+הוסף פעילות
לוגו נקודה ישראלית

לטייל בעמק המעיינות עם סופי

עמק המעיינות , עמק בית שאן יושב על הבקע הסורי אפריקאי ומכיל בתוכו, מעיינות רבים,צמחייה ובעלי חיים בעיקר את הציפורים הנודדות המבלות איתנו את חודשי החורף בבריכות הדגים.  העמק חובק היסטוריה ארוכת שנים של התיישבות לאורך כל התקופות, סיפורי מקום של הנוסעים בדרך והחלוצים שהביאו פריחה ושגשוג.

גן לאומי אפולוניה – תל ארשף

חפיר העיר – צדו הדרומי של חפיר העיר נחפר בשנת 1998, ובעזרתו אפשר לעמוד על גודלה וחוסנה של ה בתקופה הצלבנית. בשנת 1996 נחפר שער העיר המזרחי, שעדיין נמצא בשטח תע"ש. אפשר לראות בבירור שהחפיר ממשיך מעבר לשטח החפור ושעומקו כ-4.5 מ'.
הווילה הימית הרומית – בתחילת שנות ה-80 נחפר חלק קטן מהווילה הרומית, אך רק לאחר החפירות הנמרצות שנערכו בשנת 1998 התגלתה הווילה הרומית במלוא תפארתה. הווילה הצופה לים מתוארכת למאה הראשונה לסה"נ, והיא חרבה ברעידת אדמה בשנת 127/8 לספירה.
המבצר הצלבני – בנייתו של המבצר מתוארכת לשנת 1241 וחורבנו לשנת 1265, עם כיבוש העיר על ידי ביברס, הסולטן הממלוכי. מבנה המבצר מושפע ממבצרים דומים בדרום-אנגליה ומעיד שהאדריכל היה אירופי. במבצר שלוש מערכות ביצורים: חפיר עמוק ורחב ידיים, חומה ראשונה (מערך ביצור חיצון) חומה שנייה ודונג'ון (מגדל עוז). את המבצר בנה בליאן מאיבלין, הסניור של ארסור, אך בשנת 1261, עם תחילת מסעו של ביברס לארץ ישראל, הוא הוחכר עם העיר ארסור (אפולוניה) ונחלתה לשליטת ההוספיטלרים. ביברס צר על האתר 40 ימים בקירוב והביא לבסוף לחורבנו. למרגלות המבצר מעגנה ששימשה לעגינת סירות קטנות.
שביל הים – מנקודת הפיצול השביל יורד לכיוון הווילה הרומית ואחר כך נצמד לתוואי החומה. המסלול חוזר ונפגש עם המסלול העליון במתחם עץ האשל.
כבשן הזכוכית – כבשן הזכוכית שבכניסה לגן פעל בתקופה הביזנטית (המאה השישית לספירה). עד כה התגלו עדויות למספר כבשנים באפולוניה ובסביבתה הקרובה, ונראה שתעשיית הזכוכית הגולמית הייתה אחד מענפי הכלכלה החשובים של העיר משך התקופה. בעזרת שרפה בטמפרטורות גבוהות במיוחד (1,100 מעלות צלזיוס) הפך כבשן הזכוכית את החומר הגולמי, חומר שעיקרו צורן (סיליקה) הנמצא בחול ים, למשטח של זכוכית גולמית שעוביו כ-50 ס"מ. לאחר הצריפה פורקו משטח הזכוכית והכבשן, ומכאן שהכבשן שימש לצריפה אחת בלבד. משטח הזכוכית פורק לגושים אשר נמכרו לאומני הזכוכית לטובת יצור כלים וחפצים מזכוכית בכבשן נפרד.
מסגד סידנא עלי – מסגד סידנא עלי הוקם בשנת 1481 ונקרא על שם הלוחם עלי איבן עלים, שלפי האמונה המוסלמית, נפל בקרב נגד הצלבנים באפולוניה בשנת 1250. צריח המסגד מתנשא לגובה 21 מ'. את המסגד בנה שאמס א-דין, שקברו נמצא בעיירה ג'לג'וליה. המסגד פעיל כיום, והכניסה אליו מותרת בלבוש צנוע בלבד.
בין המסגד למצוק החוף נמצא בית קברות מוסלמי עתיק, שהוא אתר עתיקות, ובו מצבת קבר השיח' מנצור וכמה קברי פיר מוזנחים.
בית הדינוזאור – חציבת המערות בתוך סלע הכורכר יצרה מבנה מעניין ומסתורי. המבנה כונה "בית הדינוזאור", ועיריית הרצליה העניקה לו מעמד של אתר תיירות. בית הדינוזאור מושך סקרנים רבים ומקשט את קו החוף. חלקו העליון של המבנה נמצא על גבול הגן הלאומי אפולוניה, אך רובו בשטח עיריית הרצליה.

כפר קדם

בואו לגעת בעבר
"כפר קדם" הנו אתר תיירות המשחזר את החיים בגליל לפני 2000 שנה, בתקופת במשנה.
בכפר קדם נכנסים למנהרת זמן, בה חוזרים 2000 שנה אחורה, אל ימי אבותינו.
כל הפעילויות בכפר קדם הן ירוקות, חינוכיות וערכיות. כאן תוכלו לחוות הלכה למעשה את היומיום של אז ותתנסו בעצמכם בפעולות שימחישו את חיי הקדמונים, כמו טחינה באבני ריחיים ואפיה, חליבה והכנת גבינה, רכיבה על חמורים, הפקת שמן ויין- כל הפעולות שאיפשרו את החיים. כל אלה מלווים בהסברים מרתקים וקלילים הקשורים למקורותינו ומאפשרים למבקרים חיבור מהנה ומעשיר לשורשים הקדומים שלנו בארץ. הנאה מובטחת לכל גיל.

בכפר קדם אפשרויות נוספות כמו ימי גיבוש מהנים ומאתגרים, ארוחות אותנטיות וכשרות, לינה באוהל הרועים ואירוח אירועים עם או בלי פעילות, החל מברית, בר\בת מצווה וחתונה ועד כל ארוע העולה בדעתכם עד 250 אורחים. בדפי האתר תוכלו למצוא את התוכניות העשירות והמיוחדות, שפותחו עבורכם לאורך השנים על סמך ניסיוננו הרב.

 

מערת הנטיפים – שמורת אבשלום

המערה שמפעילה את הדמיון הפרוע

מערת הנטיפים, הקרויה גם מערת שורק, היא לבה של שמורת טבע המוקדשת לזכרו של אבשלום שוהם.
השמורה ממוקמת במורדותיהם המערביים של הרי יהודה בסמוך לבית שמש.

המערה התגלתה במקרה, בעת פיצוץ שיגרתי במחצבה סמוכה.
הפיצוץ חשף מערה שאורכה כ- 82 מטרים ורוחבה כ- 60 מטרים.
למרות שהמערה קטנה בשטחה, קיים בה עולם מופלא של נטיפים וזקיפים במגוון שלא היה מבייש מערות גדולות בהרבה.

במערה זוהו נטיפים וזקיפים שגילם 300 אלף שנים לפחות.
מדענים נעזרים בהם כדי לעקוב אחר שינוי האקלים באזורנו מאז ועד היום.
אין זה אומר כי אין נטיפים "קשישים" יותר, אך שיטות המדידה בימינו אינן מסוגלות לאמוד את גילם במדויק.

הנטיפים היורדים מתקרת המערה מגיעים לאורך של עד ארבעה מטרים.
יש נטיפים בקוטר של מילימטרים אחדים, ויש נטיפים שעוביים מטרים אחדים. לעיתים נפגשים הנטיפים עם זקיפים שעולים מן הקרקע.

מלבד נטיפים וזקיפים, ניתן למצוא במערה צורות השקעה נוספות כמו אלמוגי מערה, הלקטיטים, מדפים ואשכולות.

למעשה, מלבד הנטיפים שצורתם מוגדרת היטב, יוצרים משקעי המערה שלל צורות כיד הדמיון הטובה על הטבע.

אזורים רבים במערה עדין פעילים והנטיפים והזקיפים המצויים בהם עדיין גדלים.
המערה שומרת על חום ולחות קבועים, 22-23 מעלות, מעל 90 אחוזי לחות.

טוב לראותה בכל עונות השנה ואולם בחורף, כשטיפות המים מתנפצות על הקרקע ברסיסים רעשניים ומבריקים, ניתן להרגיש כי עולם שלם ממשיך לצמוח לנגד עיננו.

הירידה למערה הינה דרך כ- 150 מדרגות ואורכת כ- 10 דקות.
ישנם מקומות ישיבה לנזקקים לכך וכן מעקות אחיזה.

העלייה במדרגות מלווה בשילוט משעשע שמעביר את הזמן בנעימות.
בדרך נשקף נוף מרהיב.

מומלץ לא להגיע עם עגלות ילדים מכיוון שההגעה למערה כרוכה בירידה של מדרגות רבות ולא ניתן להכנס למערה עם העגלה בשל רוחב השביל, פגיעה בזקיפי המערה וסכנת החלקה.

יהודה כדים

התמחותי בכדי אבן בסגנון עתיק, אריחים ואבני מדרך לשבילים. טכניקה ייחודית של יציקות בחול מאפשרת קשת נרחבת מאוד של מוצרים בכל דוגמה וגודל.

באפשרותי לייצר לפי דרישות הלקוח ולהגשים את חלומותיו לעיצוב ביתו וגינתו. ניתן לתאם מפגשי אומן כדי לראות את תהליך הייצור המעניין.

כמו כן אני מעביר סדנאות יצירה בתאום מראש לפחות ל4 איש ועד 10 אנשים.

 

 

הרובע היהודי

הרובע היהודי, אחד מארבעת הרובעים של העיר העתיקה השוכן על המורדות המזרחיים של הר ציון, וצופה לכיוון הכותל המערבי. מזמין אותנו להביט על ירושלים לאורך כל תקופותיה. ברובע היהודי פרושים אתרים בהם נוכל לשמוע, להרגיש, את העבר וההווה של ירושלים. להיכנס לבתים, לפסוע ברחובות, לפגוש אנשים ולשמוע את הסיפורים על השכונות ואנשי ירושלים של פעם שהתהלכו באותם מקומות ממש בהן אנו נבקר. חצרות בתים, בתי כנסת, אתרים ארכיאולוגים, שרידים מן העבר. מבט אל ימיה המפוארים של ירושלים.

מבין אתרינו:

  • הגן הארכיאולוגי- מרכז דוידסון. לגעת להתרגש ולחזור 2000 שנה אחורה לימי בית המקדש השני.
  • הרובע ההרודיאני – לרדת 5 מטר מתחת לאדמה  ולחזור 2,000 שנה אחורה.
  • הבית השרוף – בית כוהנים מפואר אבל מתחת לפני השטח מתחילות פה מזימות ותככים.
  • בית הכנסת החורבה – האומנם חורבה ? והרי לעינינו אחד המבנים היפים והמרשימים שבירושלים !!! אגדות, סודות, מסתורין ועוד בבית כנסת החורבה.

עיר דוד

עיר דוד החלה את קיומה בימי אברהם אבינו, כעיר כנענית מבוצרת ומרשימה, סביב למעיין הגיחון המפורסם של ירושלים הקדומה.

לפני כ-3000 שנים, החליט דוד לעזוב את עירו חברון, ולעלות לירושלים על מנת לאחד את עם ישראל סביב עיר בירה אחת. עם כיבוש ירושלים מאת היבוסים, הפך אותה דוד לבירת ממלכה משגשגת וחזקה. שלמה, בנו, הקים את בית המקדש על פסגת הר המוריה, מקום עקידת יצחק, וכך הפכה ירושלים לבירה מדינית, דתית ורוחנית עבור עם ישראל כולו.

כיום מתאפשר הביקור באתרים קדומים ומרשימים אלה, בגן הלאומי עיר דוד, השוכן על גבעה קטנה וקסומה,הסמוכה לכותל המערבי, מדרום לשער האשפות.

חווית הביקור באתר כוללת תוכן מרגש, לצד סיור ייחודי בעירם של מלכים ונביאים, המקום בו נכתבו כמחצית מספרי המקרא, ובו התרחשו רוב הסיפורים בירושלים התנ"כית.

מוזיאון בית אוסישקין

מוזיאונים רבים מעניקים חוויה הנדמית כמסע בזמן, אך רק מעטים מצליחים לערוך מסע אל עברו של הטבע.

מוזיאון בית אוסישקין שבקיבוץ דן מוקדש לטבע ולנוף של אצבע הגליל, עמק החוּלה, הגולן והחרמון. היוזמה להקמתו נבעה בעקבות התכניות לייבוש החוּלה בראשית שנות ה-50, עקב החשש שמא ייעלמו חלקים מהנוף ומעולם החי והצומח של החוּלה לאחר ייבושה.

המוזיאון הוקם בידי חברי קיבוץ דן בראשותו של אלימלך הורביץ, והמימון להקמתו הושג בעזרת קרן קיימת לישראל כמפעל הנצחה לזכרו של מנחם אוסישקין, שעמד בראש קק"ל בשנים

1941-1927. תכנון הבניין נמסר לידי הארכיטקט-האמן ליאופולד קרקואר, שעיצב אותו באופן שיתאים בקוויו העיקריים לחרמון הנשקף מאחוריו. האגף הראשון נחנך בינואר 1955, בטקס בהשתתפות אנשי ציבור וקהל רב מתושבי האזור.

כאן ממתינים לכם אוספים ותצוגות ממגוון בתי הגידול והנופים של אזורי צפון הארץ, הגולן והחרמון, ותערוכה מיוחדת המוקדשת לחיי האדם באזור בתקופת המקרא, שהוכנה על סמך ממצאים שנחשפו בחפירות הארכיאולוגיות שנערכו בתל דן הסמוך. נוסף על כך מוצג מופע אורקולי (בכמה שפות) על טבע האזור ונערכות פעילויות מיוחדות לקבוצות. במקום אולם כנסים (עד 150 איש).

אל תוותרו: האוספים של פוחלצי בעלי חיים – מזוחלים, דגים ופרפרים ועד עופות, דו-חיים ויונקים.

במיוחד לילדים: "הבלשים בעקבות העקבות" – משחק לכל המשפחה וכן סרטים ופעילויות לילדים מגיל הגן (לקבוצות).

הידעת?

המבנה הייחודי של המוזיאון נבנה באבני גיר, שהוכנו בידי סתתים מומחים שהובאו במיוחד מירושלים.

מוזיאון בר-דוד לאמנות ויודאיקה

מוזיאון בר-דוד המבוסס על אוסף משה בר-דוד ממוקם בצפון הארץ, כחצי שעה מנהריה ומכרמיאל.
משה בר-דוד היה אספן חיפאי, שאהב אמנות ויודאיקה וראה באיסוף שליחות ודרך חיים.
לצד אוסף היודאיקה המוצג במוזיאון, מוצגות תערוכות של אמנות עכשווית.
השילוב של חדש וישן מרחיב למבקר את נקודת המבט ומאפשר מפגש מרתק עם מסורת וחדשנות.
המוזיאון שוכן בקיבוץ ברעם כשני קילומטר מבית הכנסת העתיק, גן הלאומי בירעם.
נופי הגליל המרהיבים לצדיו הופכים את הביקור בו לחוויה יוצאת דופן.

אגפי המוזיאון:

מבואת הכניסה
תערוכות מתחלפות אחת לארבעה חודשים ומציגות אמנים מהצפון

אגף היודאיקה
אולם מחודש ובו תצוגת קבע מרהיבה של אמנות יהודית ותשמישי קדושה מכל עדות ישראל, המעבירים את הצופה מסע רעיוני, ויזואלי, תרבותי והיסטורי, ויוצרים תמונה של מעגל החיים היהודי דרך עבר ומסורת ועד היום.

אגף אוסף המוזיאון
תערוכות אמנות מתחלפות מתוך אוסף המוזיאון . אוסף אמנות מוזיאון בר-דוד כולל יצירות אמנות בטכניקות שונות ומגוונות כגון שמן, אקוורל, רישומים, תחריטים, ליתוגרפיות ,הדפסים וגם פסלים. האוסף אוצר בתוכו עבודות של יוצרים בעיקר יהודים, החל ממחצית המאה ה-19 ועד ימינו.

אגף לאמנות עכשווית
אולם רחב ידיים המיועד לתערוכות אמנות מתחלפות של אמנים ישראלים הפועלים בשדה האמנות העכשווי.

חדר ארכיאולוגיה
תצוגת קבע של ארכיאולוגיה- כלי חרס וזכוכית, תכשיטים , מנורות שמן , צלמיות וכלים שנמצאו באזור צפון הארץ מתקופות שונות.

אגף הנוער
בכל שנה מתארחת באגף תערוכה פעילה לכל המשפחה המאפשרת למבקר התנסות בעולם האמנות בדרך של חוויה והנאה בפינות פעילות ויצירה.

גן הפסלים
תצוגת קבע של פסלי האמן יגאל תומרקין- "הקומדיה האלוהית" על-פי אלגיירי דנטה
ו"מלאך ההיסטוריה" על פי וולטר בנימין.

המוזיאון מקיים הדרכות ופעילויות לבתי-ספר, גנים, מבוגרים ולמשפחות.
פעילויות מיוחדות בחגים ובחופשים, ימי עיון, ערבי תרבות, חוגים למבוגרים וילדים וסדנאות אמן.

ליצירת קשר עם מחלקת הדרכה:
מיטל קילמניק, מנהלת תחום חינוך והדרכה, נייד: 054-6500644 .

אל קסמי הגליל והגולן – תרצה ניב

מדריכת טיולים ומורת דרך עם רשיון משרד התיירות – תרצה ניב

תעודת מדריכת טיולים של החבל"ט/ מכללת תל חי ובעלת תואר ראשון בביולוגיה.

מאחורי כ-25 שנות עבודה והדרכת טיולים, בעיקר באיזור הצפון – הגליל והגולן, ובכלל מאוד אוהבת ומחוברת לאיזור ונהנית לעסוק בהדרכה בו. כבר שנים עוסקת בהדרכת טיולים באופן עצמאי וגם דרך גופים שונים כמו החבל"ט, קק"ל, סוכנויות שונות, קב' פרטיות של מבוגרים/משפחות בשמורת החולה ובאגמון החולה החדש וגם ב"בית דונה גרציה" בטבריה.

עבדתי בעבר כביולוגית במעבדה לחקר הכנרת, ברשות שמורות הטבע  (שמורת גמלא,שמורת החולה), בתחומי הדרכה, צפרות וצומח.

הדרכת טיולים – התמחויות מיוחדות :

  • צפרות עמק החולה ובכלל
  • סיור עומק בערי הקודש צפת וטבריה
  • סיור-סיפור במושבות הגליל
  • טיולי פריחה בהרים בואדיות ובנחלים
  • כמובן שכל מסלול ואתר באזור הצפון בנושאי טבע, היסטוריה
  • ארכיאולוגיה, התיישבות או אטרקציות אחרות לפי בחירה

מוזיאון ישראל

מוזיאון ישראל הוא מוסד התרבות הגדול ביותר במדינת ישראל ונמנה עם המוזיאונים לאמנות וארכאולוגיה המובילים בעולם.

האוסף האנציקלופדי של המוזיאון מוצג בארבעה אגפים: אגף בצלאל לאמנות, אגף ברונפמן לארכאולוגיה, אגף מנדל לאמנות ותרבות יהודית ואגף הנוער לחינוך לאמנות.

מוזיאון ישראל נוסד בשנת 1965, ובעזרת תמיכתו של חוג פטרונים מכל רחבי העולם ותרומות רבות הצליח ב-50 שנות קיומו לבנות אוסף נרחב ומגוון ובו כחצי מיליון פריטים המשקפים את מלוא המגוון של התרבות החומרית.

מוזיאון ישראל הוא מוסד התרבות הגדול ביותר במדינת ישראל ונמנה עם המוזיאונים לאמנות וארכאולוגיה המובילים בעולם. האוסף האנציקלופדי של המוזיאון מוצג בארבעה אגפים: אגף בצלאל לאמנות, אגף ברונפמן לארכאולוגיה, אגף מנדל לאמנות  ותרבות יהודית ואגף הנוער לחינוך לאמנות.

בקיץ 2010, נשלם מיזם בן שלוש שנים של חידוש, שדרוג והרחבה, הגדול מסוגו בתולדותיו של המוזיאון שהתפרש על פני כל שמונים הדונמים של קריית המוזיאון. המיזם נוהל בידי חברת העיצוב של ג'יימס קרפנטר מניו יורק ומשרד אפרת-קובלסקי אדריכלים מתל אביב. מטרתו של המיזם הייתה להעצים את חוויית המבקרים בו ובמהלכו עוצבו מחדש הגלריות הקיימות באגפי האמנות, הארכאולוגיה והאגף לאמנות ותרבות יהודית ואף נתווספו גלריות חדשות, הוגדלו מתקני הכניסה ונבנו מעברים  נגישים ומרחבים ציבוריים.

היכל הספר הוא המשכן למוצגים שהם מן החשובים ביותר במוזיאון ומן התגליות הארכאולוגיות החשובות ביותר:  מגילות מדבר יהודה. המגילות  הן כתבי היד המקראיים העתיקים ביותר בעולם, והן  נכתבו החל במאה ה-2 לפני הספירה ועד למאה ה-1 לספירה. את משכנן, היכל הספר, תכננו האדריכלים פרידריך קיסלר וארמנד ברטוס והבניין זכה למוניטין עולמיים בזכות עצמו.

בסמיכות להיכל נמצאת אחת התוספות החדשות והמרתקות ביותר למוזיאון: דגם ירושלים בימי הבית השני. הדגם משחזר את אופייה הטופוגרפי והארכיטקטוני של העיר בשנת 66 לספירה, שנת פרוץ המרד הגדול נגד הרומאים אשר הוביל בסופו של דבר להרס העיר ולחורבן המקדש. סמיכות ההיכל והדגם יוצרים הקשר היסטורי רציף.

גן האמנות על-שם בילי רוז נחשב לאחד מגני הפסלים היפים במאה ה-20. הוא תוכנן בידי הפסל היפני-אמריקני איסאמו נוגוצ'י ומהווה נקודת מפגש לתרבויות שונות – המזרח הרחוק, המזרח הקרוב והמערב – למול נופיה הדרמטיים של ירושלים. באוסף הפסלים המוצגים בגן נכללות עבודותיהם של מנשה קדישמן, הנרי מור, קלאס אולדנברג, פבלו פיקאסו, אוגוסט רודן וג'יימס טורל.

אגף הנוער לחינוך לאמנות על שם רות מצטיין הן בגודלו, הן בהיקף הפעילויות שהוא מציע. בכל שנה נהנים יותר מ-100 אלף תלמידים מכל רחבי הארץ ממגוון רחב של פעילויות במקום.

 

(קרדיט: תוכן ותמונות  – מוזיאון ישראל)

מוזיאון עין דור

המוזיאון בעין דור מספר את סיפורו של האדם שחי כאן בעבר ומאיר את העבר הסוער והעשיר של האזור באמצעות תצוגת הקבע, תצוגה חיצונית, מרכז מלאכות פעיל ותערוכות מתחלפות.

בתצוגת הקבע של המוזיאון חושפים הממצאים את תמונת חייו של האדם בעבר ופותחים צוהר לאורח חייו, לדרכי עבודתו, לקשיים איתם התמודד ולפתרונות שמצא, החל מהתקופות הפרהיסטוריות ועד לימינו כל חפץ חושף מאחוריו עולם מלא. את העין והלב שובה כבר בכניסה שלד אדם בתוך ויטרינה אטומה – 1.80 אורכו, כשהוא נתון בתוך צמד כדים המשמשים לו ארון קבורה. הילדים, באופן ברור, מתמגנטים לממצא, וסובבים אותו מכל עבר על מנת לבחון אותו מקרוב.

 

(קרדיט: תוכן ותמונות  – מוזיאון עין דור)