצגים מרהיבים, מסמכים ייחודיים ותמונות מחיי הקהילה החלוצית התוססת של המושבה, שהוקמה באוקטובר 1901 על ידי חברת יק"א.

תחילה ייסדה יק"א חוות לימוד בסג'רה להכשרת איכרים ובשנים 1909-1901 הקימה בגליל התחתון כמה מושבות פלחה: כפר תבור (מסחה), אילניה (סג'רה), מנחמיה (מלחמיה), יבנאל (ימה), בית גן, מצפה וכנרת.

נושאי התצוגות הם עבודת האדמה והביטחון, רשויות הכפר, חברה ותרבות, הר תבור, תעבורה, תקשורת ודגם בית הכנסת הראשון בכפר – והכול גדוש בפריטים אותנטיים. צמוד למוזיאון משתרעות חצרות איכרים אותנטיות הממחישות את אורח חייהם של איכרי המושבה בראשית המאה שעברה. הרפת המקורית הפכה לאולם הקרנה משוכלל שבו מוקרן מיצג חדש בשם "מסחה 1901". בתיאום מראש אפשר להזמין סיורים מודרכים במוזיאון ובמושבה עצמה.

אל תוותרו: בקרו בבית שבו מוצגת תכולתו האופיינית של בית איכרים ומטבחו. בחצר הסמוכה שימו לב לתצוגת בעלי המלאכה בעבודתם.

במיוחד לילדים: הדרכה מותאמת לילדים, כולל אפיית פיתות בטאבון (בתיאום מראש).

הידעת? מספרים ששיעורי ההתעמלות הראשונים בארץ ישראל נערכו בבית הספר שבכפר תבור, בשנת 1908.

שפות הדרכה:   עברית אנגלית צרפתית

כפר הנוער החקלאי כדורי

יצחק רבין, יגאל אלון, חיים גורי ואפילו אלי יצפאן. אלה רק אחדים מבוגרי בית הספר החקלאי כדורי, שהוקם ב-1933 למרגלות הר תבור. הקמתו התאפשרה הודות לנדבן סר אליהו (אליס) כדורי, שהורה בצוואתו להקדיש חלק מהונו לטובות החינוך בארץ ישראל.

במהרה זכה בית הספר למוניטין יוצא דופן, ורבים ביקשו להתקבל אליו. התלמידים התגאו במורשת כדורי, שבאה לידי ביטוי באחריות ובמעורבות שגילו בנעשה בבית הספר, בניהול העצמאי ובבחינות הכבוד. הבוגרים השתלבו בהתיישבות החקלאית– ואחר כך – בצבא ובאקדמיה. לאחר קום המדינה התרחב בית הספר ונהפך לכפר נוער ממשלתי שבו לומדים כ-1,650 תלמידים. גם כיום מדובר בתופעה ייחודית בנוף הארץ, ובכדורי לומדים יחד תלמידים מהאזור לצד תלמידי פנימייה – יהודים ותיקים ועולים, צ'רקסים, דרוזים, מוסלמים ונוצרים.

המבנה המרכזי והמשק החקלאי עברו בשנים האחרונות תהליך שימור ביוזמת כפר הנוער, עמותת הבוגרים והמועצה האזורית הגליל התחתון, ובסיוע המועצה לשימור אתרים. במבנה המונומנטלי שתכנן האדריכל המנדטורי אוסטן סנט בארב הריסון, יש כיום מרכז מבקרים ותצוגה נושאית המתארת את סיפור בית הספר בתמונות מחזור, חדר הנצחה, מצגת וסרט. עוד במקום: אנדרטה לבוגרי כפר הנוער שנפלו במערכות ישראל ותצפית לחי בר והמשק.

אל תוותרו: סיור הכולל היכרות עם תולדות המקום, מורשתו, הוויי החיים שבו וכן התרשמות מעבודות השיקום והשחזור.

הידעת? ממשלת המנדט הבריטי החליטה לחלק את תרומתו של כדורי ולהקים שני בתי ספר חקלאיים – אחד לערבים בטול כרם ואחד ליהודים למרגלות הר תבור.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

צריף בן צבי

בקיבוץ בית קשת שבגליל התחתון שוכן צריף המגורים של יצחק בן צבי (1963-1884) (נשיאה השני של מדינת ישראל) ובני משפחתו. לא רבים יודעים כי בעבר צריף עץ זה ניצב הרחק מכאן – בשכונת רחביה שבירושלים…

הצריף היה מרכז חייה של המשפחה ועד מהרה שימש גם כמרכז של הנהגת היישוב. הוא אף שימש כ"מטבחון" שאליו הגיעו כל מנהיגי היישוב ובו התקיימו ערבי דיונים סוערים והקבלו החלטות מכריעות. ב-1952 נבחר בן צבי לנשיא, ובעצה אחת עם רעייתו, רחל ינאית, הוחלט להעביר את הצריף לבית קשת כדי לשקמו כאתר הנצחה לעלי, בנם, שנהרג ב-1948 בקרב ההגנה על הקיבוץ.

ב-2002 הוחלט במועצה לשימור אתרים בשיתוף המועצה האזורית גליל תחתון, לשקם את הצריף. ב-2007 – לאחר גיוס תרומות באמצעות תכנית בתחנת רדיו קול רגע – יוצאות לדרך עבודות השימור והשיקום, וב-2008 נפתח הצריף לקהל. מעניין לדעת כי שחזור הריהוט המקורי נעשה על פי תצלומי ארכיון.

צניעותם של הזוג בן צבי היא מן המפורסמות, ובעיצוב הצריף הושם דגש על אורח החיים הפשוט שקיימו בו בני המשפחה. כיום הצריף הוא מרכז הנצחה למשפחת בן צבי כולה ולמורשתו של הנשיא השני של מדינת ישראל.

אל תוותרו: צפייה בסרטון המרגש על משפחת בן צבי ועל עלי בן צבי, שנהרג ערב נישואיו.

הידעת? יצחק בן צבי, שרחובות ומוסדות רבים בישראל קרויים על שמו, מונצח גם בשטר של 100 שקלים.

שפות הדרכה: עברית

מרכז למורשת הצ'רקסית

בלב הגליל התחתון חבוי עולם תרבותי נסתר ומרתק. כאן, בכפר כמא, תוכלו לזכות בהצצה מסקרנת אל חייהם ואל מורשתם של הצ'רקסים החיים בגליל כקהילה קטנה המונה כ-4,000 תושבים.

מרכז המורשת נמצא בגרעין העתיק של הכפר, בתוך בית שאמי – מבנה מהתקופה העותמאנית הבנוי אבני בזלת שחורה, עם חצר גדולה שסביבה חומה גבוהה. המבנה שוקם על ידי המועצה לשימור אתרים ונהפך למוזיאון.

מקורם של הצ'רקסים בהרי צפון-מערב קווקז, שם חיו במשך אלפי שנים. במאה ה-19 כבשו הרוסים את קווקז, יותר ממיליון צ'רקסים נרצחו והנותרים גורשו ממולדתם. האימפריה העותמאנית השכנה קלטה את הפליטים ועודדה אותם להתיישב בשטחיה, כולל בארץ ישראל.

המוזיאון כולל מצגת המתארת את התרבות העתיקה, פריטים קדומים מהתרבות הצ'רקסית שחלקם נדירים ומקורם בהרי קווקז, תלבושות של לוחמים צ'רקסים וכלי עבודה ששימשו את המתיישבים הראשונים במקום. באמצעות המוצגים הנגלים לעין מספר המדריך על מסורות ומנהגים: דרכי החיזור והנישואים, חיי המשפחה, המטבח המקומי ועוד. אפשר להזמין סיורים מודרכים במוזיאון בשילוב סיור בגרעין העתיק של הכפר בכרכרת סוסים, או סיור רגלי בין הסמטאות הצרות של הכפר בליווי סיפורים על היישוב ועל המורשת הצ'רקסית.

אל תוותרו: מומלץ להזמין סיור הכולל צפייה בלהקת המחול המקומית בריקודי פולקלור סוחפים.

במיוחד לילדים: משחקי חפש את המטמון.

הידעת? במחצית השנייה של המאה ה-19 הקימו הצ'רקסים בארץ שלושה יישובים, מהם נותרו כיום שניים – כפר כמא וריחנייה, שניהם בגליל.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית, ערבית, צ'רקסית

מוזיאון בית הרופא

פריז של הגליל – כך כונתה בעבר המושבה הצעירה והדינמית מנחמיה, השוכנת בעמק המעיינות, באמצע הדרך בין בית שאן לטבריה.

מנחמיה נוסדה בדצמבר 1901 כיישוב יהודי ראשון בעמק וכאחת מארבע מושבות יהודיות בגליל התחתון. ההתחלה, כמו במקרים רבים, הייתה מאתגרת: המייסדים נאלצו להתמודד עם קשיים כלכליים, ביטחוניים, אקלימיים ובריאותיים. המרפאה שהוקמה במנחמיה סייעה לבני המקום ושימשה עוגן הצלה גם ליישובים שקמו אחריה, בהם כינרת ודגניה.

למוזיאון הרופא שני אגפים עיקריים. הראשון הוא אגף הרפואה המתעד את השירות הרפואי בגליל בראשית המאה ה-20: סוגי מחלות וגורמיהן, אמצעי ריפוי, בית מרקחת על ציודו המקורי, כלים ואביזרי טיפול. כאן תמצאו, בין השאר, כוסות רוח, חוקנים, מכשיר לעקירת שיניים ועוד.

להשלמת התמונה, אגף ההתיישבות במוזיאון מתעד את חיי האיכרים. שימו לב לדיורמה המעניינת המציגה את סיפור המיילדת שהייתה מגיעה רכובה על סוס מיבניאל למנחמיה. באגף זה אף מצויים דגם כיתת לימוד רבת-גילאים ואמצעי ההגנה על היישוב, והכול מלווה במסכי מולטימדיה ובאמצעי תצוגה המושכים את העין.

עוד במקום: הזמנת סיור ממנחמיה לאזור נהריים, בדגש הקשר ההיסטורי עם מפעל החשמל של רוטנברג, וכן עלייה לתצפית ביער לוי אשכול שממנו נשקפים רחבי העמק ומפגש הגבולות.

אל תוותרו: סיור מודרך ברחוב המייסדים, הכולל סיפורי בתים.

הידעת? בראשיתה נקראה המושבה "מלחמיה", אך ב-1921 שונה שמה למנחמיה על שם מנחם סמואל, אביו של הנציב העליון הרברט סמואל.

שפות הדרכה: עברית

תצפית מיכל

תצפית מיכל – פארק נהריים אשדות יעקב

בתצפית מיכל שבפארק נהריים אשדות יעקב ממתינה לכם הזדמנות יוצאת דופן לצפות מקרוב במפעל החשמל המרשים שהוקם סמוך לאשדות יעקב ולשמוע סיפורים היסטוריים על מים, חשמל, מורשת והתיישבות בלב נוף עוצר נשימה.

התצפית נמצאת בשטח ישראל ומספקת מבט מרשים במיוחד על המפעל הנמצא בצד מעבר לנהר ירדן, כיום בשטח ממלכת ירדן. המשתתפים בסיור חולפים ליד התעלות והסכרים הענקיים שנבנו כאן להובלת מי הנהרות ירדן וירמוך אל מפעל החשמל. אחר כך חוצים את "תעלת האפס" ומגיעים אל מפגש שני הנהרות (זהו מקור השם "נהריים"). מנקודת התצפית ניבט היישוב תל אור שבו גרו הפועלים והיישוב נהריים. הסיור אף מספק תצפיות לעבר הבית הלבן – הווילה של פנחס רוטנברג, "הזקן מנהריים", אבי החשמל בארץ ישראל. ממזרח נראים הרי הגולן והרי הגלעד, מערב כוכב הירדן, רמות סירין, רכס הפוריות ומצפון – פסגת החרמון. הסיור נערך באוטובוס או בכלי רכב פרטיים ואורך כשעה וחצי, בליווי מדריכי האתר. במקום סככות צל, מדשאות נרחבות, מגרשי חניה ושירותים מסודרים לנוחות המבקרים.

אל תוותרו: מומלץ להגיע לאתר ולקבל פרספקטיבה נוספת על חבל ארץ לא מוכר זה באי השלום.

במיוחד לילדים: לאחרונה התקבל אישור מטעם משרד החינוך לטיולי בתי ספר אל תצפית מיכל.

הידעת? בביתו של רוטנברג נפגשה גולדה מאיר עם האמיר עבדאללה לפני מלחמת העצמאות.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית (בתיאום מראש)

חצר הראשונים דגניה

חצר הראשונים דגניה – אם הקבוצות והקיבוצים, אתר אום ג'וני ומרכז המבקרים בבית הבד

השנה היא 1910. עשרה חלוצים ושתי חלוצות חדורי אמונה בערכי העבודה העצמית, השיתוף ובניין הארץ מקימים במו ידיהם, לחוף הירדן והכנרת, את דגניה א'. במהרה זוכה דגניה בתואר המחייב "אם הקבוצות והקיבוצים" ונהפכת לאחד היישובים הידועים ביותר בתולדות התנועה הציונית. בעקבותיה נוסדו בארץ מאות קבוצות וקיבוצים שנפרשו על פני מפת ישראל.

בחצר הראשונים היפה והאותנטית, שביקור בה נדמה כמסע אל העבר, תלמדו כי האמונה בכוחה של הקבוצה כמשפחה מורחבת, אינטימית ותומכת המצמיחה את הפרטים שבתוכה, הגשימה לראשונה רעיון חברתי מהפכני ששינה את פני החברה הישראלית.

אך זה רק חלק מהחוויה. בשנת 2010, במלאות 100 שנה להקמת דגניה, חברו קבוצת דגניה א', קרן קיימת לישראל ומועצה לשימור אתרי מורשת בישראל לשם שחזור הצריף באום ג'וני ושיפור האתר לטובת המבקרים. לכם לא נותר אלא להתענג על סיור מאום ג'וני לדגניה, המביא את סיפורם המופלא של מייסדי הקבוצה הראשונה ושל תחילת ההתיישבות השיתופית.

מוזיאון דגניה מספר בתצלומים שובי לב את סיפור התקופה. במרכז המבקרים אפשר לשכור מכשיר לסיור קולי (עברית ואנגלית) הפורשׂ את סיפור דגניה בכל אתריה היסטוריים. לקבוצות מוצע משחק תחנות אינטראקטיבי מהנה באתרים השונים.

אל תוותרו: כנסו אל מרכז המבקרים החקלאי בבית הבד שבו מפיקים שמן זית מזיתי דגניה. במקום חנות מפעל וכן מוקרן סרטון המתאר את תהליך הפקת שמן הזית. – מהעץ לבקבוק.

הידעת? מקור השם "דגניה" בחמשת מיני הדגנים הגדלים בארץ.

טלפון: מרכז המבקרים וחנות 04-6608641, הזמנת סיורים לקבוצות 052-3749170

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

מוזיאון כנרת

על שפת ים כנרת – ארמון רב תפארת", כתב המשורר יעקב פיכמן (1958-1881), ואם אתם מבקשים לפגוש בארמון זה פנים אל פנים בקרו במוזיאון כנרת המקסים, שנוסד ב-1988 על ידי מועצה מקומית כנרת.

המבנה שימש בעבר כמרפאה וכמגורי החובש. כאן קיבלו עזרה רפואית תושבי המושבה, החווה והיישובים הראשונים של עמק הירדן. כיום מעניק המוזיאון ביטוי לסיפורה של המושבה מראשיתה, שכיום מהווים אתריה מוצג היסטורי שמור הכולל שמונת בתי המייסדים, החומה ההיקפית, בניין בית הספר ובית חוות טריידל – אותו ארמון רב תפארת. בחצר המוזיאון ממתינים לכם כלי עבודה מראשית המאה ה-20, ובחדרים מומחשים המסרים העיקריים בנושאי העבודה, הבריאות, החינוך, הביטחון ומתוארים אירועים שונים בעלי אופי ציבורי. נוסף על אלו יש במקום פינה המוקדשת ליוצרים מכנרת, רחת מהם היא רחל המשוררת.

במוזיאון תמונות ייחודיות המוצגות לקהל המבקרים, בהם ילדי בית ספר ומחנכים הנעזרים בהן ובתעודות ומסמכים מהארכיון המצוי במוזיאון.

אל תוותרו: להשלמת החוויה והפרספקטיבה ההיסטורית, בקרו בחצר כנרת הסמוכה שנועדה להכשיר פועלים חקלאיים יהודים וממנה צמחו רעיונות חברתיים רבי השפעה.

הידעת? היישוב נקרא על שם של העיר כנרת הקדומה. המתיישבים ביקשו לבדל את עצמם מקבוצת כנרת הסמוכה, ולכן קראו ליישובם, תוך שיבוש לשון, "מוֹשָׁבַת כנרת".

שפות הדרכה: עברית, רוסית

חצר כנרת

ימי החלוצים היו ימים של עבודה קשה, הגות מעמיקה, שירה מעוררת השראה, ויכוחים ערכיים אל תוך הלילה ואהבות רומנטיות. חצר כנרת, אחד האתרים החשובים בתולדות ההתיישבות בארץ ישראל, אף מוסיפה לרשימה נוף קסום.

לאחר שעמדה נטושה במשך עשרות שנים, חזרה החצר לפעול ביוזמתן של המועצה לשימור אתרים, המועצה האזורית עמק הירדן והעמותה לשחזור חצר כנרת. החצר הוקמה בשנת 1908 על אדמות דלייקה ואום-ג'וני כדי להכשיר פועלים חקלאיים יהודים, ואגב כך שימשה מעין מעבדה שבה התגבשו הניצנים הראשונים של רעיונות חברתיים כגון הקבוצה, הקיבוץ והמושב. כאן חיו ופעלו א"ד גורדון, רחל המשוררת, האגרונומית חנה מייזל, ברל כצנלסון, זלמן שז"ר ועוד.

באתר פועל מרכז מבקרים והדרכה למורשת העלייה השנייה וההתיישבות בעמק הירדן וסביבתו. במהלך סיורכם תגיעו אל מבני החצר, חדר האוכל, האסם, חוות העלמות, החאן ועוד, ובאמצעות הסיורים המודרכים תתוודעו להיסטוריה המרתקת של המקום ושל האישים והרעיונות שצמחו בו, בצד התרשמות מעבודות השיקום והשחזור וביקור באתרים בולטים נוספים באזור: בית העלמין המפורסם של כנרת, בית המוטור בכניסה לקבוצות כנרת, ביתניה עילית ועוד.

אל תוותרו: הסרט "מחלונה של רחל", המגולל את קורותיה של המשוררת וסיור קצר בבית הקברות הישן.

במיוחד לילדים: הדרכה פעילה, הדרכה מומחזת ודפי פעילות.

הידעת? בחצר כנרת הונחו היסודות לארגונים שעיצבו את פני המדינה שבדרך: ההגנה, תנובה, סולל בונה והמשביר.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

מרכז מורשת הרמב"ם

מעל קברו של הרמב"ם בטבריה ניצב מבנה אבן מסקרן – בית טברייני טיפוסי המתהדר בקירות בזלת שחורים ובחלונות לבנים. לאחר שעמד נטוש במשך שנים הוכרז כמבנה לשימור, שוּמר לעילא ונחנך ב-2009.

כיום פועל במקום מרכז מבקרים יפהפה המציג תערוכה קבועה המגוללת את קורות חייו של הרמב"ם (רבי משה בן מימון, 1204-1138), חיבוריו ופועלו. במרכז אף מוצגים לקהל כתבי יד והוצאות דפוס נדירות של ספריו. מלבד זאת נערכים כאן תערוכות ומיצבים זמניים המעניקים במה לאמנים ולתלמידים במסגרות שונות.

נוסף על סיור מודרך במקום, מקיים המרכז פעילויות מגוונות: הרמב"ם – הנשר הגדול: פעילות אינטראקטיבית הסוקרת את עולמו; מה הרמב"ם היה עושה? הדילמות המוסריות של הרמב"ם כפי שהן עולות מכתביו קמות לתחייה; מי רוצה להיות מיליונר – משחק טריוויה על חייו; השעון מתקתק: משחק מאתגר בנושאים מעולמו של הרמב"ם.

עוד במקום: תכניות בר/בת מצווה, אירוח שבת רוחנית, כנסים והשתלמויות למחנכים, פעילויות לוועדי עובדים ולקבוצות מאורגנות. בתיאום מראש אפשר לשלב שיט בכנרת או סיור בטבריה העתיקה.

אל תוותרו: הפעילות "דוקטור בן מימון, אני חולה!" מתארת את עולמו הרפואי של הרמב"ם וכוללת סדנת צמחי מרפא ויצירת תרופות שונות שעליהן כתב הרמב"ם.

במיוחד לילדים: פעילות "הרמב"ם לקטנטנים" – להכיר את הרמב"ם באמצעות סיפורי מעשיות מחייו; משחק חפש את המטמון המשלב כתבי חידה ופעילויות מהנות.

הידעת? בעת שבתו במצרים שימש רבי משה בן מימון כרופא בחצר המלוכה של צלאח א-דין. כתביו ברפואה תורגמו במאה ה-13 לעברית וללטינית ונלמדו באוניברסיטאות.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית (ייתכנו שפות נוספות – בתיאום מראש)

מוזיאון ובית ראשונים

מוזיאון ובית ראשונים ע"ש יעקב ואייל הורביץ – מגדל

סיפורי חלוציות רבים נולדו סביב הכנרת. אחד הפרקים המרתקים בתולדות ההתיישבות כאן מצוי במגדל – יישוב שקיים מאז ימי בית שני ומוזכר בתלמוד כ"מגדל נוניא" ו"מגדל צבעא". לאחר הכיבוש הערבי התיישבו במקום פלאחים ערבים שקראו למקום מג'דל. ב-1910 חודש היישוב היהודי כחווה חקלאית פרטית של חובבי ציון מרוסיה בהנהלת משה גליקין. מטרת החווה הייתה להכשיר את חלוצי העלייה השנייה לעבודה חקלאית. בין השאר חיו ופעלו כאן יוסף טרומפלדור וחברי הקומונה שלו, שמואל פיקסמן, יוסף חיים ברנר ורבים אחרים. בשנות ה-20 התפרקה החווה, המקום קיבל מעמד של מושבה ובשנת 1949 הוכרז כרשות מקומית. המוזיאון הוקם בשנת 1998 באחד המבנים הראשונים של החווה.

במקום פועל מרכז הדרכה והסברה למורשת העלייה השנייה ולהכרת תולדות היישוב ותושביו.

עוד באתר: תצוגה של תמונות ומסמכים מימיה הראשונים של מגדל כחווה וכמושבה, המתארת באופן כרונולוגי את התפתחות היישוב. אפשר לתאם סיורים מודרכים במוזיאון, בחצר החווה וכן באתרים השונים במושבה: מעיין נון, וילה מלצ'ט, מגדל המים הראשון ומגדל השמירה.

אל תוותרו: סרט באורך של 19 דקות המתאר את תולדות מגדל מימיה הראשונים עד היום. הסרט שזור באבני הדרך המרכזיות שיצרו את הערכים של ראשית ההתיישבות.

הידעת? בימיה הראשונים, נקראה החווה "אחוזת מוסקבה".

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

בית יגאל אלון

סמוך לקיבוץ גינוסר, לחוף הכנרת, שוכן בית יגאל אלון המציג את מורשתו העשירה של האיש שהיה מפקד הפלמ"ח, חבר כנסת ושר בממשלת ישראל. הבית עורך מסע אל שורשי הציונות ודיאלוג חי עם ההווה. הגנה, חלוציות והתיישבות, יחס האדם לסביבה והקשר שלו למסורת ולתרבות – הם הנושאים העיקריים שבהם עוסקת התצוגה.

יגאל אלון (1980-1918), חבר קיבוץ גינוסר, היה מנהיג ואיש חזון. הוא נולד בכפר תבור וכל חייו ראה את עצמו כאיש הגליל. ברוח זו מציג המוזיאון רחב הידיים את התיישבות בגליל באמצעות תערוכות קבע: חדר אנשי הפלמ"ח, חייו של יגאל אלון, הציונות, ההתיישבות העברית החל מהמאה ה-19, נופי הגליל, תקופות המשנה והתלמוד ותערוכת מפגשי תלמידים יהודים וערבים. סביב למוזיאון ועל קירותיו מוצבים פסלים ופסיפסים שנוצרו בפרויקט משותף של אמנים וסטודנטים יהודים וערבים.

המוזיאון עורך סיורים מודרכים, בעיקר לקבוצות, בליווי פעילות חינוכית הנשענת על התצוגה המוזיאלית ועל סדנאות העוסקות בשאלות ערכיות באמצעות דיון במנהיגות ובחברה הישראלית.

אל תוותרו: במקום מוצגת סירת עץ עתיקה, כבת 2,000 שנה, שהתגלתה בכנרת.

במיוחד לילדים: סיורים ופעילות חינוכית לילדים ולבני הנוער.

הידעת? יגאל אלון היה תלמיד במחזור הראשון של בית הספר החקלאי כדורי (1937-1933).

שפות הדרכה: עברית

מיקום: סמוך לקיבוץ גינוסר, שילוט על הדרך

מצודת חוקוק

השנה היא 1945, ובמחלקת ההתיישבות של הסוכנות היהודית מבקשים ליישב את האזור המשתרע מצפון-מערב לכנרת. חברת סולל בונה מתגייסת למשימה, ובעזרת אנשי הפלמ"ח מקימה מצודת אבן אימתנית שמשמשת את גרעיני ההכשרה של הפלמ"ח. שנה לאחר מכן הקימו גרעיני ההכשרה את קיבוץ חוקוק. בימי מלחמת השחרור היה חוקוק מחסום בין הכוחות הערבים לכביש שחיבר את טבריה לגליל העליון. במשך שנים היה זה היישוב היהודי היחיד בסביבה, והוא שמר על אדמות האזור כולו. לאחר מלחמת השחרור התפתח הקיבוץ מחוץ לחומת המצודה, שהמשיכה לשמש כמרכז קליטה עד שנת 1983.

כיום זהו אתר מורשת ומרכז מבקרים לתולדות ההתיישבות ולידיעת כוח המגן לפני קום המדינה. במקום נערך שימור של חצר המצודה, שכללה שני מגדלי תצפית והגנה, חדר אוכל ומטבח, מאפייה, חדרי שינה, מחסן ומתפרה, נשקייה ומערכת איסוף ואגירת מים. בחצר הוצבו ארבעה אוהלים ששימשו כ"חדרי משפחה" למתיישבים שאיישו את המקום. לקהל הרחב מוצעים סיורים במצודה, פעילות לימודית חווייתית וכן פעילויות ערב מגוונות.

אל תוותרו: סיורים הנערכים באזור המערות הסמוך.

במיוחד לילדים: פעילויות חינוכיות וסיורים לתלמידי בית ספר.

הידעת? בסביבה התגלתה מערכת מערות מסתור שהייתה שייכת ליישוב קדום בתקופת מרד בר כוכבא, וכן מערה שבה התגלה שלד של אדם קדמון.

שפות הדרכה: עברית, ספרדית, אנגלית, רוסית

מוזיאון בית המאירי

בשיפולי הרובע היהודי העתיק של צפת ניצב בית אבן היסטורי בן שלוש קומות, בכל קומה בו מתפתלים מבוכים ומעברים משונים. המבנה המרתק טומן בחובו את סיפור חייהם של היהודים בצפת ב-200 השנים האחרונות.

עולמה של הקהילה היהודית המקומית, על פלגיה ועדותיה, מועבר באמצעות חפצי לבוש וריהוט, כלי בית, מלאכה וקודש, וכל זה מעשה ידיו של איש אחד – יחזקאל המאירי, שהקים בעירו האהובה מוזיאון ייחודי המוקדש לצפת ולאנשיה.

המבנה – על תשעת חללי התצוגה שלו – הוא אחד השרידים היחידים מהגרעין העתיק של צפת, וקומותיו ומפלסיו נבנו בתקופות שונות. בקומה התחתונה שרדו מהמאה ה-16 מבני מגורים ומקווה טוהרה שעץ תאנה פרץ וצמח מבין כתליו. בלב הבית שני אולמות גדולים ששימשו באמצע המאה ה-19 את בית הדין הרבני הספרדי. מעל האולמות שוכן מבנה בית הספר לבנים שהוקם בסוף אותה מאה. בין החצרות והכוכים יש בורות מים חצובים ודליות גפן עתיקות.

למבקרים מוצעות תכניות מגוונות בשעות גמישות, בתיאום מראש. אפשר להזמין סיורים ברובע העתיק ולערוך אירועים משפחתיים. ליחידים ניתנת הדרכה קצרה לקראת סיור עצמי במוזיאון.

אל תוותרו: שיאו של הביקור הוא מפגש עם "זקני צפת", המגולמים על ידי מדריכים-שחקנים.

במיוחד לילדים: אפשר לרכוש חוברת הפעלה לחוקרים הצעירים שתלווה את הילדים בין חדרי המוזיאון.

הידעת? יחזקאל המאירי (1989-1934), מייסד המוזיאון, היה סופר, עיתונאי ודור חמישי לבני צפת. המוזיאון היה בעבורו מפעל חיים שלו הקדיש כ-30 שנים.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית, רוסית

מיקום: רחוב קרן היסוד 158, העיר העתיקה, צפת

מצודת ביריה

סיפורה של ביריה יכול לשמש נושא לסרט עלילתי רב-תפניות: בשנות ה-40 של המאה הקודמת

– כחלק מהמאבק בתקנות של שלטונות המנדט הבריטי שהגבילו רכישת קרקעות – החל הפלמ"ח ביישוב נקודות בגליל. ביריה הוקמה על אדמת קק"ל בינואר 1945 על ידי המחלקה הדתית של הפלמ"ח, אלא שבפברואר 1946 גילו הבריטים נשק שהחביאה יחידת הפלמ"ח, אסרו את 24 החברים והשתלטו על המצודה. בארץ ובעולם נשמעו מחאות נמרצות.

שבועות אחדים לאחר מכן, בלילה גשום וסוער, עלו 3,000 אנשים עמוסי משא כבד והקימו את ביריה ב' סמוך למצודה. הבריטים המופתעים תקפו את ההיאחזות החדשה, הרסו את מבניה וניסו לכלוא את המגִנים שנותרו בה. מאות מתושבים מהאזור העפילו אליה שוב והחלו בפעם השלישית בבניית ביריה. לבסוף, לנוכח הזעקה שקמה בארץ ובעולם, התיר הצבא הבריטי למתיישבים להישאר במקום.

כיום מצוי במקום מרכז מבקרים מרתק המתעד את תולדות האתר ואת המאבק ליישובו. יש בו מוצגים מאותה התקופה, תצלומים וסרטון. אפשר להזמין סיורים מודרכים באתר ובאזור, פעילויות חווייתיות בנושא מורשת יהודית, יערות קק"ל ועוד.

אל תוותרו: תצפית מראש המגדל וטיולים ביער ביריה, שבו עתיקות, קברי צדיקים ושפע פינות חמד.

במיוחד לילדים: הפעלות חינוכיות וחווייתיות וימי גיבוש, לינות שטח ופעילות בשעות הלילה. במוזיאון מצויה מערכת מולטימדיה להפקת עיתון ברוח התקופה.

הידעת? בתקופת התלמוד (המאות ה-6-3 לספירה) הייתה כאן עיירה יהודית ובימי הביניים פעל כאן ר' יוסף קארו. בסוף המאה ה-16 ננטש היישוב.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

מיקום: יער ביריה, מצפון לעיר צפת

אתר השחזור בראש פינה

בשנת 1878 (תרל"ח) יצאה מהיישוב הישן בצפת חבורת צעירים יהודים שמאסו בכספי ה"חלוקה" וביקשו להתיישב במקום חדש ולעבוד בו את האדמה. הם ניסו לקיים כאן יישוב חקלאי בשם "גיא אוני", אך הניסיון לא צלח ורובם עזבו. במקום נשארו רק משפחות אחדות.

ב-1882 הגיעו למקום כ-30 משפחות חברות חובבי ציון ממוינשט שברומניה והקימו מושבה חקלאית בשם "ראש פינה", על פי הפסוק: "אבן מאסו הבונים הייתה לראש פינה". (תהילים, קי"ח, כ"ב) באתר השחזור הציורי ומלא הקסם תזכו להציץ אל החיים בראשית הציונות בגליל. כאן ממתין לכם שחזור של מושבת ראשונים, על בתיה ומבני הציבור שלה: בית הפקידות, בית פרופסור מר, בית הכנסת, בית המורה, בית המלון של אלתר שוורץ, בתי המתיישבים הראשונים, מערת שלמה בן יוסף ומצפה נמרוד. במקום נמצא גם הארכיון ההיסטורי של המושבה, גלריות לאמנות, בתי קפה ומסעדות. ב-2015 נחנכה תערוכת הקבע בבית פרופסור מר ושמה "פרופור מר: על מלריה, יתושים ו-DDT".

בסיורים הנערכים במקום: סיור מומחז אל ראשית התיישבות, סיור בעקבות ספרה של שולמית לפיד "גיא אוני", סיור בבית העלמין הישן, סיור גלריות וסיור בוואדי ראש פינה.

אל תוותרו: טיול בגן הברון, על הצמחייה העשירה, הטרסות היפות ובריכות הנוי שבו.

במיוחד לילדים: משחק "המירוץ למיליון" – סיור מומחז וחווייתי בסמטאות המושבה וסיור לתלמידים בדגש על מושגים שונים בתולדות הציונות.

הידעת? פרופ' גדעון מר (1961-1894) שבביתו תבקרו, היה רופא וחוקר בעל שם עולמי שחקר את מחלת המלריה. בביתו הוא אף מיקם את מעבדתו וערך בה ניסויים רבים.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

מיקום: מושבת הראשונים, ראש פינה העתיקה

הסנדלרייה

בקיבוץ איילת השחר ממתינה לכם הפתעה נוסטלגית שתאפשר לכם לראות, לחוש ואף להריח את אחת המלאכות הנעלמות המרתקות ביותר.

הסנדלרייה של איילת השחר שוזרת בתוכה את "סיפורי הרגליים" של החלוצים ומתיישבי הגליל. ראשיתה של הסנדלרייה בשנות ה-30 של המאה הקודמת. עם השנים הלכו ונעלמו ארבעת הסנדלרים שעבדו בה, ואיתם גם הנעליים והסנדלים שיצרו מדי שנה בשנה לשימוש החברים בקיבוץ. הסנדלר האחרון שנותר בקיבוץ הוא שאול שבתאי. עקב מצבו הרעוע של המבנה נאלץ שאול לסיים את עבודתו במקום, ובשנת 2009 התבקשה המועצה לשימור אתרים לסייע בשיפוץ המבנה. תהליך החייאת הסנדלרייה היה מעין "ארכיאולוגיה של תקופות מאוחרות" וכלל סידור המקום ותיעודו כפי שנשמר במשך כ-70 שנה. רק לאחר מכן נערכו עבודות השחזור והשימור של המבנה עצמו.

כיום הסנדלרייה פעילה שוב, ובביקורכם תוכלו לצפות מקרוב בתהליכי ייצור נעליים וסנדלים באותן שיטות של פעם ובשימוש במכונות הנושנות ובכלי העבודה המסורתיים.

אל תוותרו: בסדנה "סנדלר ליום אחד" תלמדו את סודות המקצוע ותכינו בעצמכם סנדלים. התהליך כולל הכרות עם חומרי הגלם, גזירה, חיתוך, הדבקה ושיוף. הסדנה אורכת 7-6 שעות ומתאימה ל-2-3 משתתפים.

במיוחד לילדים: ערכת היצירה "שוליית הסנדלר" תגרום לקטנים לצאת מכאן עם מחזיק מפתחות בצורת סנדל תנ"כי מיניאטורי מעור.

הידעת? שם הקיבוץ נגזר מהפסוק "למנצח על איילת השחר מזמור לדוד" (תהילים, כ"ב, א'), והוא מאזכר את שמו הערבי של המקום, נג'מת א-צבאח (כוכב הבוקר).

שפות הדרכה: עברית

מוזיאון הרעות מייסודו של יהודה דקל וחבריו

מצודת כ"ח (משטרת נבי יושע) היא אחד המבנים הידועים בארץ מתקופת מלחמת העצמאות ואחד מאתרי מורשת ישראל. המצודה שוכנת על רכס נפתלי במיקום אסטרטגי ההופך אותה לשער הכניסה לאצבע הגליל. היא הוקמה על ידי הבריטים ב-1937 כחלק ממערך ההגנה של גדר הצפון והם נטשוה ב-15 באפריל 1948. עוד באותו היום החלה המערכה בין היהודים לערבים על השליטה בנקודה אסטרטגית זו ופרץ הקרב הראשון.

ב-20 באפריל נערך הניסיון השני לכיבוש המצודה על ידי לוחמי הפלמ"ח בקרב מתוכנן ומאורגן ביותר. עקב כמה כשלים הסתיים קרב זה בכישלון צורב, 22 לוחמים נפלו, אך אחוות הלוחמים נתגלתה בו במלוא תפארתה. המצודה נכבשה לבסוף בקרב השלישי, שהיה חלק ממבצע יפתח לכיבוש הגליל ויצא לדרך ב-15 במאי, יום לאחר הכרזת העצמאות של מדינת ישראל.

האתגר שעמד בפני מתכנני המוזיאון היה לגבש תפיסה עיצובית חווייתית היוצרת דו-שיח עם מוטיבים וערכים כגון הסביבה הטבעית, המצודה, אחוות הלוחמים, הרעות וההתייחדות עם הנופלים. ביקור במקום, שהוקם על ידי המועצה לשימור אתרים ונחנך ב-2014, ממחיש היטב עד כמה הצליחו המתכננים במשימתם זו.

במוזיאון תצוגה מרהיבה המשלבת חפצים תקופתיים ופריטים של לוחמים בצד תמונות היסטוריות וקטעי וידיאו המציגים את אירועי העבר באופן חזותי. במוזיאון מוקרן סרט דרמטי המשחזר את הקרב השני. לצד המוזיאון יש תצפית מרהיבה לעמק החולה הפרוש ממזרח לרכס נפתלי.

אל תוותרו: עמדת מציאות רבודה (אוגמנטד-ריאליטי) המאפשרת מבט תלת-ממדי ממעוף הציפור על מהלכי הקרב השני על המצודה.

הידעת? שמה של מצודת נבי יושע שוּנָה למצודת כ"ח לזכר 28 (כ"ח) הלוחמים שנפלו על כיבושה.

שפות הדרכה: עברית. אנגלית (הסרט מוקרן בעברית, אנגלית, או עם כתוביות ברוסית)

מיקום: לצד מצודת כ"ח. בנסיעה מכביש 90 פונים מערבה בצומת כ"ח. מכביש הצפון הישן אפשר לנסוע דרך סאסא וברעם.

מרכז מבקרים בית זינאתי

בכפר פקיעין התקיימה קהילה יהודית חיה ותוססת במשך מאות ואולי אף אלפי שנים. הקהילה – שמונה כיום רק את מרגלית זינאתי – מותירה אחריה מורשת מפוארת.

מרכז המבקרים בית זינאתי שוכן בסמטת בית הכנסת בפקיעין העתיקה ומעניק חוויה מרגשת בין עבר להווה. הוא כולל את מוזיאון אנשי פקיעין שבאמצעותו תוכלו להתרשם מחיי הפלאח הגלילי, ואת ביתם העתיק של בני משפחת זינאתי, שומרי הגחלת, שבו מיצג אורקולי. אפשר להזמין סיור מנגן באתרי הכפר: מערת רבי שמעון בר יוחאי, מעיין הכפר, טחנת הקמח ובית הכנסת.

עוד במקום: "המירוץ למיליון" – משחק ניווט סלולרי מגבש המיועד לקבוצות ומתקיים בסמטאות פקיעין העתיקה; אירוח בדיוואן דרוזי עתיק; מפגשים עם בני הכפר וסיפור העדה הדרוזית; מגוון סיורים, ארוחות וטיולים חווייתיים לקבוצות.

אל תוותרו: "פיסות של פקיעין" – מופע תיאטרון אינטימי שבו מרגלית זינאתי – "שומרת הגחלת" והנצר האחרון לקהילה – והשחקן אוריאל רוזנבאום מעלים חוויות ממרקם החיים של פלאחית גלילית השומרת על ההיסטוריה וחיה את ההווה. זהו מפגש שבו דמיון ומציאות מטשטשים, והוא שזור בשירים ובסיפורים מרתקים. בתיאום מראש.

במיוחד לילדים: סיורים ומפגשים עם דמויות, נגנים, משחקים וסדנאות יצירה. חגיגת בר/בת מצווה ועלייה לתורה – חוויה מרגשת הכוללת ליווי הנער/ה בתהלוכת שירה ונגינה ממערת הרשב"י אל בית הכנסת העתיק.

הידעת? בפקיעין חיים בצוותא דרוזים, מוסלמים, נוצרים ויהודים. אתרי הכפר מונצחים על שטר של 100 שקלים.

שפות הדרכה: עברית. אנגלית – בתיאום מראש.

מוזיאון אלאמיר למורשת הדרוזית

עד כמה אנו באמת מכירים את המסורת הדרוזית המפוארת ואת תולדותיה המרתקים – ואף המסתוריים – של העדה שקשרה את גורלה עם מדינת ישראל? בכפר חורפיש שבגליל העליון, במבנה ששימש בשנות ה-50 את מוכתר הכפר, פועל מוזיאון ייחודי על שם אמיר גאנם, המוקדש למסורת הדרוזית ולמנהגיה ולאורחות החיים של הדרוזים, וכן להעמקת הדו-קיום ויחסי האחווה בין הדרוזים ליהודים.

במקום שפע של פריטים היסטוריים, בהם תלבושות אותנטיות (כולל שמלת כלה), כלי בית ועבודה מגוונים, כלי נגינה, כלים רפואיים, מכשירי רדיו ישנים, חרבות ושבריות וכמובן תצלומים היסטוריים. בחנות המזכרות אפשר לרכוש חפצים שונים – מחליליות עד מחרוזות.

המוזיאון, שנחנך ב-1997, עורך בתיאום מראש סיורים באתרים סמוכים כגון מערת פער, הר מירון וקבר הנביא סבלאן – הנחשב לאתר השני בחשיבותו עבור הדרוזים בישראל ועוד.

אל תוותרו: סיור מודרך בסמטאות היישוב, שמקורותיו בתקופה הביזנטית – אל בתים נושנים, סיפורי עם מקומיים ובית התפילה הדרוזי בכפר (הכלוואה). בתיאום מראש.

במיוחד לילדים: הרצאות על המסורת הדרוזית מותאמות לגיל הילדים.

הידעת? במהלך ההיסטוריה המקומית רוב היישובים הדרוזיים הוקמו בהרים כדי להישמר מאוכלוסייה עוינת.

שפות הדרכה: עברית, ערבית, אנגלית.

מוזיאון הצריף הירוק

גרמופון מפואר, מקרנת סרטים דוממת, תצלום נושן, מכונת כתיבה רעשנית, עששית מבהיקה. אלו הם רק כמה דוגמאות הממחישות את הניחוח הנוסטלגי העז שיעטוף אתכם עם הכניסה למרחב מקסים זה, שזכה לשם המסקרן "הצריף הירוק". מדוע? פשוט בגלל צבעו. מבנה עץ זה, שקירותיו ותריסיו ירוקים וגגו רעפים אדומים, היה בית הילדים הראשון של קיבוץ שדה נחמיה, והוא נחנך ב-1951, כ-11 שנים לאחר הקמת הקיבוץ.

באחת הכתבות שנכתבו על המוזיאון הוא כונה "צריף הזיכרונות", וזאת בזכות יותר מ-500 פריטים שונים, משונים וייחודיים הגודשים אותו בערבוביה שובת לב. רוב הפריטים במקום, שנחנך לאחרונה וזכה לשימור, הם משנות ה-60-50 של המאה שעברה, ומומלץ לקחת את הזמן ולהתענג על ימי העבר.

המוזיאון מחולק לחדרי נושא: חדר החלוצים, חדר הסנדלרייה והחקלאות וחדר המדמה סלון משפחתי-קיבוצי אותנטי. עוד במוזיאון: תיעוד היסטורי של קיבוץ שדה נחמיה ושל מפעל פלסטיק חוליות שנוסד על ידי חברי הקיבוץ.

אל תוותרו: אוסף העתיקות שפריטיו לוקטו מאזורים שונים בעמק החולה.

במיוחד לילדים: הקטנים ייהנו משפע הפריטים, שחלקם ייראו להם מעט אקזוטיים, אך בייחוד מטיפוס על טרקטורים וכלים נוספים השוכנים במקום.

הידעת? הקיבוץ מנציח את שמו של הציוני ההולנדי נחמיה דה לימה, ששימש יו"ר ההסתדרות הציונית ההולנדית בשנים 1918-1912 ויו"ר קרן קיימת לישראל בשנים 1922-1919.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

חצר תל חי

למרגלות הרי הגליל העליון, בראש גבעה המשקיפה על נופיו המרהיבים של עמק החולה, שוכנת חצר תל-חי.
החצר הקטנה הבנויה אבני בזלת מחוספסות, הייתה לערך ולמושג המאיר את נתיבות חיינו עד היום.
במרכז החצר מונחים כלי עבודה חקלאיים הממחישים את שאיפתם של מתיישבי תל-חי לחיי עבודה ושלום.
את סיפור המקום נספר בגוף ראשון, בהצגת דמויות החלוצים ונספר את סיפור חייהם, את הקשיים ואת סיפור הקרב המפורסם של יוסף טרומפלדור וחבריו ב- י"א באדר.
הביקור באתר הוא חוויה מרגשת המעניקה משמעות ועצמה ייחודית לכל טיול בגליל העליון.
אנו מזמינים אתכם למסע מרתק ומרגש אל שאלות היסוד של חיינו בארץ ישראל.
ההדרכה בחצר תל -חי נוגעת בערכים של ציונות, חלוציות וההתיישבות באצבע הגליל.

1 במרס 1920. קבוצת חמושים ערבים מגיעה לחצר תל חי. הם דורשים מחברי הגרעין היושב במקום לערוך חיפוש אחר הצרפתים שנואי נפשם. יוסף טרומפלדור נעתר לבקשה – הוא יודע כי החיפוש יסתיים בלא כלום. מסיבה שלא הובהרה מעולם, נשמעת לפתע ירייה מחדר העלייה. בתוך שניות מתפתחים בחצר חילופי אש ממושכים. לקראת ערב החליטו בלב כבד מגיני תל חי כי אין ברירה אלא להתפנות. טרומפלדור נפצע אנושות. הרופא שטיפל בו העיד כי לפני מותו אמר את המשפט שיהפוך לססמה ולסמל: "אין דבר, טוב למות בעד ארצנו".

13 שנים קודם כן, ב-1907, הוקמה במקום חצר חקלאית שהפכה בסוף מלחמת העולם הראשונה לקיבוץ תל חי, ששילב התיישבות וביטחון, ומקומו כנקודת מפנה בתולדות הציונות נקבע במאורעות תר"פ שהגיעו לשיאם בנפילת תל חי.

ב-2008 שוקמה החצר ועוצבה מחדש בסיוע המועצה לשימור אתרים, וכיום פועל בה מרכז מבקרים חדשני ומרתק. במקום מבנה משוחזר של החצר ובקירותיו הושתלו מערכות מולטימדיה חדשניות המציגות את סיפור תל חי כחוויה נדירה עם נגיעות אקטואליות למציאות הישראלית, ועם התייחסות לשאלות נוקבות שאינן מרפות מאז ועד היום.

סיורים מודרכים בחצר בימים א'-ה' בהזמנה מראש ויום ו' בשעות 10:00, 11:30, 13:00.

אל תוותרו: סיורי עששיות והליכה בשביל הפצועים בשעות החשכה

במיוחד לילדים: הפעלות חווייתיות, תצלום בבגדי חלוצים ופעילויות מיוחדות בהזמנה מראש.

הידעת? על שמו של טרומפלדור נקרא גדוד העבודה וההגנה שהוקם ב-1920. זאב ז'בוטינסקי, חברו הקרוב, קרא על שמו את תנועת הנוער בית"ר (ברית יוסף תרומפלדור).

שפות הדרכה: עברית, אנגלית, רוסית

מיקום: כניסה מהקמפוס הישן של מכללת תל חי, קרית שמונה

בית השומר בכפר גלעדי

לאחר שעה קלה בנבכי בית האבן המרהיב הזה תגלו עד כמה עשיר ומסעיר היה עולמם של אנשי השומר. מעניין לגלות כי חברי הארגון, שנחשבו פורצי דרך בתקופת העלייה השנייה, עסקו לא רק בשמירה על היישוב העברי בארץ ישראל אלא גם בעבודה עברית חקלאית ובהתיישבות.

כדי להנציח את ימי העבר המפוארים הללו ואת מורשת הארגון, הקימו ותיקי הארגון את מוזיאון בית השומר בכפר גלעדי. שפע של פריטים אותנטיים ממתינים לכם כאן – מפריטי לבוש דרך כלים חקלאיים ועד כלי נשק. שימו לב לדגלו המקורי של הארגון שעליו הססמה "בדם ואש יהודה נפלה בדם ואש יהודה תקום" וכן לרובהו של יוסף טרומפלדור.

עוד במוזיאון: פסלי ברונזה של בתיה לישנסקי, כלת פרס ישראל לאמנות ופסלת העלייה השנייה, ותצלומים של צלמי התקופה, לאו קהאן ואברהם סוסקין. לסיום מוקרן סרט המתאר את פעילות הארגון כפי שסופר על ידי צאצאי אנשי השומר. במקום ישנם ארכיון, אולם כנסים ומגדל תצפית שמראשו נשקף נוף גלילי יפהפה.

אפשר להזמין ביקורים בסליק נשק מקורי, בחצר הראשונים בכפר גלעדי, בקברי מייסדי השומר ובאתר האריה השואג.

אל תוותרו: צפייה בסרטים הקצרים המתארים את חוויותיו של איש השומר באמצעות מכתבים שכתב למשפחתו.

במיוחד לילדים: דפי פעילות ותחפושות ברוח התקופה.

הידעת? הארגון זכה להנצחה מקיפה בישראל. על שמו קרוי בין השאר מתחם תל השומר בבקעת אונו. ב-2007 הונפק בול לציון 100 שנים לארגון השומר.

 

* המוזיאון שייך ליחידת המוזיאונים של משרד הביטחון.

מוזיאון בית אוסישקין

מוזיאונים רבים מעניקים חוויה הנדמית כמסע בזמן, אך רק מעטים מצליחים לערוך מסע אל עברו של הטבע.

מוזיאון בית אוסישקין שבקיבוץ דן מוקדש לטבע ולנוף של אצבע הגליל, עמק החוּלה, הגולן והחרמון. היוזמה להקמתו נבעה בעקבות התכניות לייבוש החוּלה בראשית שנות ה-50, עקב החשש שמא ייעלמו חלקים מהנוף ומעולם החי והצומח של החוּלה לאחר ייבושה.

המוזיאון הוקם בידי חברי קיבוץ דן בראשותו של אלימלך הורביץ, והמימון להקמתו הושג בעזרת קרן קיימת לישראל כמפעל הנצחה לזכרו של מנחם אוסישקין, שעמד בראש קק"ל בשנים

1941-1927. תכנון הבניין נמסר לידי הארכיטקט-האמן ליאופולד קרקואר, שעיצב אותו באופן שיתאים בקוויו העיקריים לחרמון הנשקף מאחוריו. האגף הראשון נחנך בינואר 1955, בטקס בהשתתפות אנשי ציבור וקהל רב מתושבי האזור.

כאן ממתינים לכם אוספים ותצוגות ממגוון בתי הגידול והנופים של אזורי צפון הארץ, הגולן והחרמון, ותערוכה מיוחדת המוקדשת לחיי האדם באזור בתקופת המקרא, שהוכנה על סמך ממצאים שנחשפו בחפירות הארכיאולוגיות שנערכו בתל דן הסמוך. נוסף על כך מוצג מופע אורקולי (בכמה שפות) על טבע האזור ונערכות פעילויות מיוחדות לקבוצות. במקום אולם כנסים (עד 150 איש).

אל תוותרו: האוספים של פוחלצי בעלי חיים – מזוחלים, דגים ופרפרים ועד עופות, דו-חיים ויונקים.

במיוחד לילדים: "הבלשים בעקבות העקבות" – משחק לכל המשפחה וכן סרטים ופעילויות לילדים מגיל הגן (לקבוצות).

הידעת?

המבנה הייחודי של המוזיאון נבנה באבני גיר, שהוכנו בידי סתתים מומחים שהובאו במיוחד מירושלים.

אחוזת דוברובין

אחוזת דוברובין, פינה קסומה בעמק החולה, תחשוף אתכם לסיפורם של החלוצים שהחליטו להשתקע בגדות האגם כנגד כל הסיכויים, ולקורותיה של המושבה יסוד המעלה שתושביה נאבקו ללא לאות באיתני הטבע.

אחוזת דוברובין היא חצר איכרים משוחזרת שבה מתועד סיפור ההתיישבות במושבה שנוסדה בימי העלייה הראשונה, ב-1883, על ידי חרדים ממזריץ' שבפולין. הם הצטרפו לאחים מזרחי, שישבו כאן על שפת האגם במשך 11 שנים במקום שנודע בשם קולוניה מי-מרום. ב-1909 הצטרפו ליישוב בני משפחת דוברובין, וסיפורם המרתק חושף את עלייתם של הסובותניקים המתייהדים ושל גרי הצדק לארץ ישראל. כיום משמש הבית מוזיאון לחיי האיכרים בימי העלייה הראשונה.

באתר המשוחזר יש בוסתן עם צמחי ארץ ישראל ובו באר אנטיליה, מיצג אורקולי, שחזור חדרי המגורים והמטבח ותצוגות שונות המכילות חפצים נושנים, מסמכים ותמונות מאותם ימים. עוד באתר: "דרך הלחם" – סקירת תהליכי גידול הדגן. במקום פועלת מסעדה (לא בשבת). סיורים מודרכים לקבוצות כולל הפעלות, סדנאות ומחזה – בתיאום מראש.

אל תוותרו: לאחר הביקור סיירו לאורך רחוב המייסדים, שרידי בית הכנסת העתיק עד למגדל המים. ההליכה נוחה ומתאימה לכל גיל.

במיוחד לילדים: פעילות עצמית למשפחות הכוללת פינות יצירה, פינות תחפושת וטחינת חיטה באבני ריחיים.

הידעת? אב המשפחה, יואב דוברובין, נולד ב-1831 בשם אנדריי קריליץ' דוברובין. בצעירותו נשבה בסיפורי התנ"ך והצטרף לכת הסובותניקים. בעקבות פגישה עם הלל יפה ומאיר דיזנגוף החליט לעלות לארץ ישראל.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית, גרמנית (מייצג אורקולי בחמש שפות).

 

גן לאומי הרודיון

בהרודיון קרא המלך הורדוס תיגר על איתני הטבע. במאה הראשונה לפנה”ס יצר הבנאי הגדול את אחד המבנים הנועזים ביותר בעולם הקדום.

בפסגת ההר בגבול מדבר יהודה, באתר שבו ביקש לימים להיקבר, הוא בנה ארמון קיץ, ולמרגלותיו- פלא אדריכלי המעורר השתאות גם בימינו.

נפלאות עין כרם – נשים יוזמות תיירות

ימי גיבוש, ימי כייף, סיורי נשים, אירועי סוף שנה עם צוות "נפלאות עין כרם". שלל חוויות בעין כרם הקסומה מבוססות אירוח בבתים העתיקים בעין כרם. בואו להכיר את עין כרם מבפנים, בפינות החמד הנסתרות, בסימטאות העתיקות, ובתוך הבתים.

בכל בית מזומנת לכם חוויה . חוויות פולקלור ומורשת, קולניריה, מפגשי אומניות, סיורי חוץ בעין כרם, סיורי נשים, סיורי טבע, אקולוגיה ומלאכות עתיקות, סדאות בישול משעשעות, סיורי טעימות וסיורים בירושלים עצמה באתרים הקלאסיים.

מרכז מורשת גוש קטיף בניצן

אודות המרכז להנצחת מורשת גוש קטיף וצפון השומרון

מרכז מורשת גוש קטיף הינו גוף ממלכתי שהוקם מכוח החוק ומטרתו לספר את סיפור ההתיישבות בגוש קטיף ובצפון השומרון ולעסוק בערכים הלאומיים והחינוכיים הקשורים למפעל זה למען הדורות הבאים.

המרכז שוכן באופן זמני באתר הקרוונים בניצן.
במרכז המבקרים אפשר להיפגש עם סיפור ההתיישבות של גוש קטיף על כל מרכיביו: ההתיישבות,ההתמודדות עם הטרור, המאבק והעקירה והצמיחה מחדש.

המרכז מקיים באופן סדיר, פעילויות הנצחה, מחקר, חינוך ותודעה הקשורות במורשת גוש קטיף וצפון השומרון.
למידע על הפרויקטים השונים  לחץ כאן.

מרכז קטיף נועד לשמר מפעל מפואר של 35 שנות התיישבות בגוש קטיף,למען הדורות הבאים.

מוזיאון ומרכז הרצל

מרכז הרצל ללימודי הציונות הנמצא על הר הרצל הוקם במטרה להטמיע את דמותו של הרצל כיסוד מוסרי וערכי של אידיאולוגיה ציונית מהותית, עכשווית ומחייבת. המרכז מציע מערך רחב של תכניות, המתפרסות על טווחי זמן שונים – בין מספר שעות עד למספר ימים, בהתאם לקהל היעד ולדרישותיו. התכניות מיועדות, בין השאר, לאוכלוסיות יעד מגוונות המבקשות להעמיק את היכרותן עם המפעל הציוני.

אחד מעקרונות היסוד של המרכז הוא יצירת גשר בין העבר להווה, אשר יעורר את מורשתו של הרצל ואת החזון הציוני בקרב הדור הצעיר, במטרה להבטיח עתיד יהודי בעל ערכים, חזון ומעוף.

המרכז החינוכי הר הרצל מציע מגוון פעילויות: סדנאות ייחודיות, כנסים, ימי עיון, השתלמויות וטקסים שונים, המתאימים הן לתושבי ישראל והן ליהודי התפוצות. בנוסף, במרכז החינוכי מופקים חומרים חינוכיים חדשניים המיועדות למסגרות פורמליות ובלתי-פורמליות גם יחד, ופועלים למען הטמעת החינוך היהודי והציוני בישראל ובתפוצות.

אותם הנושאים שהעסיקו את הרצל לפני למעלה ממאה שנה – הזהות היהודית, האנטישמיות, יחסם של יהודי התפוצות לרעיון הציוני, משמעותה של ארץ-ישראל ודמותה של המדינה היהודית – מוסיפים להעסיק אותנו גם בימינו. עניינים אלה הנם מרכיב מהותי של העם היהודי לדורותיו, ויש לעודד את הציבור היהודי – בישראל ובעולם כולו – לדון בהם ולהבין את משמעותם האישית עבור כל אחד ואחד מאתנו.

המרכז החינוכי נועד לחבר בין העבר וההווה ולפתח את השיח אודות עתידו של המפעל הציוני. שנה לפני מותו, ב-1903, הביע הרצל את רצונו להיקבר בארץ-ישראל: "אני מבקש שיקברוני בארון ממתכת ליד אבי, ולשכב שם עד שהעם היהודי יעביר את גופתי לארץ-ישראל.." – צוואתו זו ממחישה את יכולתו לחזות את העתיד, שכן הוא האמין שמדינה יהודית קום תקום גם כאשר הדבר נראה כחלום בלתי-מושג. הרצל לא הספיק להיות נוכח בהגשמת החזון: מדינת ישראל נוסדה כ- 50 שנה לאחר שנפטר, אך מורשתו בהחלט מהווה נדבך מרכזי גם עתה.

נהריים בגשר

ב"נהריים בגשר" תכירו אנשי חזון ומעשה.
מראשוני המתיישבים לפני כמעט 100 שנה ועד היום, הסיפורים של "גשר הישנה" מגלמים בתוכם את סיפורה של מדינת ישראל. על גדות הירדן הדרומי, נשמע את סיפורי החלוצים של שנות ה-30, על קרבות מלחמת העצמאות, על הקמת תחנת כוח היסטורית, על הסכם השלום עם הירדנים ועל שיתופי פעולה אזוריים.

בקצה כביש מתפתל בין שדות, מטעי תמרים ובריכות דגים, אל מול הרי הגלעד התלולים, שוכנת פינת נוף חבויה המביאה עמה ניחוחות עבר. סיפור היסטורי מרתק, על גבורה, נחישות ועוצמה אנושית.

תוכלו להנות מסיורים ופעילויות מגוונות לקבוצות ויחידים.

בשנת 1939 הגיעו למרחב הטרשי והפראי שעל גדות הירדן חלוצים נמרצים ובחרו לבנות כאן את ביתם –במקום מרוחק הסמוך לגבול, דל באמצעים אך מלא בקסם בראשיתי שקשה לעמוד בפניו.

אך זוהי רק חלק מהתמונה ההיסטורית: ב-1927 החלו העבודות הקדחתניות להקמת תחנת כוח הידרו-אלקטרית סמוך למפגש הנהרות ירדן וירמוך, ובתוך פחות מחמש שנים החלה תחנת הכוח נהריים לייצר חשמל. על המיזם, שפעל עד 1948, ניצח היזם פנחס רוטנברג ("הזקן מנהריים").

שני המאורעות שלובים כאן יחדיו ב"חוויית נהריים" – מיצג אורקולי הכולל סכרים נעים, מים זורמים, צלילים וצבע להמחשת פעילותה של תחנת הכוח; ובמיצג מולטימדיה מרגש במבנה האבן היחיד שנותר מהיישוב. עוד במקום: בונקר הלוחמים המקורי ו"אגדת לחם" – מאפייה ובה תנור לבֵנים בן למעלה מ-80 שנה.

מדי יום ב-11:00 וב-12:30 יוצא סיור מודרך הכולל את מיצג "חוויית נהריים" ומעבר בגדר המערכת אל גדת נהר הירדן. בתיאום מראש אפשר להוסיף סדנת אפייה, סדנת העצמה "הופכים חזון למציאות" וארוחות לאירועים.

אל תוותרו: טיילת גאון הירדן שעל גדת הירדן תפגיש אתכם עם שלושת הגשרים הנוטים מעל הנהר ועם חאן ממלוכי מהמאה ה-14 (בתיאום).

במיוחד לילדים: בחול המועד (פסח וסוכות) או בתיאום מראש – פעילויות וסדנאות מיוחדות.

הידעת? בית הילדים בגשר נבנה מלבני בוץ, ולאחרונה חודש בידי צוות השימור של המועצה לשימור אתרים, בשיטות המקוריות שבהן נבנה.

 

שעות פתיחה:

טלפון:

דוא"ל:

אתר: www.naharayim.co.il

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

מיקום: כביש 90, בצומת קיבוץ גשר פונים מזרחה לפי השילוט

מתחם הקטר 70414

סיורים במתחם הקטר

במתחם הקטר 70414 ניתן ליהנות מסיורים מודרכים, המספרים את סיפורה של תחנת הרכבת התורכית מאז ועד היום. הסיור מלווה על ידי מדריך – המספר על ההיסטוריה והמורשת של המקום, מרחיב את הידע ומספק חוויה משלימה ומרתקת.
במסגרת הסיור תבקר הקבוצה בשלל אטרקציות ונקודות האתר, ביניהן: מיני מוזיאון אינטראקטיבי של רכבת ישראל, קרון הטרקלין- קרון מיצגים המספר את סיפור הרכבת בארץ ישראל, קטר הקיטור המקורי, תערוכה לתולדות באר-שבע ועוד…

 

(קרדיט: תוכן – מתחם הקטר 70414, תמונות- אבי פז)

הקרון להנצחת השואה

הנכם מוזמנים לתאם סיור מודרך בקרון רכבת שהובא מגרמניה ואשר שימש להסעת יהודים בדרכם האחרונה.

היחיד מסוגו וכמותו בארץ ואחד מתוך 24 קרונות מוזיאוניים בעולם.

המיזם כולו נעשה בהתנדבות. הביקור כולל הרצאה והצגת מסמכים ואביזרים. בסיור בקרון תנסו גם לחשוף את שלושת מגיני הדוד שנחרטו בו על ידי מסגר יהודי עובד כפייה.

משך כל הסיור כשעה+. לא מומלץ מתחת לגיל 17.

כנסו www.ha-karon.co.il ותאמו בפרטי בפייס karonshoanetanya או בנייד 052-2519484 . המקום מונגש למוגבלי ניידות.

תרומה 5 ש' למבקר. תרומה קבוצתית מרוכזת ניתנת קבלה.

רוני והצוות.

מוזיאון תולדות ירושלים בימי בית ראשון

ירושלים של תקופת בית ראשון היא עיר מרתקת של מלכים ומקדש, שרים ונביאים, רושלים של תקופת בית ראשון היא עיר מרתקת של מלכים ומקדש, שרים ונביאים, עיר של מלחמות ושלום. מרכז אריאל הוא מרכז ייחודי המפגיש את המבקרים עם תקופה חשובה זו.

במרכז, היושב ברובע היהודי, ניתן להתרשם מתערוכת קבע של ממצאים ארכיאולוגיים, דגם בנוי של העיר, ומיצג חדש ומרגש הנקרא "הרוח שהחומר", החושף את סוד קסמה של ירושלים .

"הרוח שבחומר" מיצג אורקולי מלווה צייר המבקש לצייר את יצירת חייו, את ירושלים, ולהאיר בצבעים את סודה. בדרכו הוא פוגש בדמויות ובאירועים אשר הותירו חותם לדורות. איורי אנימציה מרהיבים מלווים אותו במסע אחר הרוח שבחומר. החזיון מוקרן בעברית ובאנגלית.

דגם העיר – דגם בנוי של ירושלים בסוף תקופת הבית הראשון. במבט-על ניתן להתרשם מבתיה,מחומותיה ומבית המקדש, ולחוש כפוסעים בין סמטאותיה.

תערוכת קבע ובה מוצגים (לא מקוריים) הממחישים את חיי היומיום בתקופה: תכשיטים, כתובת השילוח מנקבת חזקיהו, בולות, ברכת הכוהנים מקברי כתף הינום ועוד. וכן המחשות, דגמים וצילומים המאפשרים הבנה והכרות מעמיקים עם ירושלים של תקופת המקרא.

במקום הדרכה פעילה ליחידים, לקבוצות ומשפחות.

חצר ראשונים – אתר הסליקים בכפר גלעדי

מתחם ייחודי של מבנים וסליקים מתחילת ההתיישבות השיתופית בגליל העליון, תקופת העלייה השנייה, מעשה ידיהם של אנשי ארגון "השומר" בראשותם של ישראל גלעדי, אלכסנדר זייד, מניה שוחט וחבריהם שבחרו להתיישב בסמוך לגבול ולממש את חזון ארגון "השומר" בהתיישבות וביטחון בארץ ישראל.

מה באתר: מבנה בזלתי ששימש למגורים וכחדר האוכל של היישוב, מבנה מחלבה, מקום הקבורה הזמני של נופלי תל חי, מבנה הרפת, אורווה הפעילה עד היום, שורת מבני לולים המכונה "רחוב הלולים", אסם וסליקים, ביניהם סליק "השומר" משנת 1921 וסליק "ההגנה" משנת 1938.

לקהל הרחב: סיורים מודרכים בחצר ראשונים בדגש על אנשים וחלוצים מהפכנים שהקימו את כפר גלעדי; ביקור בסליקים החשאיים; סיור ברחוב הלולים שמשמש כיום רחוב גלריות וחנויות וכמקום פעילות של אמנים יוצרים; סיור בבית הקברות ההיסטורי של כפר גלעדי. הסיור מתאים למשפחות, ילדים וקבוצות מאורגנות.

השנה היא 1921, ומתחת לאוורת סייחים תמימה למראה נחפר – במשך כשנה שלמה ובחשאיות גמורה – הסליק הראשון של כפר גלעדי. אחר כך ועד קום המדינה נחפרו בכפר גלעדי יותר מ-20 סליקים נוספים, חלקם נחשפו לקהל הרחב רק עשרות שנים מאוחר יותר.

כפר גלעדי שבאצבע הגליל הוקם באוקטובר 1916, בימי מלחמת העולם הראשונה, והסיור במתחם ייחודי זה מתחיל בהקרנת הסרט "כפר גלעדי בראשית הדרכים" – תיאור של 100 שנה ב-13 דקות. לאחר שתקבלו מבט על היסטורי, יגיע הזמן לחקור את המקום, שבו מבנים וסליקים מתחילת ההתיישבות השיתופית בגליל העליון, תקופת העלייה השנייה, מעשה ידיהם של אנשי ארגון השומר בהנהגתם של ישראל גלעדי, אלכסנדר זייד, מניה שוחט וחבריהם. הם בחרו להתיישב באזור מסוכן זה הסמוך לגבול ולממש את חזון ארגון השומר בהתיישבות, בעלייה ובביטחון בארץ ישראל.

בַּמקום מבנה בזלת ששימש למגורים וכחדר האוכל של היישוב, מבנה מחלבה, מקום קבורתם הזמני של נופלי תל חי, מבנה הרפת, אורווה הפעילה עד היום, שורת מבני לולים המכונה "רחוב הלולים", אסם וסליקים, בהם סליק השומר מ-1921 וסליק ההגנה מ-1938.

אפשרלהזמין סיורים מודרכים בדגש על אנשים וחלוצים מהפכנים, ביקור בסליקים החשאיים וסיור בבית הקברות ההיסטורי של כפר גלעדי.

אל תוותרו: סיור ברחוב הלולים, שמשמש כיום רחוב גלריות וחנויות וכמקום פעילות של אמנים יוצרים.

במיוחד לילדים: הסיורים מותאמים לקבוצות גיל, כך שגם הקטנים שבחבורה ייהנו מהם.

הידעת? בתום מלחמת העולם הראשונה שכן כפר גלעדי בשטח המנדט הצרפתי של סוריה, והוא צורף לשטח המנדט הבריטי של ארץ ישראל רק ב-1923.