+הוסף פעילות
לוגו נקודה ישראלית

"כל הטוב שבטבע" – אפרת גיאת

בעמק התימנים שבעין כרם – סיורים ברוח היהדות ואירוח ביתי אותנטי המשלב כיבוד תימני עם גבינות עיזים מעשה ידנו. מוזמנים לסייר איתנו בסמטאות עין כרם בעקבות סיפורי דמויות שחיו במקום, הסיורים מלווים בקטעי שירה, תמונות והרבה מאוד סיפורים מרתקים: סיפורה של גבאית בית הכנסת התימני, סיפור חלומה של הנסיכה שהתגשם אחרי מאה שנה והנס שקרה לבן התשעים… ועוד ועוד סיפורים. הסיור מסתיים באירוח ביתי בעמק התימנים בבית עתיק הצופה אל הנוף הקסום של הואדי (נחל עין כרם).

עגור אירועי ניווט

יש כאלה שניווט מזכיר להם את הטירונות, ויש כאלה שניווט מזכיר להם את הפעם ההיא שהלכו לאיבוד בטיול הגדול בדרום אמריקה. למעשה, האסוציאציה היחידה שניווט מעלה לרובנו, היא WAZE…

אצלנו באירועים לא תעלו על מדים, את המוצ׳ילה תשאירו עמוק בארון, וה- WAZE? הוא לא יעשה את העבודה במקומכם…

אנחנו נעניק לכם חוויה מיוחדת בחיק הטבע, הכוללת טיול בשבילים, במסלול ניווט נעים ומהנה ואם תרצו גם מאתגר!

הניווט יהיה עבורכם חוויה מיוחדת ומגבשת עם ערך מוסף.

התנדבות בארגון לקט ישראל

לקט ישראל הוא הארגון היחיד בארץ שכל עיסוקו הצלת מזון, למען הזקוקים לו. הארגון קוטף עשרות אלפי טון של תוצרת טרייה ואוסף ארוחות מבושלות ומעבירם באמצעות מאות עמותות לכ-175,000 נזקקים בכל רחבי הארץ.

הארגון מקיים מגוון רחב של פעילויות להצלת מזון ממגוון מקורות: קטיף תוצרת חקלאית עודפת ואיסופה מחקלאים, קטיף בשדות לקט ישראל וכן איסוף עודפי מזון מבושל. המזון המבושל מועבר ממקורות שונים כגון: חברות הסעדה, מלונות, בסיסי צה"ל, משטרה ועוד. כל עודפי המזון מועברים תוך הקפדה על כללי בטיחות מזון באמצעות עמותות, לאוכלוסיות שידם אינה משגת.

הצטרפו לעשרות אלפי מתנדבים שמאפשרים לנו להציל יותר עודפי מזון טריים, מזינים ואיכותיים וכך להמשיך ולסייע לאלפי נזקקים בכל הארץ

 

קטיף ירקות ופירות

קטיף תוצרת חקלאית המועברת באמצעות עמותות, למאות אלפי נתמכים בכל הארץ.  חוויה מהנה ומיוחדת של קרבה לאדמה ולטבע יחד עם ההתרגשות שבתרומה ובנתינה לזולת. פעילות חברתית מגבשת למשפחות וקבוצות. ההתנדבות בעלות סמלית של 20 ₪ למתנדב.

במושב נהלל ובסמוך לקבוצת שילר * א'-ה' בין השעות 8:00-16:00 * מתאימה לילדים מכיתות ה’ ומעלה

לפרטים והרשמה: 09-7909202  volunteer@leket.org

*התנדבות בקבוצה הינה במינימום עלות של  500 ₪ לכיסוי העלויות

אימונופש בערבה

אימונופש בערבה – Get Out הוא השילוב המושלם בין אהבה לכושר וספורט והמשיכה לטבע ולמדבר.

גם אתם מאלה שמעדיפים את הריצה בים, בשדות על פני ריצה במסלול הריצה של מכון הכושר?
האם גם אתם מאלה שנמשכים למתקני המתח והמקבילים בפארק במקום אימון בתוך ארבע קירות?
ונכון שאין כמו אימון באור זריחה, שקיעה או לאור ירח של לילה זרוע כוכבים?

כן? מצויין! אנו מזמינים אתכם לבקר אותנו בערבה לכמה לילות, או לעצור אצלנו בדרך לאילת או ממנה והתאמן איתנו כמו שאתם אוהבים.
אנו מציעים מגוון רחב מאוד של אימונים: משקל גוף, כוח, אינטרוולים עצימים (HIIT), ריצות מודרכות ועוד.
ניתן להגיע לאימון אחד או אפילו לשריין סוף שבוע שלם שכולו כושר, טבע, אוכל טוב וחוויה בלתי נשכחת שתטען אתכם באנרגיות מטורפות ותשאיר טעם של עוד.

לטייל בעמק המעיינות עם סופי

עמק המעיינות , עמק בית שאן יושב על הבקע הסורי אפריקאי ומכיל בתוכו, מעיינות רבים,צמחייה ובעלי חיים בעיקר את הציפורים הנודדות המבלות איתנו את חודשי החורף בבריכות הדגים.  העמק חובק היסטוריה ארוכת שנים של התיישבות לאורך כל התקופות, סיפורי מקום של הנוסעים בדרך והחלוצים שהביאו פריחה ושגשוג.

ניווט סלולרי משפחתי בכל הארץ

בואו להכיר את כפר תבור דרך משחק ניווט סלולרי בפלאפון הנייד שלכם…
המשחק משלב כיף, ערכים, גיבוש משפחתי וידיעת הארץ. במהלך המשחק תתבקשו למצוא את דרככם באמצעות מפה בין נקודות בעלות עניין, תוך מענה על שאלות חשיבה, ידע וביצוע משימות הדורשות עבודה משפחתית וחשיבה מקורית ויצירתית.

חוות הסוס והדובדבן

שמעון מזרחי, בעל חוות הסוס והדובדבן הגיע למושב באוגוסט 1977, עבד במטעי התפוחים והדובדבנים של המושב ותמיד חלם על הקמת חווה לעבודת האדמה. כך נולדה חוות הסוס והדובדבן.

החווה, אשר משרה תחושה טוסקנית מופלאה ממוקמת באזור שטבול בנוף הפסטורלי הקסום של יער אודם והר אודם, שוכנת בגובה של 1,100 מטר מעל פני הים, עם תפאורה טבעית של אזור יפהפה המשרה תחושת קסם ונחת.

בחוות הסוס והדובדבן תוכלו להגיע ולבלות מקטיף דובדבנים עצמי,
בינות לעצי הדובדבן ועצי אלון עתיקים במטעים שלנו, תוכלו לשבת ולהינות מפינות
ישיבה כייפיות ומוצלות ומאווירת הטבע המרגיעה של הגולן ויחד עם טעימת הדובדבן…תענוג אמיתי !!

חשוב לציין: המטעים שלנו אינם מרוססים בחומרי הדברה זרחניים וניתן לאכול את הדובדבנים ישר מהעץ !

 

פארק המעיינות

מעיינות רבים נובעים למרגלות הר הגלבוע. אחדים מהם, כגון גן השלושה, מעיין חרוד וגני חוגה הפכו לפארקי מים ממוסדים. לעומתם, עין שוקק, עין מודע ונחל קיבוצים, שמשכו אליהם מטיילים רבים, נותרו ללא השגחה. בקיץ, מדי יום ביומו, הגיעו אל המעיינות אלפי מבקרים, חלקם לצערנו פגע  בצומח ובסביבה.
כך נולדה יוזמת פארק המעיינות, השוכן באדמות הקיבוצים ניר דוד, מסילות ורשפים. המועצה האזורית "עמק המעיינות", קרן קיימת לישראל, רשות הטבע והגנים ורשות ניקוז ירדן דרומי, בתמיכה ובעזרה של משרדי הממשלה – המשרד להגנת הסביבה, משרד התיירות והחברה הממשלתית לתיירות, משרד החקלאות והמשרד לפיתוח אזורי – נגב וגליל ,חברו ליצירת פארק מים ייחודי, שאין דומה לו בישראל.
הפארק כולל מעיינות ופלגים שמימיהם נובעים בלב אזור חקלאי. בפארק נסללו דרכים באורך כולל של כ-15 ק"מ, והם מובילים את המטיילים בבטחה למעיינות. הפיתוח בפארק מזערי ונותן את כל הכבוד לטבע. הסדרת אופן הביקור בפארק מעניקה הזדמנות לשקם את הטבע, לשחזר את הצמחייה הטבעית.

האזור בעבר
שפע המים שבמרחב פארק המעיינות משך את האדם למקום כבר בתקופות פרהיסטוריות. עדות לכך הם כלי צור, מתקנים חצובים בסלע וכלי אבן רבים שנמצאו בשדות שמסביב. למרגלות תל שוכה וליד עין מגדל אף נמצאו פיסות אובסידיאן – זכוכית וולקנית שמקורה באסיה הקטנה. מסחר בחומר יקר מעיד על חשיבותו של המקום. מאז לא נטש האדם את האזור.
גם בתקופת הברונזה (הכנענית) היה פה יישוב חשוב. אחרת אין להסביר את הימצאותה של חרפושית (חותם מצרי המזכיר במראהו חיפושית). כלי חרס וממצאים אחרים מעידים על יישובים משגשגים בתקופת הברזל (התקופה הישראלית), בתקופה הרומית ובתקופה הביזנטית. התקופה הרומית הותירה את חותמה לאורך נחל עמל (בתחום בגן לאומי גן השלושה) ובהם שרידים של תיאטרון מים עתיק. בירתו של האזור באותם ימים הייתה בית שאן, מהערים המפוארות של העולם הקדום. עמק בית שאן נודע אז כמקום המגדל פשתה איכותית, שיוצאה ברחבי העולם הקדום.
בראשית התקופה הערבית היה העמק בעיקר אזור חקלאי, שניצל שילוב ייחודי של שפע מים, שדות פוריים ואקלים חם. גידלו אז אורז, אינדיגו (צמח להפקת צבע), קנה סוכר ומטעי תמרים. החל מהמאה העשירית שוטטו כאן בעיקר שבטי בדווים.

עין חומה, עין מגדל  ונחל קיבוצים – עין חומה ועין מגדל הם מהמעיינות הגדולים בפארק המעיינות ומקורותיו של נחל קיבוצים. שמות המעיינות מנציחים את ניר דוד (תל עמל), ראשון ליישובי חומה ומגדל. מימיו של עין חומה נשאבים כמעט עד תום ואילו כמחצית מהמים של עין חומה זורמים בפלג המפורסם נחל קיבוצים. הנחל זורם בתחום הפארק כמעט 1.5 ק"מ ואחר כך מימיו מוזרמים באמות מים לשדות העמק. המים בנחל עשויים להגיע לעומק 1.5 מטרים והוא מקיים עולם חי וצומח עשיר. החלק העילי של הנחל הוא שמורת טבע מוכרזת.

תל שוכה – מדרום לנחל קיבוצים מתנשאת גבעה רמה ובראשה מגדל בטון בן שלוש קומות. מפסגת התל יש תצפית נפלאה על האזור. המגדל נבנה בשנת 1939 כעמדת הגנה על קיבוץ ניר דוד, לאחר ששני חברים מקיבוץ ניר דוד וחבר אחד מקיבוץ מסילות נקלעו בקרבתו למארב ונרצחו. התל טרם נחפר.

עין שוקק – המעיין יוצר בריכה גדולה ויפה, בעלת מים צלולים. מסביב יש עצים נותני צל. מעין שוקק מתחילה את דרכה אמת מים מודרנית, הידועה בשם "100-" – הרום שבו האמה מתחילה את דרכה.
קיר האבן הבנוי בצד המעיין הוא חלק מבריכה שאגרה את מי המעיין והזרימה אותם לשתי טחנות קמח. הטחנה העליונה (טחונת אל-ג'וסק) הייתה צמודה לסכר, אך לא נותר ממנה שריד. התחנה התחתונה (טחונת אל-אשרף), שחלקים ניכרים ממנה שרדו, בנויה כ-350 מטרים במורד הפלג של עין שוקק. כמות המים הרבה במעיין נוצלה להפעלת שלושה זוגות אבני ריחיים. נראה כי בעין שוקק הייתה בריכה כבר בתקופה הרומית שממנה יצאה אמת מים.

עין מודע – מעיין גדול בצל חורשת אקליפטוס נאה, שזכה בעבר לשיפוץ של קק"ל ולחניון נעים. מי המעיין נאספים בבריכה גדולה, שאורכה כ-40 מטרים. עומק המים בבריכה מגיע לכחצי מטר.

גן לאומי הבשור – פארק אשכול

 

 • עין בשור – מעיין שופע ובריכות שכשוך לילדים
 • שולחנות פיקניק בצל עצים
 • שחזור גשר רכבת מימי המנדט
 • אתר עתיקות מהתקופה המצרית הקדומה
 • שני מסלולים קלים לאופניים
 • חניון לילה מוסדר

פירוט

נביעות עין הבשור

עין בשור (עין שלאלה) הוא שמו של ריכוז נביעות גדול, ששפיעתו הכוללת היא כ-60 מ"ק מים בשעה. המים חמימים למדי ( כ-21 מעלות צלזיוס) ומליחותם גבוהה יחסית, כ-1,300 מ"ג כלור לליטר. רשות הטבע והגנים אוספת את מי המעיינות ומזרימה אותם בפלג לברכה ארוכה ויפה. פלג אחר יוצר סדרה של ברכות שכשוך לילדים. חלק מהמים משמש להשקיית צמחי הנוי בגן הלאומי והשאר זורם לטבע, אל ערוץ נחל בשור.
במלחמת העולם הראשונה בנו הבריטים בעין בשור מאגר גדול והוא אגר 2 מיליון ליטרים מים. המים הגיעו למאגר בצינור שהונח בד בבד עם התקדמות הכוחות מהנילוס, ומן המאגר הם שונעו יומם וליל ליחידות שבמוצבים בשיירות גמלים עמוסים במכלי מים. על הנביעות הראשיות בנו הבריטים מתקני בטון ללכידת המים, ועד היום ניצב מבנה בטון בריטי בנקודת הלכידה של המעיין.

אתר עין בשור

באתר עין בשור נחשפו שרידי מבנה קדום ובו כמה נדבכי לבנים עשויות בוץ. האתר שוכן כ-200 מ' מדרום-מערב לעין בשור ונמצאו בו ארבע שכבות יישוב. שלוש השכבות הקדומות הן מתקופת הברונזה הקדומה (3300–2200 לפנה"ס). תחילה היה כאן כפר כנעני, אחר כך תחנת דרכים ממלכתית מצרית ואחריה שוב כפר כנעני. לימים המקום ננטש, אך נושב שוב בתקופה ההלניסטית (מאה 2 לפנה"ס) ואז הייתה בו תחנת דרכים או חווה.
באתר חפרה משלחת ארכיאולוגים מאוניברסיטת תל אביב בראשות רם גופנא ודן גזית. המבנה המשוחזר באתר מציג את שרידי תחנת הדרכים המצרית, והיא מעידה על נוכחות קבע מצרית בכנען כבר בימי נערמר, מייסד שושלת הפרעונים הראשונה.

גשר הרכבת

מאז ימי קדם חצו דרכים עתיקות את נחל בשור באזור הנביעות, וכך היה גם בתקופת המנדט הבריטי. עם תום מלחמת העולם הראשונה הניחו הבריטים מסילת ברזל מרפיח לבאר שבע. המסילה חצתה את נחל בשור על גשר עץ בדיוק במקום זה. הקו נחנך ב-8 במאי 1918 והוא פעל עד 31 ביולי 1927. גשר העץ וקרון הרכבת המשוחזרים מנציחים את מסילת הברזל ההיסטורית.

גבעת המצפור (שלאלה)

ראש גבעת המצפור הוא המקום הגבוה בפארק ונשקפים ממנו מרחבי הנגב המערבי. בגבעה נותר בור מים גדול מן הימים שנחפר בחצר כנסייה ביזנטית. במלחמת העולם הראשונה גילו לוחמים אוסטרלים את פסיפס הכנסייה אחרי שנחשף בעמדת מקלע תורכית נטושה. איכות הפסיפס טובה. עיטוריו מתארים גפן ששריגיה צומחים מתוך אמפורה ויוצרים 9 שורות של מדליונים, 5 מדליונים בכל שורה. בכל מדליון מתוארים עופות וחיות והם פונים לגזע המרכזי, הנושא סלי פירות, גביע וציפור בכלוב. משני צדי האמפורה מתוארים שני טווסים. סגנון הפסיפס מזכיר פסיפסים שהתגלו בקרבת מקום בבית כנסת מעון ובחורבת באר שמע.

הפסיפס נהנה מיוקרה רבה בקרב הבריטים גם בזכות איכותו הטובה, אך בעיקר בזכות כתובת המוקדשת לאדם בשם ג'ורג'. כתובת הפסיפס מעידה שהוא נוצר בשנת 561 לספירה. הבריטים האמינו שזה ג'ורג' הקדוש, פטרון הכנסייה האנגליקנית. הפסיפס נלקח לאוסטרליה והיום הוא מוצג לראווה ב"היכל התהילה" שביד הזיכרון האוסטרלי, בעיר הבירה קנברה.

שבילי אופניים

בפארק מסומנים שני מסלולי אופניים מעגליים, אחד באורך 2.2 ק"מ (סימון ירוק) ואחד באורך 7.5 ק"מ (סימון כחול). מסלולי הרכיבה קלים ומתאימים לכל המשפחה. נקודת המוצא והסיום היא בסככות שליד עין בשור. על הרוכבים לבוא מצוידים באופניים (אין השכרת אופניים בפארק).

מסלול דיסק גולף

דיסק-גולף (disc-golf) הוא ספורט שבו המשתתפים מתקדמים במסלול שלאורכו מוצבים סלי מתכת. על מנת להתקדם מנקודה לנקודה יש לקלוע צלחת פריזבי (צלחת מעופפת) לתוך הסלים. מטרת המשחק היא לסיים את המסלול, שלאורכו 18 סלים, בכמה שפחות זריקות (כמו בגולף). המסלול נבנה לשתי רמות מיומנות והוא מתאים לכל גיל ולכל רמה של יכולת גופנית. יש לבוא מצוידים בצלחות פריזבי.

לינה בחניון הבשור

בחניון הלילה ניתן להציב אוהל פרטי וליהנות משירותים אלו: שירותים, מקלחות חמות, פינת בישול וגז, מקרר, שולחנות וספסלים, תאורת שטח, ותאים לטעינת טלפונים ניידים. החניון מותאם ללינת קרוואנים.

חניון לילה חאן בארות – מכתש רמון

מה בחניון:

תאורה מלאה, נקודות חשמל, ברזיות מים לשתייה, עמדות להדלקת מצלים (מנגלים) גדולים, פינות לקומזיץ,​ ספסלים ושולחנות קבועים וניידים, תאים לטעינת טלפונים ניידים.
9 תאי שירותים לנשים ו 10- תאי שירותים לגברים.
9 תאי מקלחת.

מטבח שדה: חדר מקררים, כיורים לשטיפת כלים.

קיבולת החניון – 700 איש

גן לאומי אפולוניה – תל ארשף

חפיר העיר – צדו הדרומי של חפיר העיר נחפר בשנת 1998, ובעזרתו אפשר לעמוד על גודלה וחוסנה של ה בתקופה הצלבנית. בשנת 1996 נחפר שער העיר המזרחי, שעדיין נמצא בשטח תע"ש. אפשר לראות בבירור שהחפיר ממשיך מעבר לשטח החפור ושעומקו כ-4.5 מ'.
הווילה הימית הרומית – בתחילת שנות ה-80 נחפר חלק קטן מהווילה הרומית, אך רק לאחר החפירות הנמרצות שנערכו בשנת 1998 התגלתה הווילה הרומית במלוא תפארתה. הווילה הצופה לים מתוארכת למאה הראשונה לסה"נ, והיא חרבה ברעידת אדמה בשנת 127/8 לספירה.
המבצר הצלבני – בנייתו של המבצר מתוארכת לשנת 1241 וחורבנו לשנת 1265, עם כיבוש העיר על ידי ביברס, הסולטן הממלוכי. מבנה המבצר מושפע ממבצרים דומים בדרום-אנגליה ומעיד שהאדריכל היה אירופי. במבצר שלוש מערכות ביצורים: חפיר עמוק ורחב ידיים, חומה ראשונה (מערך ביצור חיצון) חומה שנייה ודונג'ון (מגדל עוז). את המבצר בנה בליאן מאיבלין, הסניור של ארסור, אך בשנת 1261, עם תחילת מסעו של ביברס לארץ ישראל, הוא הוחכר עם העיר ארסור (אפולוניה) ונחלתה לשליטת ההוספיטלרים. ביברס צר על האתר 40 ימים בקירוב והביא לבסוף לחורבנו. למרגלות המבצר מעגנה ששימשה לעגינת סירות קטנות.
שביל הים – מנקודת הפיצול השביל יורד לכיוון הווילה הרומית ואחר כך נצמד לתוואי החומה. המסלול חוזר ונפגש עם המסלול העליון במתחם עץ האשל.
כבשן הזכוכית – כבשן הזכוכית שבכניסה לגן פעל בתקופה הביזנטית (המאה השישית לספירה). עד כה התגלו עדויות למספר כבשנים באפולוניה ובסביבתה הקרובה, ונראה שתעשיית הזכוכית הגולמית הייתה אחד מענפי הכלכלה החשובים של העיר משך התקופה. בעזרת שרפה בטמפרטורות גבוהות במיוחד (1,100 מעלות צלזיוס) הפך כבשן הזכוכית את החומר הגולמי, חומר שעיקרו צורן (סיליקה) הנמצא בחול ים, למשטח של זכוכית גולמית שעוביו כ-50 ס"מ. לאחר הצריפה פורקו משטח הזכוכית והכבשן, ומכאן שהכבשן שימש לצריפה אחת בלבד. משטח הזכוכית פורק לגושים אשר נמכרו לאומני הזכוכית לטובת יצור כלים וחפצים מזכוכית בכבשן נפרד.
מסגד סידנא עלי – מסגד סידנא עלי הוקם בשנת 1481 ונקרא על שם הלוחם עלי איבן עלים, שלפי האמונה המוסלמית, נפל בקרב נגד הצלבנים באפולוניה בשנת 1250. צריח המסגד מתנשא לגובה 21 מ'. את המסגד בנה שאמס א-דין, שקברו נמצא בעיירה ג'לג'וליה. המסגד פעיל כיום, והכניסה אליו מותרת בלבוש צנוע בלבד.
בין המסגד למצוק החוף נמצא בית קברות מוסלמי עתיק, שהוא אתר עתיקות, ובו מצבת קבר השיח' מנצור וכמה קברי פיר מוזנחים.
בית הדינוזאור – חציבת המערות בתוך סלע הכורכר יצרה מבנה מעניין ומסתורי. המבנה כונה "בית הדינוזאור", ועיריית הרצליה העניקה לו מעמד של אתר תיירות. בית הדינוזאור מושך סקרנים רבים ומקשט את קו החוף. חלקו העליון של המבנה נמצא על גבול הגן הלאומי אפולוניה, אך רובו בשטח עיריית הרצליה.

שמורת טבע עיינות צוקים – עין פשחה

נווה מדבר ירוק מתחלף בשממה
ברכות קסומות וצמחייה שופעת למרגלות מצוקים נישאים בלב נווה המדבר הנמוך בעולם. שמורת הטבע עינות צוקים שבצפון ים המלח היא אחת השמורות הייחודיות והמעניינות ביותר בארץ.

 • ברכות שכשוך ורחצה – הברכות נמצאות ב​אזור הכניסה לשמורה, כשלושה ק"מ מדרום למסעף קלי"ה, בכביש 90 (כביש חוף ים המלח).
 • מסלול טיול – המסלול המסומן עובר בבתי הגידול המגוונים שבשמורה ובין האתרים העיקריים שבה ולאורכו שלטי הסבר.
 • "השמורה החבויה" – חלקה הדרומי של השמורה. באזור זה נובעים עינות צוקים, והוסדר בו מסלול הליכה בין ברכות מים צלולים וצמחייה שופעת.
 • תצפית על נסיגת ים המלח – אפשר לצפות מרחוק על חוף הים הנסוג, ולהתרשם מהשינויים הקיצוניים שחלו במרחב בעשרות השנים האחרונות.

פירוט

 • ברכות שכשוך ורחצה – כמה ברכות המקבלות מים מהמעיינות ומשמשות לצורכי נופש ופנאי. באתר כמה ברכות שכשוך המלאות כל השנה. הברכה העמוקה, ברכת "תמר", פתוחה לרחצה בחודשים יולי ואוגוסט בכל ימות השבוע, ומאמצע מרץ ועד סוף נובמבר – רק בסופי שבוע ובחגים. שירותי הצלה ניתנים בימים שבהם ברכת תמר פתוחה.
 • "השמורה החבויה" – חלקה הדרומי של השמורה. באזור זה נובעים עינות צוקים, והוסדר בו מסלול הליכה בין ברכות מים צלולים וצמחייה שופעת. הכניסה לחלק זה של השמורה מתאפשרת לקבוצות בליווי מדריך בלבד. בסופי שבוע נערכים סיורים באזור זה, במועדים אחרים יש לתאם את הביקור מראש עם הנהלת השמורה.
 • תצפית על נסיגת ים המלח – באזור השמורה נסוג קו החוף יותר מקילומטר בעקבות התייבשות ים המלח. בשל סכנת הבולענים ואי יציבות הקרקע, אי אפשר להגיע לחוף הים עצמו, אך אפשר לצפות בו מרחוק ולהתרשם מהשינויים הגדולים שחלו במרחב בעשרות השנים האחרונות.

מרכז מבקרים ויידור

"מרכז ויידור חלון לחקלאות בערבה".

כמעט כל מבקר בערבה שואל את עצמו:
מי הם "המשוגעים" שהתיישבו באמצע המדבר?
מה גדל בתוך אין סוף החממות בערבה?
איך יתכן שיש בערבה כל-כך הרבה מים?
במרכז המבקרים החדש תוכלו להכיר את הערבה מקרוב וליהנות מחוויה עשירה וייחודית.
בואו לסיור רב חושי, הכולל סרט תלת מימד, כניסה לחממות תצוגה עם מיטב גידולי הערבה וביקור בחלל חוויתי מסקרן, בו תוכלו להוריד גשם, להפוך לחקלאים לרגע אחד/ ולהציץ לתוך חייהם של חלק ממשפחות הערבה.

 

מוזיאון האדם והחי

לצאת מהשגרה…
מוזיאון האדם והחי ברמת גן מציע שלל תערוכות, תצוגות, פעילויות, סיורים מודרכים וחוויות מהנות, ומספר את סיפורו המלהיב של עולם החי והאדם, באמצעים חדישים ומרתקים. עם הנושאים המוצגים במוזיאון נמנים:

 • התפתחות היצורים החיים על פני כדור הארץ
 • זוחלים ודינוזאורים
 • האדם הקדמון
 • תנועה, שלד ושרירים
 • המוח ומערכת העצבים
 • תקשורת וחושים
 • רבייה ותורשה
 • מוזיאון האדם והחי
 • אירועים מיוחדים למשפחות ולילדים
 • תערוכות מתחלפות בנושאי טבע ומדע

 

תחומי פעילות

 • תערוכות מתחלפות בנושאי טבע ומדע
 • שירותי הדרכה לבתי ספר ולקבוצות – בשילוב ספרייה ומאגרי מידע לשימוש תלמידים ומורים
 • מתן ייעוץ לתלמידים הכותבים עבודות בנושאי התצוגות במוזיאון
 • קייטנות וסדנאות
 • ימי הולדת מקוריים לבני 5 עד 10
 • אירועים מיוחדים למשפחות ולילדים
 • ועוד

צוותי ההדרכה המקצועיים במוזיאון מציעים סיורים מודרכים לתלמידי בתי ספר וגני ילדים, המותאמים לתוכניות הלימודים השונות במדעי הטבע. כמו כן, מועשרים הסיורים בפעילויות חווייתיות בתחומי האמנות, הספורט ועוד.

בנוסף לכך, המוזיאון מציע מגוון שירותים לקהל הרחב, כגון: תערוכות שונות; הדרכות, הרצאות והשתלמויות לקבוצות; חברות במועדון "ידידי המוזיאון", המקנה לבעליה גישה למידע שוטף על פעילויות המוזיאון, הזמנות לאירועים שונים ועוד.

 

כרמי זית

משק הזיתים של אהוד יונאי ז"ל ושוש יונאי בכפר חסידים, דור רביעי למגדלי זיתים. במשק הזיתים ההיסטורי מארחים קבוצות לסדנאות שמן זית ולסיפורים בעקבות חסידים ושומרים. דודו של אהוד ז"ל הרב יחזקאל טאוב היה בין מייסדי כפר חסידים, אביו מרדכי יונאי היה שומר שכתב שני ספרים על הבדואים, ואהוד עצמו היה כתב בכיר בארה"ב שם כתב את ההיסטוריה של חיל האוויר הישראלי בספרו – עליונות אווירית. במקום ניתן להשיג שמן מסוג סורי, ברנע או פיקואל. בקיצור פינת חמד היסטורית ומשק זיתים יפה בלב עמק זבולון.

במקום מתקיימות סדנאות שמן זית וסיפורים בעקבות חסידים ושומרים מיועדת לקבוצות ובתיאום מראש בלבד.

בנוסף בביקור במקום תוכלו למצוא חצר אירוח, חניה מרובה, שירותים, ואפשרות לרכישות שמן זית וריבות מתוצרת המשק.

הפעילות מתאימה בעיקר למבוגרים המעוניינים בהיסטוריה של כפר חסידים ובהבנה מעמיקה אודות שמן הזית.
קיימת אפשרות להגיע לביקור במקום (בתיאום מראש).

זנים: ברנע , סורי , פיקואל

 

חוות גלעד – לגעת בטבע

חוות גלעד – לגעת בטבע, היא חווה חקלאית אקולוגית המשמשת כמרכז לפעילויות ואירועים, סדנאות וימי פעילות לגנים ובתי ספר, אירועים לחברות וימי כיף מיוחדים.

בחווה מרחבים פתוחים, פינות נעימות בהן יוצרים ונוצרים, סככה מקורה בה גדלים צמחי תבלין וירקות בגן ירק, עדר עיזים קטן וחיות משק נוספות.

במקום פינות ישיבה מול הנוף הירוק ותל חדיד אשר באופק, מתחם קומפוסטרים בו הופך הזבל הביתי לחומר אורגני המעשיר את הקרקע, מרכז מיחזור ומתקני משחק ייחודיים. חוות גלעד פועלת כמקום מפגש לכל אלו שרוצים לדאוג לאדמה, לחוש אותה וליהנות מצורת בילוי שונה ומיוחדת.

ניתן לקיים בחווה אירועי כיתה וחברה, ימי כיף וימי גיבוש וכל פעילות המתאימה למקום.

במועדים שונים באביב ובסתיו מתקיימים במקום אירועים הפתוחים גם לקהל הרחב, חגיגות הקציר בתקופת חג השבועות וחגיגות המסיק בימי חג סוכות.

 

הארטישוק של נועם

משק יעקובא קיים מאז משנות ה-50' במושב ניר בנים שבחבל לכיש. כיום חיים בו שלושה דורות של חקלאים גאים. המשק הוא מראשוני ומגדולי מגדלי הארטישוק בארץ מאז קום המדינה.

הארטישוק של נועם
היום מתפרש המשק על-פני יותר מ-500 דונם של ארטישוק והוא למעשה ממגדלי הארטישוק הגדולים בארץ.עונת הארטישוק היא בין נובמבר למאי. בחודשי הקיץ המשק מתמחה בגידול של ענבי מאכל מזן לבן בשם סופריור וזן אדום בשם פלאם סידלס בשטח כולל של מעל ל-70 דונם. בנוסף בשטח של -16 דונם של כרם זית לשמן כתית מעולה מזן ברנע וסורי. המשק פועל על פי סטנדרטים של איכות, אמינות, מקצועיות ומצוינות, בעבודה החקלאית ובשיווק התוצרת הטריה.

אירוח במשק
בחודשי החורף החל מחודש ינואר המשק פותח את שעריו למבקרים ואורחים בסופי השבוע, במקום מוגשות ארוחות עשירות בדגש ארטישוק ,הכל ממטעמי המטבח הביתי של נועם ,ההגשה בצורת בופה בהגשה עצמית.,בנוסף מתקימים סיורים רגליים לשדות הארטישוק ,בליווי הסבר רחב על מקורותיו ההסטוריה וסגולותיו הבריאותיות של הארטישוק ,וכמובן אופן גידול הקטיף והאריזה , את אופן קילוף הארטישוק בקלי קלות וטיפים קולינרים נוספים.אך בלי לשכוח גידולים נוספים הגדלים בדרך וההיסטוריה של המושב והאזור כולו בנוסף אפשר לקנות במקום כמובן ארטישוק טרי שתילי ארטישוק ומוצרי משק נוספים

פינת שרות עצמי
במשך יתר ימי השבוע למעונינים בארטישוק טרי ,צימוקים טבעיים[מהענבים של המשק] ,ושמן זית מעולה מכרם הזיתים של המשק. אפשר לקנות בפינת שרות עצמי . הנמצאת בסככת המיון [יש שילוט מהכניסה למושב]

שתילי ארטישוק
לאוהבי גינון והארטישוק אנו מוכרים שתילים למעונינים לשתול בגינתם שתילי ארטישוק [5-ש"ח] העונה הממומלצת לשתילה היא נובמבר-פבואר נשמח לענות לשאלות ב-0542278637 [נעם] .

הארטישוק בישראל
הארטישוק הוא גידול רב שנתי (5 שנים) הגדל בעיקר במרכז הארץ, בחבל לכיש ובמועצה האזורית באר טוביה. יש כ- 15 מגדלים גדולים, וכמה עשרות קטנים. את הארטישוק התחילו לגדל בארץ באופן מסחרי, לפני 45 שנה, ואז ניתן היה לחיות בכבוד מחצי דונם. היום יש צורך לגדל ארטישוק על 300 דונם, כדי להבטיח השרדות כלכלית. בישראל מגדלים כיום, כ – 4,000 טון ארטישוק בשנה המיועד לשוק מקומי בלבד – לא ליצוא. לשם השוואה בעולם כולו מגדלים 1.5 מליון טון, בעיקר באיטליה (40%) ספרד (20%), צרפת, ארגנטינה ועוד.

 

שמורת טבע עין אפק

שמורת הטבע עין אפק משמרת נופי ביצה ומקורות נחל שאבדו מן הארץ. בשמורה הולכים המטיילים מעל ביצה מוקפת בצמחיית גדות עשירה ועופות מים ססגוניים.

פירוט מוקדי עניין

 • שביל הביצה – שביל טיול חווייתי המעניק למטיילים הזדמנות "ללכת על המים" וליהנות ממראות הביצה מנקודת המבט של עופות המים.
 • טחנת הקמח העתיקה – טחנות קמח בנחל נעמן התקיימו מאז התקופה המוסלמית הקדומה (המאה ה-8 לסה"נ) לפחות. סכר גדול, שאורכו כ-625 מ', חסם את אפיק הנחל ויצר מאחוריו אגם. מי האגם הוזרמו בתעלה אל גלגלי הכנפיים שהפעילו את אבני הרחיים.  לאחר שהצלבנים כבשו את חיפה ואת עכו (בשנת 1104 לסה"נ), היה האזור למרכז לגידול דגנים וקנה סוכר. הצלבנים ביצרו את מבנה טחנת הקמח ובנו מדרום לאפיק הנחל מְצָד שהגן על האתר. במבנה המרשים בן שתי הקומות חלקים מעטים שנבנו בתקופה הרומית וחלקים נכבדים, בעיקר בקומה התחתונה, מהתקופה הצלבנית. הטחנה נבנתה כמבנה מבוצר, במתכונת טחנות קמח שהיו נפוצות באירופה בימי הביניים. המבנה הוא ריבועי כמעט, בנוי אבנים גדולות בעלות תווי סיתות אלכסוניים הטיפוסיים לצלבנים. באבנים אחדות חרותים תווי סתתים. המבנה שופץ בתקופה העות'מאנית (המאה ה-18), בימי שלטונם של דאהר אל-עמר ואחמד אל-ג'זאר. הטחנה אף סיפקה קמח לצבאו של נפוליאון שצר על עכו בשנת 1799. בשלהי התקופה העות'מנית היו הטחנה והשטחים שמסביבה רכושה של משפחת סורסוק, שישבה בביירות, ומבנה הטחנה הושכר לאנשים משפרעם. עמדת המגן שבגג המבנה עשויה בטון ונבנתה בשנת 1936.
 • תצוגה וסרטון – בבית הטחנה מוצגת תצוגת קבע של כלים חקלאיים מסורתיים. המבקרים מוזמנים לצפות בסרטון, העורך "מסע" בשמורה בעקבות טיפת מים. מעת לעת מוצגות בטחנת הקמח תערוכות אמנות מתחלפות.
 • תל אפק – תל ארכאולוגי בחלקה הדרומי של השמורה. חפירות ארכאולוגיות חשפו שרידי התיישבות אנושית מהתקופה הכנענית, מהתקופה ההלניסטית ומהתקופה הרומית.
 • גן מקלט לצמחים בסכנת הכחדה – גן לטיפוח צמחים בסכנת הכחדה. הצמחים הועתקו מאזורים שעמדו לפני פיתוח לאורכו של נחל נעמן ונשתלו בגן, בחלקות המדמות בתי גידול טבעיים.

   

פארק אריאל שרון

במרכז המדינה, בשטח הפתוח האחרון שנותר בלב גוש דן, ממוקם הפארק המטרופוליני הגדול בישראל- פארק אריאל שרון. סיפורו הייחודי של הפארק משלב בתוכו את אחד מהפרויקטים הגדולים בעולם בתחום שיקום הסביבה-הפיכת תא שטח שחלקו זוהם והוזנח במשך עשרות שנים, לפארק מטרופוליני ירוק ופורח.

הפארק משתרע על שטח של כ-8,000 דונם. לשם השוואה, דמיינו שהעיר בת ים כולה הייתה פארק! הפארק גובל ברשויות תל אביב יפו, רמת גן, חולון, אזור ואור יהודה.

במרכז הפארק ניצב הר הפסולת המשוקם חירייה- סמל לתיקון סביבתי וחברתי. תהליך שיקום ההר נחשב לפרויקט הנדסי ואדריכלי מורכב, המבוסס על עקרונות קיימות ופיתוח בר קיימא. למידע נוסף אודות שיקום ההר. ההר מוקף ברצף של שטחים פתוחים וזורמים בו נחל איילון ושלושה מיובליו. שטח הפארק כולל גם את שטחי חוות שלם, בני ברק העתיקה, בית הספר החקלאי מקווה ישראל ופארק מנחם בגין.

פארק אריאל שרון, הפארק המטרופוליני של ישראל, הוא פארק רחב ידיים המשתרע על פני אלפי דונמים ומציע חוויה של פנאי ונופש בתוך המטרופולין. בשונה מהפארק העירוני, הפארק המטרופוליני מצוי בשולי העיר ולא בתוכה, והוא אינו מוקף בתים ושכונות. הפארק כולל שטחי טבע, נוף, ארכיאולוגיה ואף שטחים חקלאיים. בנוסף תוכלו למצוא בפארק מסלולי טיול, הליכה ורכיבה על אופניים, וכן מתחמים לשהייה בחיק הטבע. לאחר יותר מחמישה עשורים בהם היה "הר הפסולת של המדינה" סמל למפגע סביבתי, תברואתי ובטיחותי הופסק הזיהום, שוקמו השטחים והמטרד הפך למשאב יקר ערך עבור תושבי המטרופולין הגדול של גוש דן ושל כלל תושבי ישראל.

כאן חיים בכיף… לא רק אנו בני האדם נהנים מפארק אריאל שרון. בפארק מגוון ביולוגי עשיר הכולל בין השאר מיני זוחלים, יונקים, דו-חיים וכ- 200 (!) מיני ציפורים שעבורן שטחי הפארק משמשים תחנת עצירה על ציר הנדידה. שטחי הפארק יוצרים מסדרון אקולוגי לתנועה ולמעבר של בעלי-חיים, ובפארק מתקיימים בתי גידול רבים לחי ולצומח. למידע נוסף אודות המגוון הביולוגי בפארק.

מה עוד צפוי לכם… בשנים הקרובות צפוי הפארק להמשיך ולהתפתח, בהתאם לתכנית האב.
בנוסף להר הזבל המשוקם מתוכננים בפארק שטחים אקסטנסיביים ואינטנסיביים ששילובם יחד יאפשר ליצור מגוון רחב של אפשרויות ביקור ובילוי. בשטחים האינטנסיביים של הפארק תוכלו למצוא טיילות בחיק הטבע, אגם, אמפיתאטרון למופעים לקהל הרחב, מבנים משוחזרים של חוות שלם ההיסטורית.

 

שמורת טבע יער יהודיה

קניונים עמוקים חורצים את מרכז רמת הגולן הסלעית ולאורכם זורמים מפלי מים אל בריכות עמוקות. בין הקניונים גדל ברמה יער פארק של עצי אלון התבור. זוהי שמורת הטבע הגדולה בגולן ואחת האהובות על מטיילים בארץ.

 • חניון יהודיה – חניון לילה והכניסה הראשית לשמורה. נקודת מוצא למסלולי הליכה בנחלים זוויתן ויהודיה.
 • נחל יהודיה – קניון עמוק ויפה. עקב התמוטטויות סלעים במצוקי הקניון בשנים האחרונות נסגר חלקו הפופולרי של הקניון למטיילים. במקומו סומן שביל חדש במעלה הנחל והוא מאפשר גישה למפל יהודיה.
 • נחל זוויתן – קניון עמוק ומרשים, בריכות עמוקות ומעיין ייחודי – עין נטף, שמימיו נוטפים ממצוקי הקניון.
 • הנקיק השחור – קטע בקניון נחל זוויתן ובו סדרת מפלים. המעבר בהם בגלישת צוקים בלבד. הכניסה למסלול זה בתיאום מראש וברישום במשרדי השמורה.
 • חורבות הכפר יהודיה – כפר קדום בראש מצוקי נחל יהודיה. הכפר היה מיושב עד מלחמת ששת הימים וכנראה שימר שם עתיק.
 • מפל עיט – מפל גבוה באפיק נחל עיט, קרוב לכביש 808 ("ציר המפלים"), מדרום ליישוב אניעם (הכניסה ללא תשלום).

 

אגמון החולה

פארק התיירות אגמון החולה נמצא בלבו של עמק החולה, ונחשב לאחד מאתרי הצפרות החשובים בעולם.

באתר נוכל לעקוב ולצפות בציפורים הנודדות, המחזרות ,המקננות ובבעלי החיים על פי עונות השנה.

בלבו של האתר אגם קסום ובו ניתן לחוות את הטבע ללא מחיצות.

 

גן לאומי חוף פלמחים

גן לאומי חוף פלמחים הוכרז בשנת 2003 והוא משתרע על שטח של כ- 221 דונם וכולל שלושה מרכיבים עיקריים
רכס הכורכר המערבי, שהוא בית גידול בעל ייחוד עולמי, המאפשר התפתחות מינים מיוחדים ונדירים של חי וצומח.

חוף ים מהאחרונים שנותרו במצב טבעי בישראל. החוף משמש ביתם של צמחים ובעלי חיים רבים ומשמש גם
כחלק מבית גידול של צבי הים, מין בסכנת הכחדה בכל אגן הים התיכון.

שרידיה של עיר הנמל העתיקה יבנה-ים. אלו שרידי העיר מהתקופה הכנענית התיכונה, מוקפים סוללה אדירה שנבנתה בתקופת הברונזה התיכונה. בחצי האי הבולט לתוך הים ישנם שרידים מתקופת בית ראשון והתקופה הפרסית, ההליניסטית, הרומית והצלבנית.

באתר ניתן למצוא מתקני מים ומתקני חקלאות עתיקים שנחפרו, בצד פריחת חבצלות החוף וצמחיית חוף אופיינית.
לצד חשיבותו מבחינת המורשת הטבעית ומורשת האדם משמש החוף החולי כמוקד משיכה למבקרים ומטיילים רבים בגלל היות החוף רצועה חופשית ונעימה למראה במרכז הארץ.

ממזרח לחוף חולי נמצא מצוק כורכר. בחלקו הצפוני שפך השורק, שהוא חלק מגן לאומי שפך נחל השורק.

 

ראש הנקרה

האטרקציה המרכזית באתר הן הנקרות. הנקרות מצטיינות ביופי ייחודי . חילופי צבעים בשעות היום השונות ועם חילופי העונות. הנקרות מופיעות במיטבן בשעות השקיעה ובעיתות סערה. אורך מסלול הנקרות הטבעיות הינו כ- 200 מטר.

הנקרות הן תוצאה גיאולוגית של תהליך הנמשך מאות ואלפי שנים. תחילתו בשרשרת זעזועים תת קרקעיים שפערה סדקים בסלע. מי הגשמים חדרו מבעד לסדקים שנפערו, המיסו אותם ויצרו בתוכם מחילות ומערות ימיות (נקרות) שהלכו והתרחבו בשל גלי הים הפורצים בשצף קצף לתוך הסדקים וממשיכים את מלאכת ההרחבה, מלחכים את הסלע וחורטים בו צורות. גם מי המלח ממיסים אט אט את סלע הגיר, בנוסף אצות ובעלי חיים זעירים המכסים בצפיפות את פני הסלעים בכל מקום לח מבצעים את פעולת ההרס הראשונית של פני הסלע, והגלים ממשיכים את ההרס ומשלימים אותו.

אל ראש הנקרה מגיעים גלי הים במלוא עוצמתם והם נשברים רק בהגיעם אל המצוק. השפעתם של הגלים כאן היא עצומה ויש המעריכים את עוצמת מכתם ב-250 טון על כל מטר מאורך המצוק. בדרך כלל פוקדות את חופי הארץ שתיים או שלוש סערות בשנה, אך גם גלי הקיץ כוחם רב ופעולתם העיקרית ניכרת ביצירת הצנירים שהם שקערוריות מוארכות ,מקבילות לפני הים, החורטות בסלעים הפונים מערבה . מדוע הגלים כה גבוהים בראש הנקרה? – עומק קרקעית הים שלמרגלות המצוק הוא 6-7 מטר ובמרחק של כ-2.5 ק"מ מהמצוק מגיע עד חמישים מטר עומק.

ישנו פסל טבעי גדול מימדים שיצר הים בדמות רגלו של הפיל, רגל הפיל היא המשכו של המצוק הלבן היורד לים והיא נגלית לעינינו מיד עם היציאה ממסלול הנקרות. צוק המאובנים- על גבי הצוק הלבן בסוף מסלול הנקרות ניתן לראות שרידי מאובנים של כוכבי ים, חפשו וסיפרו כמה מצאתם…
הנקרות מוארות ולכן ניתן לסייר בהן גם בלילה וליהנות מחוויה מרתקת ביופייה (לקבוצות בלבד ובתאום מראש).

הרכבל

הרכבל התלול והקצר ביותר בעולם הוא אמצעי הגישה העיקרי אל מסתורי הנקרות. משך הנסיעה לכל כיוון כדקותיים. הרכבל יורד אל הנקרות מגובה 70 מטר מעל פני הים בזווית תלולה של 60 מעלות. הנוף הבראשיתי הנשקף מהקרוניות במהלך הנסיעה – עוצר נשימה! אנו ממליצים להצטייד במצלמות…
לרכבל 2 קרוניות – אחת אדומה והשנייה צהובה. הרכבל פועל בכל ימות השנה, למעט ימי סערה ורוח קשים במיוחד.

 

גן השלושה – פארק לאומי הסחנה

גן השלושה – גן לאומי, "הסחנה" שוכן למרגלות הגלבוע ונחשב לאחד מאתרי הקייט והנופש היפים והמתויירים ביותר בארץ. יופיו אף זכה להכרה בינלאומית כאשר ה'טיים מגזין' הכתיר אותו לאחד מ – 20 הגנים היפים ביותר בעולם.
אתם מוזמנים להתרשם מהקסם שהגן מעניק למבקרים בו.

שמו העברי של הגן מנציח את זכרם של שלושה חלוצים: אהרון אטקין, חיים שטורמן ודוד מוסינזון, שנפלו בשנת 1938 בעלות רכבם על מוקש בעת שחיפשו מקום מתאים להקמת קיבוץ חדש באזור עמק בית שאן. מקור המים, הנובעים במעיין עין אֶלעָסִי (עין עמל), הוא בשטח הצפוני של הרי השומרון, ובמזרח הרי הגלבוע. במהלך זרימתם התת קרקעית מתחממים המים ל – 28 מעלות, מה שעושה את הרחצה למהנה בכל ימות השנה – גם בחורף. מכאן שמו הערבי של הגן: הסחנה ('החמה').
אורכו של הנחל בתחום הגן מגיע לכדי 500 מטרים.

המים בגן נובעים מתוך מעיין הפעיל כל השנה (מעיין איתן), והם ממלאים מערכת בריכות ענקיות, המקושרות ביניהן באמצעות מפלים יפיפיים. הבריכות מוקפות מדשאות מוצלות רחבות ידיים ועצי נוי. לנוחיותכם פינות פיקניק, עמדות גריל, מזנונים, ברזיות, מקלחות עם מים חמים ותאי שירותים – והכל נקי ומתוחזק ע"י צוות מקצועי.

עוד בתחום הגן: טחנת קמח עתיקה המופעלת בכוח המים ומוזיאון 'עקבות בעמק' הכולל שני אגפים:
מוזיאון לארכיאולוגיה אזורית וים תיכונית ואתר "חומה ומגדל" אשר משחזר 'אחד לאחד' את ישוב חומה ומגדל הראשון שהוקם בארץ ישראל, תל עמל (כיום ניר דוד).

הכניסה למוזיאון הינה חופשית לקהל המבלים במקום. זאת ועוד, באזור הבריכה התחתונה תוכלו להבחין בנקל במושבים מדורגים, והסברה היא שהמקום שימש בעבר כתיאטרון מים רומי ('נאומכיה'), בו היו נערכים קרבות ראווה ימיים למען השעשוע.

 

הר גריזים

הר גריזים, המכונה גם "הר הברכה" , הוא שמו של גוש הררי גדול מדרום לעיר שכם. פסגתו של ההר היא בגובה 881 מ' מעל פני הים והוא מתנשא לגובה של כ-4500 מ' מעל סביבתו. ההר הוא חלק מהרי שומרון.

המבנה הגאולוגי של הר גריזים הוא שעשה אותו למקור חשוב להזנת אקוות ההר, המצויה מתחת להרי השומרון. בתחתית ההר, בעיר שכם, נמצאים שלשה מעיינות עתירי שפיעה, המהווים את המקור היציב והחשוב לאספקת המים לעיר וסביבתה, מימי קדם ועד היום.

מקובל לזהות את המקום שמכונה כיום הר גריזים כהר גריזים המקראי, אולם יש המזהים את ההר כהר דרומי יותר, ליד יריחו – או צפוני יותר, בהר כביר. הר גריזים הוא מקום מקודש לעדה השומרונית, ומהווה בשבילה מוקד לעלייה ברגל בשלוש הרגלים. משנת 1982 עד שנת 2000 התבצעו בהר חפירות ארכאולוגיות בידי יצחק מגן. המִמצאים שנחשפו בהר, מעידים על קיום עיר על הר גריזים בשטח של 20 דונם, בה ישבו יותר מעשרת אלפים תושבים. המִמצאים שנחשפו גודרו והוכנו לקראת ביקורי הקהל, אך מסיבות ביטחוניות אתר העתיקות היה סגור לקהל במשך שנים רבות. ביולי 2012 נחנך בהר גריזים אתר תיירות המקיף שטח של 4000 דונם, וכולל את שרידי העיר ההלניסטית והמתחם הביזנטי.

אתרי ההר

מלבד האתרים המקודשים לשומרונים, מצויים בהר כמה אתרים אחרים:
 1. שרידי המדרגות הרומאיות העולות להר – כפי שנטבע במטבעות העיר.
 2. תל א-רס – פסגה 823.
 3. קבר השייח' ע'אנם – המבנה עם הכיפה בפסגת ההר. הקבר מיוחס לשייח' ע'אנם, מנכבדי שכם במאה ה-12. מסורות יהודיות ושומרוניות מזהות בקבר זה את קברו של חמור (נשיא שכם).
 4. כנסיית מרים (תיאוטוקוס) – שרידי כנסייה מהתקופה הביזאנטית. הכנסייה נמצאת במתחם מתומן בסמוך לקבר השייח' ע'אנם, במקום הגבוה ביותר בהר – 881 מטר מעל פני הים.
 5. אחוזת אל-מסרי שנבנתה בסוף שנות התשעים כהעתק לוילה המפורסמת באיטליה.
 6. בראש ההר נמצא מצפה יוסף הצופה אל קבר יוסף

בצפון מזרח ההר נמצא מקום בשם "מצפה יוסף" המשקיף על קבר יוסף. במקום ישנו בית מדרש מאולתר (מעין סוכה) הנקרא "יסוד הנצח" המשמש את היהודים שבאים להתפלל במקום. בשנת 1983 הוקמה על הגבעה הסמוכה לשומרונים היישוב היהודי הר ברכה. במקום הוקמה גם ישיבה.

 

שמורת טבע נחל עיון (התנור)

תחילתו של נחל עיון היא במרג' עיון (בקעת עיון) – איזור חקלאי פורה בדרום לבנון, וסופו בהטייה מלאכותית אל נחל שניר (חצבאני). מקורות הנחל הם שני מעיינות מצפון למטולה (בשטח לבנון): נבע אל דרדרה ועין אל קוצייר. אל מי המעיינות מצטרפים בחורף ובאביב מי הגשמים, המתנקזים מהרי הלבנון שמסביב, שבהם יורדים למעלה מאלף מ"מ גשם בשנה בממוצע. לאחר גשם חזק או בעת הפשרת שלגים מתגברת זרימת הנחל עד פי עשרה ויותר.

בעשרות השנים האחרונות, החלו החקלאים בלבנון לשאוב בחודשי הקיץ את כל מי הנחל להשקיית השדות שלהם, מה שגורם לחלקו הישראלי של הנחל להתייבש. לאחר שנים ארוכות, מצאה רשות הטבע והגנים בשנת 2009 פיתרון לבעיה בצורת צינור שמזרים מים מנחל דן הסמוך לאזור שמעל למפל התנור בנחל עיון. הזרמת המים איפשרה ליצור זרימה במהלך כל השנה, לטובת המטיילים, הצמחייה ובעלי החיים באזור.

נחל עיון חפר לעצמו נקיק עמוק ובתוכו ארבעה מפלים. בתלמוד נקרא הנחל "נקובתא דה עיון", כלומר הניקבה, השביל של עיון.

 

פארק הכרמל

חי-בר כרמל: שמורת טבע לגידול בעלי חיים בסכנת הכחדה או שנכחדו מן האזור, ולהשבתם לטבע. בחי-בר מגדלים גרעיני רבייה של היחמור הפרסי ואייל הכרמל, נשרים ועופות דורסים. המקום פתוח למבקרים בשבת ובחג (בתשלום) ולקבוצות גם במועדים אחרים בתיאום מראש.

חורשת הארבעים: שביל מעגלי באורך 1.5 ק"מ. בדרך יש עצי אלון קשישים ותצפיות על מפרץ חיפה.

נחל כלח ("שוויצריה הקטנה"): שביל מעגלי באורך כ-3 ק"מ בנופי חורש ומצוקים. השביל עובר ליד צניר גדול, אחד מסמלי הכרמל. באזור זה שוחררו לטבע פרטים של יחמור פרסי.

רכס אצבע ומערת אצבע: שביל מעגלי באורך כ-3 ק"מ בנופי חורש, עם תצפית מרהיבה על מישור חוף הכרמל וביקור במערת אצבע. חלק מהשביל חופף לתוואי שביל ישראל.

נחל ספונים ומצוק מגדים: שביל באורך כ-4 ק"מ העובר במערה גדולה, בנופי חורש נמוך ובתצפית מראש מצוק מגדים על מישור חוף הכרמל. בדרך יש מדרון תלול למדי, אך קצר.

מנזר קרן הכרמל (מוחרקה): ביקור במנזר הכרמליתי שלפי המסורת בו הוכיח אליהו הנביא לעם שהוא הוא נביא אמת, לא נביאי הבעל. מגג המנזר יש תצפית מרהיבה על עמקי הצפון, על נחל קישון, על רמת מנשה ועל הרי הגליל. הכניסה בתשלום סמלי.

מחורבת כרך לקרן הכרמל: שביל לא מעגלי באורך כ-3 ק"מ. השביל עובר באתר של שרידי יישוב מהתקופה הביזנטית, ממשיך בחורש מפותח ומסתיים במנזר קרן הכרמל (מוחרקה).

שמורת טבע נחל מערות: הוכרזה בשנת 2012 אתר מורשת עולמית ברשימת אונסק"ו. בשמורה מערות של האדם הקדמון ובהן המחשות של אורח חייו. במערת הנחל יש חיזיון אור-קולי. הכניסה בתשלום.

נחל יגור: שביל לא מעגלי באורך 5 ק"מ מעספיא לקיבוץ יגור, למיטיבי לכת. בדרך יש סדרה של מפלי סלע (במפלים הגבוהים הותקנו ידיות אחיזה).

נחל נשר: שביל לא מעגלי באורך כ-2.5 ק"מ בחורש מפותח. השביל מסתיים בדרך נוף כרמל.

נחל נדר ונחל גלים: שביל מעגלי באורך 8 ק"מ, למיטיבי לכת. יורדים בנחל נדר ומבקרים בעין קדם, עולים בנחל גלים ומסיימים ליד נקודת המוצא בחניון טללים, ליד אוניברסיטת חיפה (החניה בשבת בתשלום).

מנחל אלון לחניון האגם: שביל לא מעגלי באורך כ-5 ק"מ. יורדים בחורש לבקעת אלון ובה סלעי טוף, נכנסים לנחל אורן, עוברים בעין אלון ומסיימים בחניון האגם.

נחל אורן: שביל לא מעגלי באורך 6 ק"מ. מתחילים במחצבות קדומים, יורדים לאורך שולי נחל אורן דרך הצנירים בסלע עד ערוץ הנחל, ומסיימים בחניון פתחת נחל אורן.

שמורת הטבע – גמלא

שמורת הטבע גמלא נמצאת במרכז הגולן, כ- 20 ק"מ דרומית לעיר קצרין, בסמוך לכביש מס' 808, כ – 2 ק"מ צפונית לצמת דליות.
בשמורה נמצאים המפל האיתן הגבוה בארץ – 51 מטרים גובהו, עתיקות העיר גמלא, מושבת לינה וקינון של נשרים ועוד.

ניטור אוכלוסיית הנשרים בגמלא מתפרס כמעט לאורך כל השנה: בחודשים נובמבר דצמבר – הנשרים מקיימים טקסי חיזור ומתחילים במלאכת בניית הקנים. הטלת הביצה (אחת בלבד) מתרחשת כבר בחודש ינואר – הנקבה דואגת לחמם היטב את הביצה בימים קרים אלה, והיא דגור עד לבקיעה, בחודש מרץ.

ההורים מטפלים בגוזל ומשגיחים עליו במשך 4 חודשים עד אשר הוא הופך לפרחון, פורס כנפיים ויוצא לטיסת הסולו הראשונה בחודש אוגוסט.
הוריו של הפרחון הצעיר חונכים אותו בחודשים הראשונים לחייו מחוץ לקן.

יש עוד כל כך הרבה דברים שהוא צריך עוד ללמוד על מנת שיצליח לשרוד בטבע לבדו – איך לתור אחר מזון ואיפה? היכן אפשר לנחות והיכן לא! כיצד להתנהג ואיך להשתלב בין נשרים אחרים שמתגודדים סביב פגר…

 

שמורת טבע חוף אלמוגים

חוף האלמוגים

ההסטוריה, המורשת, הטבע


שמורה ימית מהיפות בעולם – גנים צבעוניים מתחת למים
שוניות מפרץ אילת הן שוניות האלמוגים היחידות בארצנו, ובהן אפשר לצפות בעולם מופלא וססגוני של אלמוגים, דגים ומגוון עצום של בעלי חיים ייחודיים. שמורת הטבע חוף האלמוגים באילת מאפשרת

 • ברכות שכשוך – ברכות רדודות בסמוך לחוף, המאפשרות לילדים קטנים להשתכשך במים.
 • גשרים מעל השונית – גשרים הבנויים מעל השונית, ומהם אפשר לצפות בשונית האלמוגים ובדגים הצבעוניים השוחים בקרבתה. כמו כן, יש מהגשרים גישה בטוחה לצוללים ול"משנרקלים" לצדה המזרחי של השונית הפונה אל הים בלי לפגוע בשונית ובחיים בה.
 • תצפיות בשונית ובבעלי החיים המאכלסים אותה – המבקרים בשמורה יכולים ליהנות מיופיים של היצורים הססגוניים החיים בה גם בלי לצלול בצלילה מקצועית. בעזרת מסכת צלילה ושנורקל (שאפשר לשכור בחוף), אפשר להציץ אל העולם העשיר והמופלא המתקיים בסמוך לשונית החוגרת ואל בלטי האלמוגים שבמקום.

צוללי מכשירים (SCUBA), יוכלו להעמיק לאורך חזית השונית ומדרונה ולחזות במראות הנפלאים של השונית העמוקה יותר.

חוות הקקטוסים – CACTUS & SUCCULENT FARM

משתלת חוות הקקטוסים מתמחה בגידול צמחי מדבר לאספנים, משתלות, גננים ולסתם אוהבי צמחים.
המשתלה מספקת צמחי קקטוסים וסקולנטים לכל משתלות המכירה מאילת בדרום ועד נהריה ומעלות תרשיחא בצפון.

במשתלה אלפי מיני צמחים למכירה ואוסף פרטי לצפייה. אספנים מגיעים אלינו בקביעות למצוא מציאות וצמחים נדירים אשר אינם משווקים במשתלות המכירה. אשר אינם משווקים במשתלות המכירה. ניתן לרכוש במקום במחירים מיוחדים מגוון רחב של קקטוסים, הרכבות מיוחדות, קוקטיילים שונים, כדי חרס, עציצי עץ המזל ועציצים באריזות מיוחדות למתנות. כמו כן ניתן לקבל במקום הדרכה לשתילה וטיפול בעציצים ובגינות קקטוסים

קצת על המקום שלנו

במקום שקט ופסטורלי במושב תלמי – יוסף שבנגב, נמצאת חוות הקקטוסים הגדולה והעשירה ביותר בעולם חוות הקקטוסים – סן פדרו היא אטרקציה תיירותית אמיתית המאגדת תחתיה מספר פונקציות אשר כולן ביחד מקנות חוויה אמיתית למבקר בה .

תוכלו לשוטט בין מאות אלפי הצמחים המרהיבים ביופיים השתולים בשתי גינות נפרדות, האחת בצמוד למשתלת המכירה, אשר בה ניתן לקנות אלפי מיני צמחי הקקטוסים וסוקולנטים במחירים מוזלים וכן חוות סן פדרו בגודל 20 דונם אשר מכילה בתוכה חאן שיירות ללינת שדה במזרנים בסגנון זולה משודרגת וכן תוכלו לשבת במרפסת הזולה ולצפות בזריחה או בשקיעה וללגום יין צבר מקקטוסים.

במקום גם מבנה ערסלים (ערסלים זוגיים, בודדים וכן ערסלי ישיבה) הממוקם ביחד עם תוכי האהבה.

אז בואו ותכירו מקרוב את כסא החותנת, נפוליטוס (קקטוס צבר שמבשלים איתו) אשר ממנו מכינים פוייקה טעים וקקטוס צ'יפס, את פירות הצבר והפריחות המרהיבות שבצמחים המוזרים ביותר בעולם .

חוות צברי אורלי

בחוות צברי אורלי שברמת הנגב גדלים 1100 דונם של זני פטנט ,צבר אדום, סגול, צהוב וכתום חדשים, ייחודיים, בקנה מידה עולמי.

הזנים פותחו במשך 17 שנים בישראל, החל משנת 1975 באמצעות טכניקות ישום אגרו טכניות ומחקר מקיף בתחום טכנולוגית המזון ,הם נושאי העיסוק המחקרי המתנהל ע"י המיזם, החל משנת 1990. 

זני הצבר: טיפוסי מכלוא בהם שולבו התכונות הטובות של מגוון זני (אפונטיה) צבר מדרום אמריקה ומקסיקו הבסיס הוא אופונטיה פיקוס אינדיקה בתוספת המטען הגנטי.

הפרי (טונס) והענפים (נופל) הם ייחודים והאיכותיים ביותר בעולם וגדלים אורגנית ללא כימיקלים וחומרי הדברה בחוות ענק ברמת הנגב. [כביש 204 מדימונה לירוחם].

הזנים החדשים פותחו להיות בסיס יצור חומרי גלם לתעשיות המזון והבריאות.

פרי וירק טרי למאכל יומיומי.

המטעים מניבים פרי וענפים ירוקים לאורך כל חודשי השנה.

 

משק חביביאן

משק חביביאן – ירקות אורגניים טריים ואיכותיים – מושב נחם

ירקות אורגניים טריים ואיכותיים עד פתח הבית,תוך התחשבות בהעדפות שלכם ובתנובת המשק, והכל באהבה רבה.

לפני שבע שנים החלו בועז ומיכל חביביאן להכשיר מחדש את השדה שזנחו הוריו של בועז 15 שנה קודם לכן. כשבועז היה ילד, עבדו יחד כל בני המשפחה בגידול ירקות. את התוצרת הם מכרו בעצמם בשוק המקומי בשנים שלא היה נדיר לקנות ירקות הישר מהמגדל.

במשפחת חביביאן מתעקשים שהדבר אפשרי גם היום. לגדל במסגרת משפחתית ולמכור את הירקות לאלו שיאכלו מהם. בשנים הראשונות התמקדו בעיקר במשלוחים של ירקות עד הבית.

מדי שבוע שותפו המשפחות שבחרו לאכול את הירקות שגדלים במשק חביביאן בתוצרת העונתית ובהתפתחויות בשדה. הירקות נקטפים ועוד באותו היום נשלחים אל יעדם.

עם הזמן הסתבר שמקרוב או מרחוק, חלק מהאנשים מעדפים לותר על הנוחות שבקבלת ירקות עד הבית ולבוא לבחור בעצמם.

היום ניתן לקנות את הירקות האורגניים של משק חביביאן גם כך וגם כך. נשמח לראותכם ימי חמישי 11-18

השוק האורגני בכל יום חמישי -לצד ערוגות המשק בכניסה למושב מצד ימין, לפני המועצה – בין השעות 11:00-18:00

יום חמישי שעת בוקר מאוחרת. הקטיפים בגן הירק עוד בעיצומם וראשוני הקונים כבר מגיעים. לשוק האורגני מגיעים אנשי הסביבה, אלו שעברו למזון אורגני מטעמי בריאות, אלו שמחפשים את הירקות הטריים ביותר שניתן להשיג או את הזנים המיוחדים ואת המגוון שגדל בשדות של משפחת חביביאן.

בשוק הזה נפגשים בשלנים ביתיים, מדריכי תזונה בעלי שם ושפים ידועים שגילו את הסוד. זהו גם מקום מפגש לתושבי האיזור. כאן הם מחליפים מתכונים, מגלים ירקות חדשים או סתם נפגשים לשיחה על הספסל בזמן שהילדים משחקים בין הערוגות.

בכל יום חמישי משנה סככת האריזה שלנו את פניה, לובשת חג ומארחת שוק ססגוני ומשפחתי. לצד השפע הטרי ניתן למצוא גם פירות ומוצרים אורגניים נוספים.

לאלה שאוהבים לבחור בידיים את הפלפלים המתאימים לממולאים של שבת או את המלפפונים הקטנים לחמוצים, לאלה שמחוברים לאדמה ורוצים לראות היכן ואיך גדלים להם הירקות, וגם למי שסתם נמצא באזור ומתחשק לו לפגוש אותנו פנים מול פנים.

אתם מוזמנים להגיע הכי קרוב שאפשר לערוגות ולאדמה, להכיר, לשמוע, לראות, להריח, לטעום, לסייר ולקטוף.

בודידה

בודידה על הגבעה שבין תל עזקה ("ויחנו בין עזקה לשוכה…", מלחמת דוד בגוליית בעמק האלה), לבין תל צפית (התל הלבן המבהיק למרחוק – הלא היא גת הפלישתית) שוכן מושב לוזית. בודידה – בית בד קטן – על פי רוב חצוב בסלע, "אין עושים זיתים של שביעית בבד ובקוטב אבל כותש הוא ומכניס לבדידה". משנה שביעית ח' ו'.

 

שמן הזית של בודידה
השמן הנושא את השם בודידה מיוצר מזיתים הגדלים באדמות לוזית. כמאתים וחמישים דונם של זיתים מטופחים מהזן נאבאלי מוחאסן (נאבאלי מלשון נאבלס – שכם, מוחאסן מלשון חזק); זן זה הינו ישראלי – פלשתינאי, תוצר ראשון של שיתוף פעולה וחדוות העיסוק המשותף בטיפוח סמל השלום, סמל השורשיות והקשר לאדמה של שני העמים, זיתים אלו משמשים לאצירת שמן ולכבישה טיבעית של זיתים.

בית הבד של בודידה
בודידה מפעילה בית בד מודרני הפועל בשיטה דו פזית המאפשרת ייצור שמן זית איכותי במיוחד.
בודידה מאפשרת לכל לקוח, ללא הגבלת כמות מינימום, לייצר שמן זית מזיתיו.

עצי זית להסקה
עץ הזית המשמש להסקה הינו יוצא דופן באיכותו תודות לתכולה אנרגתית גבוהה של העץ, ולניחוח המיוחד של עץ הזית בתנור החימום, ולחותם העשן הנמוך של עץ הזית.

עץ זית לגינתכם
עץ הזית הינו עץ ירוק עד, מרהיב ביופיו ומקנה יופי והשראה לגינה. תהליכי שיפור ושידרוג המטעים יוצרים עצי זית בוגרים המתאימים להעתקה ישירה לגנים.

אמץ עץ זית
במגמה לחזק את הזיקה לארצנו ולאדמתנו אנו מאפשרים, לכל המעוניין, לאמץ עץ זית. השתתפות סימלית בתחזוקת עצי זית תאפשר למצטרפים ל"אמץ עץ זית" קשר ישיר עם עץ שירשם על שמם ויזוהה עימם.

שבילים – אתגר וגיבוש

אנו בשבילים מאמינים כי בשטח ישנו הכוח לחבר בין האדם לטבע ובין האדם לרעהו, לכן פיתחנו במהלך השנים פעילויות שטח ייחודיות המתאימות לכל סוגי האוכלוסייה.

בחברה מדריכים וותיקים ומנוסים אשר מכירים היטב את אורחות הטבע וסודותיו מלווים ומנחים את מגוון הפעילויות. צוות שבילים שם לעצמו כמטרה להתאים לכל לקוח באשר הוא את הפעילות הטובה ביותר וזאת מתוך ניסיון והכרה בצורכי לקוחותינו.

מי אנחנו?
חברת שבילים – מדריכים ואנשי שטח מנוסים…
 • החברה החלה את פעולתה בשנת 2006 ושמה לה למטרה להיות חברה מובילה בתחום האטרקציות ופעילויות שטח ייחודיות לקבוצות.
 • בחברה מועסקים מיטב המדריכים ואנשי המקצוע בתחום, לשבילים ביטוחים מקיפים המכסים את המשתתפים במהלך כל הפעילויות השונות.
 • אנו בשבילים מאמינים שלקוח מרוצה הוא שגריר טוב ולכן אנו מציעים רמת שירות, בטיחות ומקצועיות מן הגבוהות בשוק.

סוסיא הקדומה

הכל התחיל לפני 1500 שנה…

סוסיא הייתה עיירה יהודית קדומה מהמאות 4-9 לספירה.
המבקרים באתר,  יחוו מקרוב את חיי היום יום של היהודים בארץ ישראל בתקופת התלמוד באופן מוחשי. שרידי המבנים והמערות, המקוואות, בתי הבד והגתות, הכתובות, מנהרת המילוט, העיטורים והסמלים היהודיים באבן ובפסיפס, ובראש כולם מבנה בית הכנסת המפואר עם הפסיפסים המיוחדים – מוזמנים לבא ולבקר אצלנו!

מצודת ביריה

סיפורה של ביריה יכול לשמש נושא לסרט עלילתי רב-תפניות: בשנות ה-40 של המאה הקודמת

– כחלק מהמאבק בתקנות של שלטונות המנדט הבריטי שהגבילו רכישת קרקעות – החל הפלמ"ח ביישוב נקודות בגליל. ביריה הוקמה על אדמת קק"ל בינואר 1945 על ידי המחלקה הדתית של הפלמ"ח, אלא שבפברואר 1946 גילו הבריטים נשק שהחביאה יחידת הפלמ"ח, אסרו את 24 החברים והשתלטו על המצודה. בארץ ובעולם נשמעו מחאות נמרצות.

שבועות אחדים לאחר מכן, בלילה גשום וסוער, עלו 3,000 אנשים עמוסי משא כבד והקימו את ביריה ב' סמוך למצודה. הבריטים המופתעים תקפו את ההיאחזות החדשה, הרסו את מבניה וניסו לכלוא את המגִנים שנותרו בה. מאות מתושבים מהאזור העפילו אליה שוב והחלו בפעם השלישית בבניית ביריה. לבסוף, לנוכח הזעקה שקמה בארץ ובעולם, התיר הצבא הבריטי למתיישבים להישאר במקום.

כיום מצוי במקום מרכז מבקרים מרתק המתעד את תולדות האתר ואת המאבק ליישובו. יש בו מוצגים מאותה התקופה, תצלומים וסרטון. אפשר להזמין סיורים מודרכים באתר ובאזור, פעילויות חווייתיות בנושא מורשת יהודית, יערות קק"ל ועוד.

אל תוותרו: תצפית מראש המגדל וטיולים ביער ביריה, שבו עתיקות, קברי צדיקים ושפע פינות חמד.

במיוחד לילדים: הפעלות חינוכיות וחווייתיות וימי גיבוש, לינות שטח ופעילות בשעות הלילה. במוזיאון מצויה מערכת מולטימדיה להפקת עיתון ברוח התקופה.

הידעת? בתקופת התלמוד (המאות ה-6-3 לספירה) הייתה כאן עיירה יהודית ובימי הביניים פעל כאן ר' יוסף קארו. בסוף המאה ה-16 ננטש היישוב.

שפות הדרכה: עברית, אנגלית

מיקום: יער ביריה, מצפון לעיר צפת

פארק תמנע

פארק תמנע, חושף בפני המבקרים מרחבי טבע מדבריים, נופים קדומים עוצרי נשימה ותצורות סלע מרהיבות.
הפיסול הטבעי באבן החול האדומה מציע למבקרים למעלה מ 20- מסלולי טיול ברגל, ברכב או באופניים אל הפטרייה, הקשתות, עמודי שלמה, קניון "הפרצופים" (הקניון הוורוד), עמק ציורי הסלע, מכרות הנחושת, סינגל תמנע ואחרים.

אורחי הפארק ייהנו ממיצג מולטימדיה "מסע בממלכת הנחושת".
עוד בפארק: סיורי שקיעה ולילה המתקיימים בימי הקיץ ובתיאום מראש. שחזור מדויק של "אוהל מועד" – המשכן שליווה את בני ישראל בנדודיהם במדבר, השכרת אופני הרים, שיט בסירות פדאל, מילוי בקבוקים בחול צבעוני ועוד.
אתר קמפינג לקבוצות, משפחות ומטיילים וכן מתחם "וילה קאמפ" מפנק. חאן המלך שלמה: מסעדה חלבית- צמחונית כשרה וחנות מזכרות.

סמר בייק הוטל

"סמר בייק הוטל": חוויית רכיבה מודרכת באופני הרים, טיולי רכיבה יומיים ולמספר ימים במסלולי הרכיבה הרבים בערבה ו"בשביל ישראל לאופניים".

מתחם להדגמת רכיבה אתגרית.

הרוכבים מוזמנים ללון בחדרי הלינה לרוכבים וליהנות מאירוח מדברי. סיורי היכרות עם האנרגיה המתחדשת ומתקן האנרגיה הסולרית הניסיוני המתחמם באמצעות קרני השמש שמפעילות טורבינות המייצרות חשמל.

עוד בסמר: מרכז ללימודי מדבר וסיורים בהנחיית מיטב מורי הדרך בערבה.

קטורה

44 חדרי אירוח לזוגות, קבוצות ומשפחות באווירה כפרית נעימה. החדרים מצוידים מאובזרים לנויות האורחים. האירוח על בסיס לינה וארוחת בוקר המוגשת בחדר האוכל הקיבוצי.

סיורים מודרכים החושפים את ענפי המשק השונים בקיבוץ, מפעל האצות החדשני, השדה הסולרי הגדול במדינה והיכרות עם "מתושלח" – עץ דקל שהונבט מגלעין תמר עתיק בן כ-2,000 שנה, שנתגלה בחפירות הארכיאולוגיות במצדה.

סיור ב"כפר מנותק רשת" – מתחם המדגים שיטות בנייה ייחודיות המנותקות מתשתיות ורשת החשמל. עוד בקטורה: קפה קולותבו מוגשת עוגת הגבינה המפורסמת לצד קפה משובח מבית ג'ו, גלריית אומני הקיבוץ, ייעוץ והכונה למטילים והשכרת אופני הרים.

גן לאומי הרודיון

בהרודיון קרא המלך הורדוס תיגר על איתני הטבע. במאה הראשונה לפנה”ס יצר הבנאי הגדול את אחד המבנים הנועזים ביותר בעולם הקדום.

בפסגת ההר בגבול מדבר יהודה, באתר שבו ביקש לימים להיקבר, הוא בנה ארמון קיץ, ולמרגלותיו- פלא אדריכלי המעורר השתאות גם בימינו.

צימר בין הפרחים

צימר בין הפרחים שוכן במתחם משתלת מאירה שבקדומים.

הצימר מתאים לזוגות ולמשפחות וכולל:

 • בריכה- מחממת בחורף! פרטית
 • ג'קוזי
 • שולחן פינג פונג
 • פינת פויקה
 • מסכי טלוויזיה, ערסלים ועוד..
 • הצימר מתאים לשומרי שבת- פלטה, מיחם שעוני שבת.
 • המקום מתאים גם לאירועים- בר/ בת מצווה, מסיבות, ימי הולדת, וכו'

נפלאות עין כרם – נשים יוזמות תיירות

ימי גיבוש, ימי כייף, סיורי נשים, אירועי סוף שנה עם צוות "נפלאות עין כרם". שלל חוויות בעין כרם הקסומה מבוססות אירוח בבתים העתיקים בעין כרם. בואו להכיר את עין כרם מבפנים, בפינות החמד הנסתרות, בסימטאות העתיקות, ובתוך הבתים.

בכל בית מזומנת לכם חוויה . חוויות פולקלור ומורשת, קולניריה, מפגשי אומניות, סיורי חוץ בעין כרם, סיורי נשים, סיורי טבע, אקולוגיה ומלאכות עתיקות, סדאות בישול משעשעות, סיורי טעימות וסיורים בירושלים עצמה באתרים הקלאסיים.

רוב רוי – שיט בקאנו אינדיאני

"רוב רוי" הינו אתר מיוחד לשייט קאנו וקיאקים על הירדן הדרומי, המלא במים כל השנה!!
האתר כולו בנוי מחומרים טבעיים: עץ וחימר, ומשלב בתוכו מוטיבים אתניים אינדיאנים.

אופיו השקט והפסטורלי של המקום בשילוב השייט במימיי הירדן, מאפשר לחוש מגוון רחב של תחושות הנעות מרוגע ונינוחות ועד אקשן ואדרנלין במים.

באתר גם מגוון רחב של פעילויות לקבוצות מאורגנות. המקום פתוח כל ימות השנה ומאפשר לקבוצות מכל הגילאים לשלב ימי כיף וימי גיבוש עם ארוחות שטח מפנקות, טיולי ג'יפים, נהיגה עצמית ברכבים ירוקים, סדנאות אינדיאניות, סדנאות ODT, משימות ועוד.

"קל-דעת"

חברת "קל-דעת" לטיולי סגווי שטח הוקמה על ידי ד"ר דובי הדר, מדריך טיולים ותיק ומרצה לידיעת הארץ.
למעלה מ- 30 שנה עוסק דובי בהדרכת טיולים. במקביל להדרכת טיולים, גם למד במחלקה ללימודי ארץ ישראל באוניברסיטת בר אילן ובמשך השנים סיים לימודי תארים ראשון שני ושלישי בלימודי ארץ ישראל.
אחרי ש"חרש" את הארץ לאורכה ולרחבה ברגליו ולימד דורות של מדריכים בקורסים והשתלמויות, בחר דובי להדריך גם טיולי סגווי. לא סתם סגווי, אלא הכלי החדיש סגווי X2 הדגם המיוחד המותאם לסיורי שטח.
הטיול בסגווי הוא קלי קלות. מהרגע שעולים עליו, תוך מספר שניות מבינים שאפשר לסמוך על הסגווי והוא יתאמץ ל"רחף" במקומנו. למה להתאמץ בהליכה, אם הסגווי עושה זאת בשבילנו ללא כל מאמץ?

הדעת בטיול מובטחת. דובי עצמו מדריך את הטיולים וזוהי חוויה בפני עצמה! מי שהוביל אלפי מטיילים והדריך עשרות קורסי מדריכים והשתלמויות וחי כבר עשרות שנים בגולן, מכיר היטב כל פינה ויודע גם איך לספר סיפור.
השילוב של "קל" עם "דעת" הוא השיא של חווית הטיול. הטיול ללא מאמץ וחווית הקלילות מלווים את המטייל גם הרבה אחרי שהטיול הסתיים. אצלנו ב"קל דעת" חשוב שתהנו מהרכיבה על הסגווי, אבל לא פחות מכך חשוב לנו שגם תהנו מטיול טוב.

מסלולי הטיולים של "קל-דעת טיולי סגווי" נבחרו בקפידה כדי שיהיו מעניינים ומאתגרים וישאירו את המטיילים עם חיוך ענק על הפנים – חיוך שיחזיק מעמד זמן רב…

טיולי סגווי "קל-דעת"– חוויה אטרקטיבית של אקשן בשטח. הטיולים המודרכים בקבוצות אינטימיות מתחילים ב"גן הצליל והרוח" ובהמשך יוצאים אל היער המקיף את מושב אלוני הבשן. נסיעת "הריחוף" על הסגווי בדרך היער אל התצפית המשקיפה אל סוריה היא חוויה מאוד מיוחדת! טיול "ריחוף" בלי כל מאמץ פיזי – במסלול הסגווי הכי אתגרי שתוכלו למצוא!

הנחיות לטיולי סגווי:
• הרכיבה בסגווי אינה מצריכה רשיון נהיגה.
• הרכיבה בסגווי מותרת מגיל 16 ומעלה בלבד.
• הרכיבה בסגווי לילדים מגיל 16 עד 18 אפשרית בהסכמת הוריהם.
• הרכיבה בסגווי אפשרית רק למי ששוקל בין 45 ל- 117 ק"ג.
• הרכיבה בסגווי אסורה לנשים בהריון.
• בזמן הנסיעה חובה לחבוש קסדה. אנו מספקים את הקסדות.
• מומלץ להשתמש גם במיגון ברכיים ומרפקים. אנו מספקים את אמצעי המיגון הנדרשים.

הרשמה ותשלום
כל הטיולים בהזמנת מקום מראש. לא מומלץ להגיע ולראות שאין לכם מקום בטיול שעומד לצאת…
• יש להגיע לטיול בזמן שנקבע. מומלץ להגיע כמה דקות לפני תחילת הפעילות.

כדור פורח עם אובר ישראל

חושבים שכבר חוויתם הכל? מה לגבי טיסה בכדור פורח? נסו את אובר ישראל ותראו בעצם לא חוויתם כלום…

דמיינו את עצמכם נכנסים אל כדור פורח עם יקיריכם, מוקפים סל נצרים ונוף מדהים… האש מפיחה בכדור הפורח רוח חיים, ואתם עולים אל על, גבוה לשמיים. דברים שרואים משם לא רואים מכאן, נופי הארץ פרוסים למרגלותיכם, וההתרגשות בשיאה. בנחיתה, תחכה לכם שמפניה חגיגית.

בוקר הטיסה בכדור פורח

אם יש משהו ששווה לקום עבורו בזריחה – זה טיסה בכדור פורח! צריך להבין שניפוח הכדור זוהי חוויה מדהימה כשלעצמה. מי שרוצה, יוכל לסייע במלאכת הניפוח לצוות הטיסה. על דבר אחד אי אפשר להתווכח – כולם יהנו עם קרני השמש שתבצבצנה מבין העננים.

בבוקר הטיסה הצוות יקבל את פניכם עם שתייה חמה ונשנושי בוקר מפנקים. לאחר תדרוך קצר של בטיחות נקפץ אל הסל בידיעה שאנחנו לקראת טיסה מדהימה בכדור פורח, ונוף מקסים הולך להיגלות לפנינו.

זה הזמן לשכוח מצרות היום יום, להתרכז בנוף ובאווירה המיוחדת שיש למעלה בשמיים, בעוד הצוות אחראי על ניווט הכדור בהתאם לכיוון הרוח. אל תשכחו להביא מצלמות בכדי לתעד את כל היופי שמשתקף מלמעלה.

כדור פורח – לאחר הנחיתה

אם חשבתם שהחוויה מסתיימת עם הנחיתה – חישבו שוב. בסיום הטיסה צוות הקרקע ימתין לכם עם בקבוק שמפניה חגיגי ויחלק לכם מזכרת מיוחדת לאות השתתפות בטיסה בכדור פורח. אחר כך נחזור לנקודת ההתחלה עם רכבי שטח.

כמה זמן נמשכת טיסה בכדור פורח?

הטיסה אורכת כשעה – אבל הזמן עובר שנהנים.

חוות הנופש ורד הגליל

חוות הנופש ורד הגליל – מקום לחוויות בנוף אחר

חוות הנופש ורד הגליל ממוקמת על גבעה הצופה לכנרת, הרי הגולן והגליל בקרבת כורזים, צומת עמיעד וראש פינה. המקום נוסד בתחילת שנות ה- 60 ומציע לאורחיו חופשה כפרית ייחודית בחווה המשתרעת על כ-120 דונם של צמחיה שופעת, נוף, בוסתנים ומרחבי דשא.
ניתן להתארח באחד מ- 30 בתי נופש קסומים מעץ ואבני בזלת מקומית.
לצאת לטיול רכיבה של שעה עד מספר ימים בנופים נפלאים של גולן גליל וכנרת.
לקחת שיעורי רכיבה או קורסי רכיבה קצרים לאורחי מלון.
ליהנות מארוחה טובה במסעדת טיביס היפהפייה בחווה- בניצוחו של שף חיים טיבי.
מסעדה כפרית משפחתית משובחת הממוקמת בלב החווה- וצופה אל מגרשי הרכיבה.
עוד בחווה: מתחם "קרוב לטבע" לטיפולי גוף מקצועיים, בריכת שחייה מול נוף כנרת (בעונה),
לובי אינטימי, פינות משחק, גת עתיקה, מפרצוני שלווה, ושבילי טיול.

צוות החווה ישמח לעזור לכם לתכנן את החופשה המושלמת עבורכם.

קצת היסטוריה

יהודה אבני הגיע משיקגו ופגש את יונה בקיבוץ חצרים. בשנת 1961 עלו יחדיו לצפון לחפש נחלה בה יוכל יהודה להקים חווה ולהגשים את חלום ילדותו. אהבתו לסוסים, לאוכל טוב ולאנשים הנחו אותו לבחירת הגבעה הזו הצופה לכנרת ולקביעת אופייה של החווה. השטח היה מכוסה קוצים וסלעים והפיכתו לקרקע בה ניתן לשתול לזרוע ולבנות הייתה קשה וממושכת, קק"ל ועובדים מסורים סייעו רבות. ב- 45 השנים שחלפו עוצבו פניה של החווה תוך רצון שהבאים אלינו יהנו מהנוף…

נמל עין גב

ברוכים הבאים לנמל עין גב

בנמל עין גב מתקיימות אטרקציות רבות המאפשרות למשפחות לבלות ולנפוש על שפת הכנרת. הנוף היפיפה, רמת השרות, הניסיון רב השנים והיכולת להציע שילוב של מרכיבי תיירות נופש, קיט ובילוי יומי, הביאו את עין-גב למקומה המכובד על מפת התיירות.

ים של חופש בנמל עין גב

למבקרים בקיבוץ ובנמל עין גב מצפים שפע של בילויים וחוויות, לילדים ולמבוגרים, מהמהנים שבאטרקציות בכנרת:

 • טיילת ציורית על שפת הכנרת הצופה אל נמל עין גב ואל נופי הגליל והגולן.
 • פעילות ימית של אירועים והפלגות על המים: שייט כנרת, שייט דייג ודייג ליום אחד.
 • מסעדות עין גב: מסעדת הדגים המפורסמת של עין גב
 • מזנון "בית הפרי" וארוחות לקבוצות בחדר האוכל הקיבוצי.
 • סדנאות יצירה בעץ להורים וילדים בנגרייה של סבא יוסי.
 • "דרך הקיבוץ"- סיור רכבת ברחבי הקיבוץ.
 • חנות מתנות בצמוד למסעדת הדגים.
 • מוזיאון בית העוגנים וגלרייה לאמנות 200- .
 • מבחר טיולי כנרת – טיולים מאורגנים בעין גב והסביבה.
 • פסטיבל עין גב למקהלות וחבורות זמר המתקיים מדי שנה בחול המועד פסח.
 • בסופי שבוע, בחגים ובמועדים, אירועים נוספים לקהל הרחב.
 • להשלמת הבילוי והנופש אנו מציעים לאורחינו את כפר הנופש עין גב.

קמפינג בחברותא

2 אוהלים מונגולים מאובזרים ומפנקים.

בכל אוהל מכיל מטבחון מאובזר ובלעדי לאורחי האוהל, הלינה כוללת מזרונים, כלי מיטה ומצעים נקיים לכל אורח.

האוהלים ממוזגים וליד כל אוהל יש שירותים ומקלחת בלעדיים.

מחוץ לאוהל מתחם בילוי מאובזר המחולק לשניים וכולל סככות, מנגלים, ערסלים, פינות ישיבה ובורות למדורה.

פינוק בשטח בצפון מערב הגולן מעל עמק החולה ואצבע הגליל.

מוזיאון הטבע התנ"כי

מוזיאון הטבע התנ"כי הינו מוסד ייחודי מסוגו שהוא בחלקו גן חיות, חלקו מוזיאון להסטוריה של הטבע וחלקו מרכז למידה יהודי. הוא מציג מגוון עצום של יונקים, ציפורים, זוחלים, דו-חיים וחרקים המוזכרים במקרא ו בתלמוד.

במוזיאון מגוון רחב של תערוכות שביניהם אוסף של פוחלצים למינים הגדולים יותר בעוד שהמינים הקטנים מוצגים בתצוגות חיות! בנוסף לכך יש גם מספר רב של פריטים ביולוגיים בעלי משמעות וחשיבות דתית יהודית. הביקורים במוזיאון הינם במסגרת סיורים מודרכים חווייתיים, בהם יש אפשרות להתקרב ולגעת באופן אישי בבעלי חיים!

דרך הסיורים האינטראקטיביים הללו, מבקרי המוזיאון יוכלו ללמוד אודות זהויות ומשמעויות של בעלי החיים במקרא, להרחיב את הידיעה בערכים, משפט והיסטוריה יהודית ועל ההיסטוריה של הטבע, הנופים והחיות של ישראל התנכית.

רייז אפ כדורים פורחים

היה היו פעם שני אנשים. האנשים האלו הביטו בשמיים הכחולים וחלמו חלום: לצבוע את השמיים בעשרות צבעים. הם לא ידעו עדיין שהגשמת החלום שלהם, תביא להגשמת אלפי חלומות של אלפי אנשים נוספים…

בשנת 2006 הקימו אפי וטל, באהבה ובכוונה, את RIZE UP – חברת תעופה חלוצית, ראשונה מסוגה בישראל, המציעה טיסות בכדור פורח לקהל הרחב.
מאז ועד היום ממשיכה RIZE UP לצבוע את השמיים, להרחיב את הלב ולהגשים חלומות, בכל יום מחדש.

RIZE UP שמה לעצמה למטרה להעניק לכם חוויה עילאית ועל כן פועלת על פי הסטנדרטיים העולמיים הגבוהים ביותר שישנם. ברשות החברה 5 כלי טיס חדישים ומרהיבים ביופיים. סלי הנצרים של כל כדור פורח מכילים בין 4 ועד 16 נוסעים! את כלי הטיס של RIZE UP מטיסים הטייסים הוותיקים והמיומנים בישראל.

שבע שנים אחרי הקמתה, אפי, טל וצוות RIZE UP לא מפסיקים לחלום.

RIZE UP יוזמת ומפיקה את מיטב אירועי התעופה ופסטיבלי הכדורים הפורחים בארץ – "הגלבוע מגבוה", פסטיבל שנתי המתקיים במעיין חרוד ו"תמנע באוויר" בפארק תמנע אשר בחבל אילות.

תמונות מפסטיבלים ומידע על פסטיבל הכדורים הפורחים הבא שיתקיים בחול המועד סוכות תוכלו למצוא כאן (בקרוב).

כמי שהקימו את החברה הראשונה מסוגה, צוות RIZE UP ממשיכים לפעול על מנת לקדם ולבסס את ענף הכדורים הפורחים בישראל, תוך ייצור שיתופי פעולה עם אנשי מקצוע מהארץ ומחו"ל ועם נציגי רשות התעופה האזרחית.

בנוסף לטיסות פרטיות, פסטיבלים הומים ואירועים קסומים, מפיקה RIZE UP אירועי חברה, ימי כיף וימי גיבוש, משלב הרעיון ועד שלב הביצוע. בין לקוחות החברה תמצאו את משרד ראש הממשלה, בנקים, חברות ביטוח, חברות תרופות, היי טק והנהלות בכירות במשק.

חוות כרמי הר הנגב

בארץ המכתשים ממוקמת חוות כרמי הר הנגב.
מזג האוויר הקריר והיבש בקיץ השטפונות והשלגים בחורף הופכים את הביקור בחווה לחוויה מסוג אחר.

בחוות כרמי הר הנגב קיימים 4 צימרים 2 משפחתיים ו-2 זוגיים לנוחות המטיילים קיימים 3 אוהלי אירוח בגדלים שונים ואתר קמפינג ממולץ מפה זו השנה החמישית ברציפות ובעיקר אירוח לבבי וחם תמיד שמחים לארח.

הכי טוב בדרך – סדנת מנהיגות מחכמת הטבע והמקורות

חוויה וכלים מעשיים להנהיג את חייך להשגת מטרות דרך החוכמה הקדומה ליצירת יותר כסף, בריאות, שמחה ואהבה.
1. סדנאות שטח
2. הרצאות ומופעי השראה בכנסים
3. הדרכות פרטיות – סיור +
4. קורסי מנהיגות לקהילות
5. מסעות מדבר ופינוקים

(קרדיט: תוכן ותמונות -הכי טוב בדרך – סדנת מנהיגות מחכמת הטבע והמקורות)

יקב מונד

במושב משמרת שבגוש תל מונד והוא מייצר קרוב ל- 25,000 בקבוקים של יינות כשרים בשנה, מהזנים "קברנה סוביניון", "מרלו", שיראז – קברנה, "קברנה פרנק", "פטיט סירה", פטיט ורדו, יין לבן חצי יבש ויבש, מוסקט לקינוח ויין בסגנון פורט.

“דני במדבר”

מתכננים טיול ג'יפים ורצים אותו הפעם מרתק ומיוחד?
יוצאים לטיול נודד וצריכים שירותי לוגיסטיקה?
מארחים קבוצה גדולה של אנשים וחסר לכם מקום אירוח ו/או לינה?
ל"דני במדבר" היכולת, הכשרון והנסיון לתת לכם פתרון!

גן בעדן טירת צבי

כאן אצלנו ב"גן בעדן" – טירת צבי:
19 יחידות אירוח גדולות ומרווחות המתאימות במיוחד למשפחות. כל היחידות צמודות דשא ,מאובזרות ומצוידות במטבח חלבי, מקרר, מיקרוגל, פינת קפה, טלוויזיה עם ערוצי YES ומזגן . סמוך ליחידות האירוח מתקני ספורט וגני שעשועים.
האירוח שלנו כולל ארוחת בוקר עשירה, המוגשת באולם המיועד לאורחינו ובסופ"ש האירוח על בסיס פנסיון מלא.
האוכל מבית קייטרינג "טיב ביתי" – בעל כשרות מהדרין.

אז מה עושים בקיבוץ?
– בריכת שחייה הפתוחה (בחודשים מאי-ספטמבר) לרשות אורחי גן בעדן – בשעות נפרדות ומעורבות.
– פינת חי בה מגוון עשיר של חיות בית -כבשים ,תרנגולות, ברווזים ,סוסים – לצד קופים ועופות דורסים.
– ביקור בחצר הטירה -מרכז מבקרים לתולדות טירת צבי, עם חפצים, תמונות ואביזרים של פעם.
– בית כנסת פעיל בכל שעות היום.
– מרכול לרשות האורחים, חנות המפעל של נקניקי טירת צבי.
– סדנאות אמנים : ניפוח זכוכית ,גילוף מזוזות בעץ ועוד.
– מתקני כושר ושעשועים בסמוך לחדרים.
– טירת צבי מהווה נקודת מוצא מעולה לטיולים בעמק המעיינות ,הגלבוע עמק הירדן ועוד.

אטרקציות מרכזיות באזור:
פארק המעיינות
גן השלושה- ה"סחנה"
גן גורו
ביו-תור
הגנים הלאומיים בית שאן
החיזיון הלילי "אורות שאן" בעתיקות בית שאן
כוכב הירדן
בית הכנסת העתיק בבית אלפא.

כפר הנוקדים

בבקעת הקנאים שבמדבר יהודה, בין העיר ערד למצדה, שוכן נווה מדבר מוריק: כפר הנוקדים. כאן, בצל עצי דקל ובוסתנים, עומדים חדרי אירוח ציוריים, אוהלים בדואים ארוגים מצמר עיזים, חאנים רחבי ידיים מאבן מקומית ופינות חמד לרוב.

כפר הנוקדים מארח קבוצות ובודדים הרוצים ליהנות מאווירה שקטה, משלווה ומנוף מדברי בראשיתי.
האקלים המדברי מיטיב עם האורחים: האוויר צח ויבש ביום, וצונן ומשיב נפש בלילות.

לאורחי הכפר מוצעות אפשרויות לינה שונות החל מחדרי אירוח ועד אוהלים וסוכות. ניתן גם להגיע לקמפינג במקום.
כפר הנוקדים מציע למשפחות חבילות חצי פנסיון על בסיס לינה וארוחות וכן במקום פינות מטבח, בהן ניתן לארגן ארוחות באופן עצמאי.

כפר הנוקדים מזמין אתכם ליהנות מטיולי גמלים, טיול אופניים או לצאת לטייל עם האפליקציה שלנו "נוקדים בשטח", שמציעה מסלולים קרובים לכפר ואפילו משחק ילדים מדליק ביותר. נשמח לקחת אתכם אל לב המדבר רכובים על גמלים, להשכיר לכם אופניים בהם תיסעו לטייל בקרבת הכפר או ללוות אתכם וירטואלית באחד מחמשת המסלולים שמחכים לכם באפליקציית "נוקדים בשטח".

חוות ארץ האיילים

פארק אתגרי לכל המשפחה! האומגה הכי ארוכה בארץ, חי בר, קירות טיפוס ועוד…

חוות ארץ האיילים התחילה מחלום ילדות של שני חברים שהחליטו להקים חווה בטבע, ולאחר תלאות רבות בנברי הבירוקרטיה במהלכן גילו שמסע כומתה של 90 ק"מ הוא לא הדבר הכי קשה שעברו בחייהם, הצליחו להגשים את חלומם ולקבל רישיון להקמת חווה לאיילים.

מאחר ואיילים גדלים רק במזג אוויר קריר המקום שנבחר היה גוש עציון, בהמשך הורחבה והוגדלה החווה והתווספו אליה מגוון בעלי הקרניים ובעלי חיים נוספים, פארק אתגרים, מסעדה, מתחם אירועים, מאהל אירוח, ובעתיד הכוונה להוסיף גם צימרים.

גוש עציון חבל ארץ עם נוף מרהיב לטיולים בו שזורים פרקי תרבות העם היהודי ומורשתו הביא אותנו בסוף גם לתחום הפקות השטח.
החל מביצוע סיורים מודרכים ברכבי שטח המותאמים למגוון קהלי יעד ועד תמיכה במנהלות של טיולים מאורגנים.

המקום מתאים לפעילות גיבוש קבוצתית בחווה ומחוצה לה בה ניתן לשלב את מתקני החווה ואף להוסיף לינת קמפינג עצמאית, לינה באוהל בדואי (חוויה אולטלמטיבית לסופי שבוע) וטיולי ספארי 4X4 בנופים ובמסלולים יפהפים קרובים בגוש עציון ואף להרחיק לטיולי שטח במדבר יהודה.

את כל אלו תמצאו אצלנו בלבו של יער אורנים מעל ואדי גן עדן והכול במרחק של שעה נסיעה מתל אביב בכיוון ההפוך לכל הפקקים המאפיינים את כבישי הארץ בימי החג.

שירת הכוכבים – חווית אסטרונומיה תרבותית

תצפית כוכבים ומצפה נייד בליווי טלסקופים

בואו לגלות את המסתורין שיש לשמיים להציע. הכרות עם מפת השמיים, קבוצות ושמות הכוכבים, כיצד מזהים את כוכב הצפון, גלגל המזלות, בתוספת הסברים מדעיים וסיפורים מרתקים על עולם האסטרונומיה ממקורות היהדות ועמים עתיקים יחד עם הסברים על התקדמות האסטרונומיה עד לימינו.

בנוסף, המשתתפים יזכו לצפות בגרמי שמיים דרך טלסקופים מקצועיים, דרכם על כוכבי הלכת, מכתשי הירח, גלקסיות, ערפיליות, צבירי כוכבים וכוכבים כפולים ומה שהשמיים יציעו לנו בליל הפעילות.

יהל – מעין במדבר

כפר נופש בקיבוץ יהל, 28 חדרי אירוח לזוגות ומשפחות טבולים בירוק. החדרים מאובזרים ומצוידים, לנוחיות האורחים.

אורחי חדרי האירוח ייהנו מסיורים חקלאיים בדגש גבול השלום עם ירדן ושיתופי הפעולה בתחום החקלאות, טיולים אל שדה הבולבוסים בנחל יעלון, מסלולי רכיבה באופני הרים ושפע טיולים רגליים למשפחות ומטיילים. הסיורים לקבוצות בתאום מראש.

משפחות ייהנו מייעוץ חינם.

חניון יעלים – צומת יטבתה

חניון לילה ללינת שטח וקמפינג לקבוצות תלמידים ומטיילים, תנועות נוער ומשפחות. החניון כולל אוהלי לינה גדולים המוגנים מגשם ומחוממים בחורף, מקלחות ושירותים, מגרשי כדור-עף, לינת קרוואנים לצוות ואוהל אירוח בדואי מסורתי. פעילויות וארוחות בהזמנה מראש.

אייבקס – אירוח חווייתי במדבר iBex

מלון Ibex הוקם כדי לספק לאורחיו הנאה מירבית ומפנקת מחווית הבילוי בנגב.

מצפה רמון
אזורנו מאופיין באקלים נוח, נופים מדבריים, לצד היכרות עם צמחייה ובעלי חיים יחודיים, טיולים מרתקים, ושרידי תרבויות עתיקות שהתקיימו בנגב במשך אלפי שנים.

השהות במלון
המלון מדגיש את חווית השהייה המשותפת, וכולל חלל ביתי חם ומזמין, המאפשר למטיילים להרגיש בנוח וליהנות יחדיו. חדרי המלון מרווחים ומפנקים, פינות הקפה והמנוחה זמינות לכל אורח, ואולם האירועים והכנסים מאפשר לקיים פעילויות קבוצתיות: אירועים משפחתיים, כנסי מנהלים, סדנאות יוגה, ניה וכנסי חברה. ארוחות בוקר עשירות וארוחות ערב לפי הזמנה גדולות ומיוחדות.

חוויית אירוח
אצלנו תזכו לקבלת פנים חמה ולאירוח במלון חדשני ומפנק, המציע ליווי מקיף בתכנון החוויה הדרומית העשירה, והמלצות על פעילויות לכל רמות הקושי, הכוללות בין השאר – מסלולי הליכה רגליים, רכיבת אופניים וסוסים, טיולי ג'יפים ופעילויות העשרה נוספות.

TripAdvisor
בשל כל הסיבות הללו ועוד רבות נוספות, קיבל מלון IBEX את פרס שביעות הרצון באירוח מטעם trip advisor, בשנים 2013-2016. המלון נמצא זו השנה הרביעית בין 25 המקומות הראשונים לאירוח של לינה וארוחות בוקר בישראל.

דרך החלב – משק קורלנדר

משק קורלנדר נוסד ב- 1951 על-ידי לויצ'י ולילי קורלנדר ובנם טומי בן ה-3 שהיגיעו מרומניה אחרי מלחמת העולם
השנייה למושב בית הלל שהיה עדיין בשלבי בנייה הראשונים שלו. הסוכנות היהודית שליוותה את המתיישבים במושב
העניקה להם פרה בהריון וחצי סוס לתחילת הדרך. לאחר 3  שנים נולד למשפחה בן נוסף זאב.

באותה תקופה עסקה משפחה בגידול ירקות, חליבת פרות, לול מטילות ואת התוצרת היו מוכרים בשוק בקריית שמונה.
עם השנים המשק החקלאי התפתח מאוד.כיום  הרפת מונה כ- 400 פרות ומשלבת את הטכנולוגיות המודרניות ביותר
עם המסורת המשפחתית. תחום הפרדסים והמטעים גדל ובמקביל התפתח הענף האורגני במשק הכולל זיתים, רימונים, אשכוליות, תפוזים ולימונים. כיום עובדים במשק  בשיתוף 3 דורות סבתא לילי, הבנים טומי וזאב והנכדים דרור ועומר.

בטבע שלך – הפקות תוכן בשטח

"בטבע שלך" מציעה הפקות אירועים בטבע ומתמחה בפיתוח תוכן לקבוצות, ארגונים ומוסדות חינוך עבור – ימי גיבוש, ימי עיון, אירועים ומשחקים בטבע, סדנאות, ימי כיף, פעילויות ODT, הדרכות לעובדים ותוכניות חינוכיות שנתיות או ארוכות טווח למגוון של גילאים ומאפייני משתתפים.

אנו עושים זאת באמצעות הפקות איכות שהדגש בהן הוא על החוויה והערך של המשתתפים. כל זאת תוך היכולת לשלב את האירוע בטבע, בהפקות שטח או כל סביבה התואמת את הקונספט של האירוע.

ערך החינוך באירועים שלנו. 

הצוות שלנו מתמחה בהפקה ופיתוח תוכן באירועים שלנו, תוך שימת דגש על אפקט החוויה.
אנחנו לוקחים את החזון והיעדים של הלקוחות שלנו, בין אם מדובר בסדנת הכשרה, בר מצווה או יום גיבוש בטבע, ומיישמים אותו בחוויה של המשתתפים.
צוות ההדרכה והתפעול שלנו הינם אנשי מקצוע בעלי יכולת יוצאת מן הכלל בהעברת חוויה באמצעות למידה.
על פי החזון שלנו, הצוות המעביר את החוויה הוא קריטי לאיכות האירועים. לכן כל מפגש קבוצתי, סדנא, טיול, אירוע וכל אינטרקציה ערכית עם המשתתפים נעשית ברמה גבוהה, עם ידע נרחב בתחום האירוע.

הערך המוסף בכל אירוע שלנו.

יש לך חזון, מטרה ספציפית או יעד מסויים שאותו חשוב לך להשיג באמצעות האירוע? אנחנו גורמים לזה לקרות. אנחנו נשאל אותך מה היית רוצה להפיק מהאירוע? איזה ערך היית רוצה להגשים באמצעותו?
אנו רואים בהגשמה של יעד זה כאתגר וכעיקר מפעלינו.
אנחנו נפעיל את כל המשאבים הקיימים להגשמת היעד; אנשי מקצוע ומומחי-תחומים, מדריכי חוויה, אטרקציות, כלים, משחקים, ערכות וארוחות ייחודיות.

תנו לנו חזון, יעד או רעיון ואנחנו ניישם.

אנחנו מתמחים בהפקות אירועים בטבע. מה שמבדל אותנו באמת הוא היכולת לקחת יעד או ערך שחשוב לך וליצור ממנו חוויה מקורית וייחודית עליה ידברו המשתתפים לאורך זמן. האירועים שלנו מותאמים לצרכי הלקוח, מאפייני המשתתפים ונושא הדגל או הקונספט שנבחר. ביכולתנו להציע את מכלול החבילה הנדרשת להפקת כל אירוע תוך שמירה על איכות וייחודיות בעת הביצוע.

ליווי אישי ומקצועי לאורך כל התהליך.

אנחנו הולכים יד ביד עם לקוחותינו ומלווים אותם לאורך כל התהליך. מחויבות ויחס אישי משלב התכנון ועד הביצוע הם עקרונות חשובים שאנו משמרים בעסק שלנו בקביעות לאורך כל השנים.
בשלב הראשון נעזור לך לבחון את מטרת האירוע בכדי שנוכל להגשים אותו בהמשך. לאחר מכן נאפיין את מרכיבי האירוע האפשריים, את הכלים,התקציב לוחות הזמנים והתהליך התפעולי שבאמצעותם ניתן להפיק את האירוע.

אל קסמי הגליל והגולן – תרצה ניב

מדריכת טיולים ומורת דרך עם רשיון משרד התיירות – תרצה ניב

תעודת מדריכת טיולים של החבל"ט/ מכללת תל חי ובעלת תואר ראשון בביולוגיה.

מאחורי כ-25 שנות עבודה והדרכת טיולים, בעיקר באיזור הצפון – הגליל והגולן, ובכלל מאוד אוהבת ומחוברת לאיזור ונהנית לעסוק בהדרכה בו. כבר שנים עוסקת בהדרכת טיולים באופן עצמאי וגם דרך גופים שונים כמו החבל"ט, קק"ל, סוכנויות שונות, קב' פרטיות של מבוגרים/משפחות בשמורת החולה ובאגמון החולה החדש וגם ב"בית דונה גרציה" בטבריה.

עבדתי בעבר כביולוגית במעבדה לחקר הכנרת, ברשות שמורות הטבע  (שמורת גמלא,שמורת החולה), בתחומי הדרכה, צפרות וצומח.

הדרכת טיולים – התמחויות מיוחדות :

 • צפרות עמק החולה ובכלל
 • סיור עומק בערי הקודש צפת וטבריה
 • סיור-סיפור במושבות הגליל
 • טיולי פריחה בהרים בואדיות ובנחלים
 • כמובן שכל מסלול ואתר באזור הצפון בנושאי טבע, היסטוריה
 • ארכיאולוגיה, התיישבות או אטרקציות אחרות לפי בחירה

הצב המעופף ג'יפים ושטח

ה"צב המעופף" הינה חברת טיולי ג'יפים ופעילויות שטח שבסיסה בקיבוץ מרום-גולן.
תחומי הפעילות של החברה הינם טיולי ג'יפים, הדרכה לקבוצות, משחקי שטח והרפתקאה, ימי כיף, הפקות אוכל ולוגיסטיקה.
ייחודה של חברת הצב המעופף טמון בראש ובראשונה באיזור הפעילות:
ארץ צפון הגולן על שלל גווניה ונופיה, הכפרים הדרוזים, יערות עתיקי יומין, חיות הבר, הדי קרבות, האנשים והסיפורים הם הרקע והבסיס להתחלה טובה.

הדרכות תוכן עם חיוך, רוח הרפתקאה, אהבה לשטח והכרות עמוקה של האזור הם חלק נוסף המעצב את אופי הפעילות.

בראש החברה עומד אמיר דרורי. תושב קיבוץ מרום-גולן, איש שטח, מרחבים וחובב הנאות החיים, ששם לו למטרה להפוך את אהבתו לשטח ולאדם לדרך חיים יומיומית. כך לפני כארבע שנים החל פרוייקט "הצב" לרקום עור וגידים.
אבל האהבה הייתה קיימת שם תמיד.
לישון בשטח, לבשל על מדורות, להתחבר אל האלמנטים…לטייל ולראות.
המוטו הזה הוא שמעצב את אופי הפעילות שלנו ובזה נוכח מהרגע הראשון כל אדם שמגיע לאחת הפעילויות של ה"צב". בין אם מדובר בהדרכה מראש הר בנטל או בטיול חובק צפונות הגולן ,קשה יהיה  לכם להתעלם ולא להדבק בהתלהבות האופיינית לעשייה שלנו.
גם המדריכים והנהגים שעובדים במסגרת ה"הצב המעופף" נבחרים על פי הקו המנחה של האהבה לשטח ולאנשים והם "טיפוסים" אחד אחד. דבר שמוסיף לעושר החווייה של המטיילים.
קהל לקוחותינו הינו רב גוני וכולל  משפחות מכל קשת האוכלוסיה הישראלית, חבר'ה צעירים ברוחם, חברות נוער מקיבוצים ותנועות, ארגוני עובדים, חברות היי-טק ומטיילים פרטיים מהארץ ומחו"ל.  לכולם מכנה משותף אחד והוא האהבה והרצון לבלות עוד רגע, שעה או יום במסעות הטבע.

מחירון

שעת נסיעה נוספת

מחיר רגיל: 200 ש"ח.

גני יהושע – פארק הירקון

פארק גני יהושע חולש על שטח של 3,750 דונם,והוא משתרע ממחלף גהה במזרח ועד שפך הירקון במערב.

עוד בימיה הראשונים של מדינת ישראל החליט דוד בן גוריון, להקצות את שטח הפארק לרשות עיריית תל אביב תמורת לירה אחת לדונם, וכי בתחום שמשני צדי הירקון לא ייבנו בתים, והאזור יישאר פתוח ויהיה מרכז השטחים הירוקים של העיר.
במהלך השנים עובד השטח על ידי חקלאים שנאלצו בשנות ה-60 להתפנות מהמקום. בסוף שנות ה-60 החליט ראש עיריית תל אביב,מר נמיר,להטיל על משה עקרון את הקמת הפארק.
המשך הקמת הפארק היה בימיו של יהושע רבינוביץ, ראש עיריית תל אביב בשנים 1974-1969, שעל שמו נקרא הפארק "גני יהושע" . לימים הפך משה עקרון למנכ"ל הפארק הראשון.

עם השנים התפתח הפארק בשטחים שבמערבו ובמזרחו,הוקמו בו הגנים הייחודים , שוקם אתר שבע טחנות והושלם פרויקט "ראש ציפור" (המרחב בין נחל איילון לירקון) שהפך ממקום פרוע לאזור מטופל ומטופח.
האזור הפעיל ביותר בפארק נמצא בעיבורו ומשתרע על שטח דשא של כ-2,000 דונם מתוכם כ-1,200 דונם של מדשאות, והיתר חורשות, שיחים, ערוגות, פרחים ומתקנים שונים לרווחת הקהל.

להשקיית הפארק נדרשת כמות של כ-7,000 מ"ק מים שפיכים בשנה.
בעתיד מתוכננת הקמת מערכת השקיה שתתבסס על קולחים מטוהרים שיגיעו מאזור רמת השרון ורמתיים.

ברחבי הפארק ניתן למצוא מגוון אתרים לפעילויות שונות כמו:אזור לפיקניקים, מסלולי ריצה והליכה ושבילי רכיבה על אופניים החולפים ברחבי הפארק.
גם נכים, חברי אגודת "אתגר", מגיעים לפארק לרכיבה על אופניהם.
להורים ולילדים יש מלבד מדשאות וגני שעשועים, אזור באגם הפארק שבו הם יכולים להאכיל עופות מים ולוטרות.
הפארק קולט מדי שנה מאות אלפי מבקרים בסופי שבוע, בחגים ובאירועים מיוחדים.

במדשאות שבתאטרון הפתוח נערכים מופעי מוסיקה תחת כיפת השמים ,של אמנים מהארץ ומהעולם.
גם קבוצות כדורגל מתאמנות במקום, תנועות נוער מקיימות פעילויות שונות וגופים שונים עורכים ימי כיף.
פארק הירקון מציע למבקרים בו שלל אפשרויות לבילוי משפחתי, באזורים הפתוחים ולאורך הנחל.

הגנים הבוטנים אוניברסיטת תל אביב

הגן הבוטני של אוניברסיטת תל אביב הוקם בשנת 1973 ומשמש כמרכז להוראה, למחקר ולמקלט למיני צמחים הנמצאים בסכנת הכחדה.

הגן משתרע על פני כ-34 דונם ובו תצוגה של צומח ארץ ישראל ושכנותיה, ותצוגות של אוספי צמחים מיוחדים מרחבי העולם. הגן משמש כמרכז מחקר והוראה לסגל אוניברסיטת תל אביב ולסטודנטים, כמו גם למוסדות מחקר והשכלה גבוהה אחרים. הגן הבוטני מהווה מרכז חינוכי לאנשי מקצוע, לציבור הרחב ולתלמידי בית ספר, וחושף בפניהם את יפי הטבע ועושר מיני הצמחים, כמו גם תופעות אקולוגיות ואבולוציוניות חשובות.

הגן הבוטני של אוניברסיטת תל אביב הוקם בשנת 1973 ומשמש כמרכז להוראה, למחקר ולמקלט למיני צמחים הנמצאים בסכנת הכחדה. הגן משתרע על פני כ-34 דונם ובו תצוגה של צומח ארץ ישראל ושכנותיה, ותצוגות של אוספי צמחים מיוחדים מרחבי העולם. הגן משמש כמרכז מחקר והוראה לסגל אוניברסיטת תל אביב ולסטודנטים, כמו גם למוסדות מחקר והשכלה גבוהה אחרים. הגן הבוטני מהווה מרכז חינוכי לאנשי מקצוע, לציבור הרחב ולתלמידי בית ספר, וחושף בפניהם את יפי הטבע ועושר מיני הצמחים, כמו גם תופעות אקולוגיות ואבולוציוניות חשובות.
מגוון המינים המייצג את צומח ארץ ישראל ומבחר המינים מצמחיית העולם הופכים את הגן למוזיאון חי ודינמי של עולם הצומח על היבטיו השונים. בגן מתנהלים מחקרים אקולוגיים ובוטניים שונים, מתפקוד חברות אקולוגיות ועד לגנטיקה של צמחים. בנוסף, הגן משמש כמעבדה לחקר מינים של צמחי בר נדירים ובסכנת הכחדה, ומשמש כגן מקלט לאותם צמחים במטרה לשמר את מגוון המינים של צמחי ישראל.
כיום מצויים בגן כ-3,800 מיני צמחים מהארץ ומהעולם.

 

(קרדיט: תוכן ותמונות  – הגנים הבוטנים אוניברסיטת תל אביב)